Jaké investiční fondy jsou dnes hitem?

Investice lze rozvíjet různými směry. Pokud se podíváme na to, co je v dnešní době skutečným hitem rozhodně je nutné říci, že se jedná o investiční fondy. I proto jsou dnes nabízeny nejenom v rámci různých bank, ale jsou nabízeny i celou řadou jiných investičních společností. Pokud vybíráte ten pravý investiční fond, je dobré hledět hned na několik konkrétních kritérií, podle kterých vyberete ten ideální. Společně se podíváme na několik takových, které dnes mohou patřit mezi největší hity u nás. Jelikož variant je mnoho, budeme se zaměřovat výhradně na fond peněžního trhu, který je ideální volbou i pro začátečníky.

Contents

Jak je to s rizikem? Investiční fondy dominují

Pokud se na investiční fondy podíváme obecně, je třeba říci, že jsou obvykle spojeny hlavně s nízkým rizikem. Z toho důvodu jsou tolik oblíbené. Samozřejmě najít lze i takové, které jsou rizikové poměrně dost, ale ty s menším rizikem jasně dominují. Pokud se podíváme na trojici těch nejlepších, rozhodně se sem řadí produkty označované jako:

  • Parvest Money Market
  • KBC Interest Cash
  • KBC Money Alpha
Investiční fondy mohou být vedeny v různých měnách

Investiční fondy mohou být vedeny v různých měnách

Důležité je zmínit také společnosti, které za danými fondy stojí. V případě prvního má tento produkt s nízkým rizikem v nabídce jak známá společnost BNP Paribas, tak je to také společnost označovaná jako Conseq, která se v poslední době celkem výrazně dostává do popředí. Pokud jde o druhý a třetí produkt, zde je společnost shodná. Dané produkty se liší primárně tím, že první jmenovaný je spojený s investicí v dolarech, zatímco ten druhý v korunách. A kdo za nimi tedy stojí? Je to ČSOB Asset Management.

Roli hraje také měna fondu

Ano, i měna je velmi důležitá a právě i podle ní se můžeme rozhodovat, jaký fond zvolíme. Pokud máme být konkrétnější, je třeba říci, že dominují především tři druhy fondů, které logicky odpovídají právě měnám, které jsou ve finančním světě nejpoužívanější. Tedy i v souvislosti s naší geografickou polohou. A tak mezi investiční fondy, které jsou aktuálně hitem, patří jasně varianty, u kterých je měna fondu taková?

  • Česká koruna
  • Euro
  • Americký dolar

Máme-li být také konkrétní a sdělit názvy konkrétních fondů v rámci daných segmentů, rozhodně to můžeme udělat. Pokud jde o ten vedený v tuzemské měně, jedná se o KB Absolutních výnosů, za kterým stojí společnost IKS KB. Pokud jde o druhou zmíněnou možnost, určitě je největším hitem Parvest Money Market Euro, který je produktem, za kterým stojí již zmíněná společnost BNP Paribas. Zapomenout nesmíme ani na možnost amerického dolaru. Zde je největším hitem podílový fond označovaný také Parvest Money Market, od stejné společnosti. Jeho změnou je jenom to, že je vedený v eurech.

 Jak je to s minimální investicí?

Ta obvykle jednoduše rozlišuje to, jaké fondy jsou určené hlavně pro začínající investory a jaké jsou naopak určené už těm zkušenějším a zcela logicky také těm, kteří jsou movitější. Pokud se podíváme na první skupinu, a to s nejnižší možnou investicí, rozhodně dominuje ještě dosud nezmíněný produkt označovaný jako BF Money Konzervativní fond. Kdo za ním stojí? Je to společnost, nebo lépe řečeno banka Moneta Money Bank, která se transformovala v tento název teprve nedávno, a to z GE Money. Takto malé sumy nemusí být v investičních fondech nic výjimečného, jelikož stejně tak můžeme mluvit i o částce 500 korun českých. Tolik lze investovat do fondu NN (L) International Czech Money Market. A kdo tento fond spravuje? Je to firma NN Investment Partners.

Podívat se přirozeně můžeme i na zcela opačnou stranu jednotlivých fondů, a to na takové, kde je třeba už poměrně vyšší vklad. Sem můžeme zařadit třeba variantu spojenou s nutností jako nejnižší vklad vložit sumu 5 000 USD. O této minimální sumě mluvíme v souvislosti hned s několika fondy. Patří sem třeba Franklin U.S. Dollars Liquid Reserve Fund od společnosti Franklin Templeton, stejně jako sem můžeme zařadit také investiční fond s označením HSBC GIF Euro Reserve A Dis, který spravuje již jednou zmíněná a celkem ambiciózní společnost Conseq. Není to ale nejvyšší suma, kterou v rámci doporučených fondů lze investovat jako tu nejvyšší. Dominuje ta ve výši jednoho milionu korun, kterou vyžaduje fond KBC Multi Interest ČSOB krátkodobý – dividendový. Už podle názvu je jasně patrné, že ho spravuje ČSOB Asset Management.

To nejdůležitější na konec – výkonnost

Na konec jsme si nechali rozhodně to nejdůležitější, a tím je výkonnost. Tedy informace o tom, kolik nám může daný fond vydělat. Je jasné, že čísla se postupně mění a ta aktuální jsou platná k době psaní tohoto textu. V tu dobu nejlépe vycházel fond KB Absolutních výnosů od IKS KB. Jeho výkonnost byla celkem dobrých 2,37 procenta. Hned na druhém místě se umístil taktéž již jednou zmíněný fond, konkrétně potom BF Money Konzervativní fond, za kterým stojí Moneta Money Bank. Konkrétní číslo výkonnosti je 1,14 procent. Pod jedno procento už spadl třetí fond, a to IKS Krátkodobých dluhopisů, který spravuje IKS KB. Pokud se zde podíváme na to nejdůležitější, tedy konkrétní číslo, potom činí 0,94 procenta.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *