Povinné ručení a jeho důležitost

Pokud člověk vlastní jakýkoliv druh motorového vozidla, poté je jeho povinností se zaměřit také na povinné ručení, které je z pohledu legální stránky známé také jako “Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla”. Státem není určeno, od jakého poskytovatele si musí řidič toto pojištění zajistit a tím chránit tak sebe, své blízké, ale také samotná vozidla, tuto volbu má řidič zcela svobodnou. To ale zároveň znamená, že na trhu existuje celá řada možností a vyznat se v nich, to může být zejména pro novopečené řidiče tak trochu oříšek.

Co je to povinné ručení

Povinné ručení je druh krytí, poskytovaný různými společnostmi s řádnou licencí, které má každý řidiči povinnost si sjednat v případě, že se stane majitelem nebo majitelkou motorového vozidla. S motorovým vozidlem a jeho provozem souvisejí neodmyslitelná rizika, jako jsou možné automobilové nehody. Povinné ručení existují zároveň limity maximálních částek, do kterých je krytí poskytováno, což činí 35 milionů korun.

Pokud je taková nehoda způsobena vámi, je nutné se vyrovnat s často vysokými kompenzačními částkami a právě ty pokrývá tzv. povinné ručené. Rozsah tohoto krytí je poté stanoven tím, jakou pojistnou smlouvu uzavřete a jaký je její rozsah. Z tohoto důvodu je velmi důležité srovnání povinného ručení, které vám přiblíží vám dostupné možnosti, finanční závazky nebo výhodné nabídky, které se v současnosti na trhu nachází.

Jaké krytí je možné si zajistit

Krytí povinného ručení může mít různý rozsah, podle toho, jaké pojistné smlouvy zákazník využívá. Základem je krytí proti fyzické a majetné újmě způsobené jinému motorovému vozidlu nebo účastníkům silničního provozu. Dále je však možné také krytí například pro případ, kdy je škodou újma na zisku, pro případy, kdy došlo během autonehody ke zdravotní újmě nebo dokonce usmrcení osoby. Další rozsah se vztahuje také na poškozené věci, které mohou přijít k újmě odcizením nebo během autonehody, a další možnosti, které je nutné si dobře prostudovat.

Porovnávání nabídek na trhu

Díky širokému výběru pojišťoven na trhu, které poskytují možnost povinného krytí je vždy dobré porovnat vaše možnosti. Od toho existují tzv. kalkulátory a srovnávače, do kterých je možné jednoduše zadat konkrétní parametry a podle těch následně zobrazit a vypočítat, jaká nabídka je pro vás nejzajímavější a nejvýhodnější. Mezi parametry, které je možné do vyhledávače zadat a díky tomu najít nejlepší nabídky jsou zejména následující:

  • Typ vozidla (např. osobní nebo užitkové)
  • Způsob použití (např. běžný provoz nebo taxislužba)
  • Značka
  • Osobní informace (například zda je řidič podnikatel a kontaktní údaje)

Díky těmto parametrům vám tyto stránky pomohou vyhledat tu nejlepší nabídku na trhu a v mnoha případech poskytují také speciální bonusy a výhody, které jinde nenajdete.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *