Je vhodná doba na koupi bytu na hypotéku?

Uvažujete nad hypotékou? Není důvod váhat. Aktuální vývoj ukazuje, že i přes možné vyšší ceny nemovitostí je na místě hledat optimální úvěr co možná nejdříve.

Bydlení musí řešit dřív nebo později každý. A asi každému je také jasné, že bydlet ve vlastním je nejen příjemnější, ale také výrazně finančně výhodnější než bydlet v nájmu. Jenže jen málokdo má takové finanční prostředky, aby si vlastní bydlení mohl pořídit jen díky vlastním prostředkům případně díky pomoci rodiny. Většina z nás se tedy musí obrátit na banku s žádostí o hypotéku.

Kdy si požádat?

Je ale nyní vůbec dobrý čas si o hypotéku zažádat? Není lepší chvíli vyčkat, než se zase ustálí hysterie ohledně nových pravidel a ceny bytů třeba zase klesnou dolů? Byt na hypotéku je dobré pořídit si co nejdřív. A to platí i pro situaci, kdy podmínky zdánlivě nejsou tak úplně ideální.

Podmínky jsou horší, ale stále dobré

První, co si musíme uvědomit je skutečnost, že ačkoliv úrokové sazby hypoték od loňského roku šly nahoru, stále jsou pod dlouhodobým průměrem. Hypotéka na byt má nyní běžně úrokovou sazbu okolo 3 % a to je stále dobré. Zájem o ně nicméně v posledních měsících klesá a důvody jsou zřejmé:

  • vysoké ceny nemovitostí
  • nové podmínky České národní banky, které se týkají především míry zadluženosti žadatelů
  • nutnost mít poměrně velkou část prostředků již našetřenou.

Tyto skutečnosti nenahrávají zejména mladým rodinám, jejichž příjmy mohou být například kvůli mateřské dovolené nižší a zároveň ještě neměli šanci našetřit dost finančních prostředků. Odborníci nicméně radí pokusit se přesto hypotéku získat a informovat se u různých finančních institucí nebo požádat o pomoc finančního poradce. Se získáním dostatečných vlastních finančních prostředků často může pomoci rodina, která bude vždy o mnoho příjemnějším věřitelem než kdokoliv cizí.

Proč tedy s hypotékou neotálet?

I když podmínky nejsou ideální, stále se vyplatí si hypotéku spíše zařídit nyní nežli později. Že jsou ceny bytů enormně vysoké? Ano, levné rozhodně nejsou, ale také nikdy nebudou. A faktem je, že poptávka po bytech už zdaleka není tak vysoká jako před dvěma lety, takže konkurence je výrazně nižší a vy si můžete více vybírat. Dalším důvodem je také to, že se nedá očekávat, že by v nejbližších letech úrokové sazby klesaly. Čím déle tedy budete otálet, tím dražší nakonec vaše hypotéka bude. Lepší už to pravděpodobně nebude.

Do nájmu raději ne

V neposlední řadě je také třeba si uvědomit, že nájemní bydlení je vůbec to nejméně finančně výhodné. Sypete peníze někam, kde se nijak nezhodnocují a až jednou budete chtít odejít, půjdete doslova s prázdnou a budete někde jinde začínat od znova. Nájmy jsou také extrémně vysoké a je lepší tyto velké částky investovat do splácení hypotéky. Navíc pokud nemůžete aktuálně dosáhnout na standardní hypotéku, můžete využít jiných alternativ jako je například americká hypotéka. Koupit si vlastní bydlení by každopádně mělo být vaší prioritou.

 

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 200 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Podobné články...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *