Výhody a nevýhody oddlužení nemovitosti

Pokud se dostaneme do dluhů, je třeba je řešit. A co možná nejdříve a nejrychleji. Jedině tak o nich můžeme říci, že nám nepřerostou přes hlavu. Pokud se podíváme na základní možnosti jejich řešení, nabízí se třeba zákonné oddlužení. To však můžeme využít jenom jednou za život. Nehledě na doplňující podmínky, které s ním mohou být spojeny. I z toho důvodu je lepší poohlédnout se po jiné možnosti. A tou může být oddlužení nemovitosti.

Co oddlužení nemovitosti nabízí?

Podívejme se nejprve na to, komu konkrétně je určeno. V tomto případě to jsou všichni ti, kteří své dluhy nechali zajít až tak daleko, že jim hrozí, že přijdou o svůj nemovitý majetek. A to nejenom z důvodu exekuce, ale třeba i z důvodu, že ho mají zastavený ve prospěch úvěrové společnosti, stejně jako ho mohou mít zastavený také ve prospěch konkrétní banky. V tomto případě máme na mysli především tento nemovitý majetek:

  • Domy a byty
  • Pozemky
  • Rekreační, nebo jiné objekty
Oddlužení nemovitosti zachrání střechu nad hlavou

Oddlužení nemovitosti nám v daném případě nabízí jistoty spojené s tím, že může naši nemovitost nejenom ochránit, ale v podstatě také zachránit. V daném směru se nejenom zbavíme našeho neřešitelného závazku, ale budeme mít i kde bydlet. A to proto, že je náš původní závazek uhrazen. Zapomínat ale nesmíme na to, že nám vzniká nový – ten jsme povinni splácet.

Jaké jsou hlavní výhody oddlužení nemovitosti?

To první výhodou je logicky to, že zachráníme střechu nad hlavou. Máte tedy stále kde bydlet. A to Ať už v případě, kdy si na nemovitost dělala nárok úvěrová společnost, nebo v případě, kdy si ji nárokoval exekutor. Výhodou je také to, že v rámci oddlužení nemovitosti může být její záchrana provedena poměrně rychle. Společnosti, které se na danou možnost zaměřují, totiž zasílají peníze přímo věřitelům, což může být uskutečněno třeba i v řádech několika dní od chvíle, kdy si o oddlužení nemovitosti požádáme.

Zapomínat bychom neměli ani na další zajímavé pozitivum. To je spojeno s tím, že o danou možnost si může požádat v podstatě každý. Na jednu stranu sice můžeme říci, že vzniká nový závazek, ale ten můžeme hravě splácet i několik desítek let. Tím není nijak zatížen náš měsíční rozpočet. Stejně tak platí i to, že když nebudeme schopni splácet, o nemovitost sice přijdeme, ale daný stav nebude nijak jiný, než je tomu teď. I proto je dobrou volbou se touto cestou vydat.

Jsou i nevýhody?

Jistě ano. Tou první je samotné riziko spojené s opětovným zabavením nemovitosti. Tedy s tím, že jí stále musíte ručit. Mnohdy je to pro vás nevýhodné. A to hlavně ve chvíli, kdy konkrétní půjčka na řešení vašich závazků, tedy peníze na oddlužení nemovitosti v podstatě ani nedosahují poloviny hodnoty vašeho domu či bytu. Vlivem toho riskujete, že kvůli menší půjčce přijdete o majetek mnohem vyšší hodnoty.

Zapomínat bychom neměli ani na riziko vyšších úrokových sazeb. Ty jsou jenom málokdy pod hranicí deseti procent za rok., V závislosti na tom, kolik peněz si půjčíte, tedy můžete během celého období přeplatit třeba i stovky tisíc. Důvodem toho, proč jsou úrokové sazby tak vysoké, ale i proč přeplatíte tolik, je především toto.

  • Půjčujete si od nebankovní společnosti
  • Jste velmi rizikovým klientem
  • Úroky se načítají každým rokem vašeho splácení

Na co si dát pozor?

Výše jsme se podívali na všechna pozitiva, ale i konkrétní negativa, která může oddlužení nemovitosti přinášet. Pokud se rozhodnete jít touto cestou, je určitě dobré oslovit takovou společnost, která má ty nejnižší úrokové sazby, stejně jako nejnižší RPSN. Dále si dejte pozor také na celkové podmínky, které jsou se získáním peněz na vaši nemovitost spojeny. Zvláště rizikové mohou být sankce, pokud nesplníte některé podmínky oddlužení nemovitosti.

Na co ještě nezapomínejte, to je určitě i vaše platební morálka. I když nemovitost zachráníte, je třeba vědět, že když svůj nový závazek nebudete opět hradit, dojde k tomu, že budete ve stejné situaci, jako jste teď. A poté vám nezbývá nic jiného, než nemovitost obětovat, nebo se dostat opět na začátek – kdy budete hledat další možné oddlužení nemovitosti. A spirála se začne roztáčet. Pozor na to, že někdy z ní už nemusí být úniku.

Rate this post

Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 200 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.