Jak správně využívat kreditní karty?

Často se stává, že vám jsou některé úvěrové produkty doslova vnucovány. Jako ideální příklad mohou posloužit kreditní karty. Ty si mnoho lidí plete s těmi debetními, které jsou pevně svázány s naším bankovním účtem. Kreditní karta však funguje na zcela jiném principu. Je spojena se zcela unikátním úvěrovým účtem, u kterého čerpáme výhradně jenom do mínusu. Je tedy svým způsobem půjčkou, tedy lépe řečeno finanční rezervou, která se nám může hodit v řadě situací. Mnoho lidí však neví, jak kreditní karty správně využívat. Podívejte se proto na náš návod.

Ten platí nejenom pro toho, kdo už kreditní kartu má, ale i pro toho, kdo plánuje její pořízení. A to nikoliv proto, že nutně potřebuje půjčit, ale naopak proto, že chce mít nejenom finanční rezervu, ale chce čerpat i různé výhody.

Contents

Hlídejte si bezúročné období

Většina karet dnes nabídne takzvané bezúročné období. To je spojeno s tím, že po určitou dobu nemusíte platit úroky z vyčerpané částky. Pokud se podíváme na obvyklé termíny, je třeba říci, že se jedná o dobu okolo padesáti dní. Tedy necelé dva měsíce. Pokud v rámci daného období danou kartu používáte a čerpáte z ní peníze, je třeba si pohlídat, aby konkrétní platby byly vždy vráceny do doby, než tato lhůta uplyne. Jedině tak nezaplatíte skutečně nic navíc. Díky tomu můžeme říci, že dostáváte bezplatný úvěr, který je nejenom na našem ale i na světovém trhu poměrně unikátní.

Naším hlavním doporučením je to, že bystě měli vždy pravidelně, jednou měsíčně vyrovnat všechny závazky na vaší kartě na nulu. Ideálně ve chvíli, kdy vám přijde výplata. Jistotou bude, že máte peníze na vrácení těch vyčerpaných k dispozici, a zároveň bez problémů stihnete splnit podmínku bezúročného období. Budete-li toto dodržovat, vaše čerpání z karty bude bezplatné.

S limitem kreditní karty to nepřehánějte

Je sice lákavé nechat si na kartě limit, který vám umožní jít do mínusu až několik desítek tisíců korun. Pokud nemáte silnou vůli, může se to jevit jako nemalý problém, jelikož jednou nastane ten okamžik, kdy vyčerpáte více, než budete schopni v rámci výše uvedeného doporučení vrátit. V tu chvíli už kreditní karty nebudou tak výhodné, jelikož z vyčerpané částky vám bude samozřejmě účtován úrok. Ideální výše limitu by měla odpovídat vaší obvyklé měsíční útratě, která je spojena například s nákupem:

  • Potravin
  • Pohonných hmot
  • Kosmetiky, oblečení atd.

Dále nezapomínejte na to, že pokud máte více kreditních karet, rozhodně by měla být daná výše limitu společná pro obě dvě. Jedině tak udržíte své měsíční výdaje skutečně na uzdě a nedostanete se do dluhových problémů.

Vydělejte si na měsíční poplatek

S kreditní kartou je obvykle spojený měsíční poplatek, který bývá účtován paušálně. Jeho výše není u základních kreditních karet nijak vysoká, jelikož se jedná o několik desítek korun. Přesto musíme říci, že za několik let se dané poplatky nasčítají a vy zjistíte, že jste z vašeho rozpočtu vydali poměrně vysokou částku. Proto doporučujeme používat kreditní karty co možná nejčastěji. Z jakého důvodu? Jelikož díky placení získáváte zpět určitá procenta z obratu, která prostřednictvím nich uskutečníte. A daná procenta mohou následně celkem jednoduše pokrýt daný účtovaný poplatek. Zde tedy opět můžeme tvrdit, že využíváte úvěrový produkt, který má status toho nejvýhodnějšího na celém světovém trhu.

Kreditní karty vám vrátí i tisíce korun měsíčně

Kreditní karty vám vrátí i tisíce korun měsíčně

Dobré je si před výběrem kreditní karty zjistit, jak velká je případná výše poplatku, stejně jako si zjistěte, kolik peněz zpět na platby získáte. Následně stačí jednoduchý součet, který vám řekne, zda se stávající plánovanou útratou budete moci daný poplatek vůbec pokrýt. Pokud ano, není využívání kreditní karty problémem.

S kartou můžete i vydělávat

V souvislosti s výše uvedeným nezapomínejte na fakt, že kreditní karta vám umožní také zajímavým způsobem vydělávat. A to právě z toho důvodu, že díky uskutečněným platbám vám mohou být vraceny určitá procenta. Už z tohoto důvodu je dobré kartu využívat poměrně aktivně. I když se jedná o jednotky procent a měsíčně tedy částky nejčastěji v řádech několika stovek korun, rozhodně se dá říci, že za období několika let už to může dělat vcelku zajímavou sumu. Zvláště, když zmíníme to, že ji dostanete jenom za to, že s kartou budete platit.

I zde si doporučujeme zjistit nejenom to, jak velké procento z vašich nákupů můžete získat zpět. Stejně tak je třeba vědět, kolik může činit celková měsíční částka, kterou lze jako cashback získat. Obvykle ji jednotlivé banky omezují, a to na několik tisíc korun. V rámci běžného použití však tato suma obvykle bez problémů dostačuje.

Čerpejte výhody

Kreditní karty vám mohou opravňovat i k využívání celé řady výhod. I na ty je dobré se zaměřit, jelikož mohou být spojeny jak s úsporami, tak i usnadněním nebo se zjednodušením vašeho života. Opět platí, že když už kartu máte, byla by škoda ji nevyužít. Hitem je například několik těchto věcí:

  • Možnost získat bezplatné cestovní pojištění
  • Bezplatná cesta k VIP službám
  • Bonusy a různé dárky

K výhodám, které karty nabízejí, mohou patřit také celkem zajímavé slevy u některých obchodníků. Není nic neobvyklého, že se výše daných slev může pohybovat řádově až v několika desítkách procent. A to znamená to, že vám kreditní karty v rámci této platby pomohou nejenom k bezpracnému výdělku, ale že vám pomohou také k tomu, abyste mohli celkem zajímavým způsobem ušetřit. Jenom tím, že máte tu správnou kartu.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *