Microsoft plánuje zrušení tísíce pracovních míst ve Finsku

Americká společnost Microsoft, která převzala mobilní divizi finské firmy Nokie, plánuje zrušit ve skandinávské zemi tisícovku pracovních míst. Uvedl to finský deník Helsingin Sanomat s odvoláním na zdroje, které nechtěly být jmenovány. Informaci převzala agentura Reuters.

Po akvizici Nokie se přibližně 25 tisíc pracovníků finské firmy, z toho 4700 ve Finsku, stalo zaměstnanci amerického softwarového gigantu Microsoft. Ten tak momentálně na celém světě zaměstnává 127 tisíc lidí, podstatně více, než jeho rivalové Apple a Google. Bude následovat zatím největší reforma v historii značky. Microsoft plánuje zrušení velkého množství pracovních pozic v bývalé společnosti Nokia.

Analytici z Wall Street očekávají, že generální ředitel Microsoftu Satya Nadella část pracovních míst zruší. Půjde o největší propouštění od roku 2009. Agentura Bloomberg už dříve avizovala, že nová vlna propouštění v Microsoftu překoná i zrušení 5800 pracovních míst v roce 2009.

starý mobilní telefon Nokia

Microsoft plánuje zrušení tisíce pracovních míst ve Finsku

Podle finského deníku Helsingin Sanomat má Microsoft v plánu zavřít bývalé výzkumné a rozvojové centrum Nokie ve městě Oulu, na severu Finska. Centrum má 500 zaměstnanců, kteří pracují na vývoji softwaru pro mobilní telefony. Zbývajících 500 lidí přijde o práci v dalších podnicích Nokie ve Finsku. Tato severská země přitom zápasí s recesí. Její výkon už dva roky vytrvale klesá a odborníci předpovídají, že ani letos se ještě nevrátí k růstu.

Světoznámá mobilní značka změnila svůj status teprve nedávno. Bohužel Microsoftu s v požadované době nepodařilo dostat do prodejního boomu nová mobilní zařízení tak, jak očekával. Značku Nokia firma Microsoft převzala teprve na konci dubna letošního roku.

Nokia ještě nedávno zastávala pozici největšího výrobce mobilních telefonů na světě. Od roku 2007 to však šlo s její mobilní divizí z kopce. Její provozní zisk se propadl ze 7,7 miliardy eur až na minus 1,1 miliardy eur v roce 2012. Co bylo příčinou? Především chvíle, kdy Apple představil svůj průlomový a první skutečně chytrý telefon iPhone, který zákazníky doslova nadchl. Následně vystřídal Nokii v čele lídra trhu jihokorejský Samsung, který nabídl kompletní sadu dobrých smartphonů běžících na platformě Android od Googlu.

4/5 - (1 vote)

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *