Jak nejlépe řešit své dluhy? Přinášíme hlavní tipy

Dluhy nejsou rozhodně nic příjemného. O tom se přesvědčil každý, kdo je někdy měl. Pokud je to i váš konkrétní případ, je dobré vědět, jaké jsou možnosti jejich řešení. Na samotný úvod je dobré zmínit, že nejlepší obranou proti dluhům je správné chování. Tedy snaha spojená s tím, abychom si půjčky a jiné závazky vůbec nepořizovali. Jedině tak budeme mít jistotu v tom, že se opravdu nemáme čeho bát. A pokud už úvěr potřebujeme, je dobré hledět na tyto důležité věci:

  • Nízký úrok a RPSN
  • Nízké měsíční splátky
  • Možnost refinancování nebo konsolidace

Contents

Dluhy můžete řešit převedením jinam

A právě na poslední výše zmíněnou možnost se zaměříme. Pokud jste si vzali půjčku, kterou aktuálně nezvládáte splácet, rozhodně není třeba zoufat. A to primárně z toho důvodu, že je možné převést ji jinam. Nejenom, že může být snížený úrok a celý úvěr tak může být vcelku výrazným způsobem zvýhodněn. Zapomínat by se nemělo ani na to, že si můžete upravit celý splátkový kalendář, což se pozitivně projeví právě na tom, že měsíčně budete splácet menší sumy. Své stávající závazky tak uhradíte a dále vás už čekají jenom platby, které zvládnete.

Mimo refinancování nebo konsolidace můžete samozřejmě zvolit i možnost, kdy kontaktujete banku nebo společnost, u které máte úvěr. I to je cesta, jak své dluhy řešit. Velmi často si můžete požádat nejenom o případný odklad splátek, ale hlavně o to, že si je dle svých momentálních potřeb snížíte. A právě to je tou ideální cestou, jak savé závazky vyřešit jednoduše.

Na neřešitelné dluhy pomůže oddlužení

Výše zmíněné možnosti se hodí hlavně tam, kde máte jistotu toho, že daná věc stále má určité řešení a vy tak můžete danou půjčku stále bez potíží splácet. Pokud se však dostanete do situace, kdy daný úvěr a jiný závazek již nemá řešení, může na řadu přijít možnost takzvaného oddlužení. O co se jedná? Jde o zákonem posvěcený proces, který vám umožní zbavit se dluhů legální cestou, bez obav z toho, že by vám byl majetek zabavován exekutory. Mezi hlavní přednosti oddlužení patří:

  • Povinnost splatit jenom 30 procent závazků
  • Možnost rozložení splátek do pěti let
  • Eliminace dluhů pomocí splátkového kalendáře i mimořádných plateb

Tato možnost se v současné době jeví jako nejvýhodnější na našem trhu. Než se však pro ni rozhodnete, je důležité vědět, že nejprve je třeba podat si žádost, kterou vám musí schválit příslušný soud. Také je třeba vědět, že pokud své dluhy řešíte právě pomocí oddlužení, neměli byste zapomínat ani na to, že tento postup lze realizovat jenom jednou za život. Vícekrát to zkrátka a jednoduše nejde a nepůjde.

Další půjčka? Raději ne

Možným tipem, jak řešit své dluhy je také další půjčka. Na jednu stranu může být řešením, jelikož na stejném principu dnes funguje i zmíněné refinancování. Jeden úvěrový produkt je novou půjčkou zaplacen a právě ona druhá je následně tím novým závazkem. A to se splátkami, které nám vyhovují. Samozřejmostí je to, pokud je vše realizováno plně pod křídly banky, která ví, co a jak. Pokud se daným směrem rozhodneme jít vy sami, je dobré si vše důkladně promyslet.

Vyřešit své dluhy nemusí být vždy složité

Bohužel platí, že lidé, kteří se dostanou do dluhové, pasti obvykle nemají finanční gramotnost na takové úrovni, aby byli schopni vůbec promyslet si, co vše je třeba, co se jim vyplatí a co už nikoliv. Navíc platí, že pokud již máme několik nesplacených závazků, může to znamenat problém se získáním nového úvěru, a tak na nás zbudou jenom takové úvěry, které jsou z hlediska úrokových sazeb značně nevýhodné.

Co překlenovací úvěr?

Ten je o něco zajímavější, jelikož nám je nabídnutý samotným poskytovatelem naší původní půjčky. Jedná se v podstatě o novou finanční injekci, pomocí které budeme hradit dlužné splátky u úvěru původního. Tento nový následně může být spojený se splátkovým kalendářem, který bude mnohem příznivější, což se projeví na tom, že až opět stabilizujeme náš rozpočet, můžeme překlenovací úvěr doplatit a dále pokračovat v řešení naší stávající půjčky. I když to zní jako ideální možnost, pamatujme na to, že je vhodná jenom tam, kde máme jistotu, že nedostatek příjmu je skutečně jenom krátkodobý, v trvání několika měsíců.

Když své dluhy neřešíme…

I když jsme chtěli uvést jenom ty nejlepší tipy spojené s řešením našich závazků, musíme se dotknout i situace, kdy je neřešíme a tak se ke slovu dostane samotný exekutor. V tomto ohledu samozřejmě platí, že právě on nám může zablokovat účet, nebo nám zabavit movitý a také nemovitý majetek. Pokud k tomu aktuálně není daleko, je dobré vědět, že i v tomto případě je možné náš dluh řešit. Už však nekomunikujeme s naším věřitelem, jelikož začneme komunikovat přímo se samotným exekutorem. Z jakého důvodu? Primárně proto, že i s ním si můžeme domluvit splátkový kalendář. Ten sice může být krátký a z hlediska velikosti splátek náročný, ale na druhou stranu můžeme získat jistoty spojené s tím, že nám majetek zůstane a my své dluhy vyřešíme. Čemu se v tomto případě bohužel nevyhneme, to je nutná odměna danému exekutorovi. Ta není jenom paušální, jelikož je spojena také s procentuelní hodnotou z dlužné částky. Čím je vyšší, tím více peněz dostane i samotný exekutor.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *