Firmy na prodej: Češi firmy prodávají v nesprávný čas

Prodáváte svoji společnost a chcete získat co nejvíce peněz? Pak vám v tomto článku poradíme, kdy firmy na prodej a zejména jejich majitelé vydělají nejvíce.

Základním pravidlem investování je nakoupit a prodat ve správný čas. V ideálním světě by to znamenalo, že nakoupíte v době, kdy cena padá, ale prodáte, když výrazně stoupne. Realita je ale často odlišná. A firmy na prodej tak i díky tomuto jevu nakoupíte výrazně pod cenou.

Kdy prodat firmu?

Pokud patříte mezi podnikatele, kteří uvažují nad prodejem své firmy, máme pro vás jednu radu. Neprodávejte v době recese. Právě tuto chybu dělá velká část podnikatelů. Když si zkušený investor řekne: „Koupím firmu“ a naskytne se mu příležitost koupit stabilní a dobře fungující společnost, byť v době recese, bez váhání po ní sáhne.

Proč? Odpověď je jednoduchá. Firmy na prodej, které jsou právě v krátkodobém úpadku, se často prodávají pod cenou. A věřte nebo ne, většina majitelů prodává právě v této době. Přitom cena během růstu bývá i o několik desítek procent vyšší.

Jak se za firmu platí?

Výplata plné částky během jedné splátky je spíše utopie. Firmy na prodej se většinou vyplácejí v několika vlnách v domluveném časovém horizontu. Ta první bývá zpravidla největší. Zbylé splátky jsou pojistkou pro kupujícího, například pro případ krachu. Obecně se ale uvádí, že koupě je rozdělena na tři splátky:

  • 60 procent při první platbě,
  • 20 procent v dalších dvou platbách.

Zkušení investoři radí, že byste si ve firmě měli ponechat malý podíl. Takto si necháte otevřené okénko pro případ, kdyby se naskytla možnost k jejímu opětovnému odkoupení. Například při krachu mateřské společnosti.

Kde koupit firmu?

Pokud nejste ověřený investor, případně majitel konkurenční firmy, bude těžké dostat se k některým zajímavým společnostem. I přesto existuje řada způsobů, jak narazit na prodej zavedené firmy. Prohledejte internet. Do Googlu napište klíčové slovo „chci koupit firmu“ či „firmy na prodej“. Objeví se vám řada stránek, které vám nákup zprostředkují.

Dobrou možností pro kupující i prodávající je společnost Copra. Ta působí na trhu jako zprostředkovatel. Skrze ni můžete nakupovat, prodávat, ale také objednávat doplňkové služby. Mezi ty patří:

  • finanční analýza,
  • strategické poradenství,
  • podpora při vyjednávání
  • a další…
Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *