Investiční byty a jejich výhody i nevýhody

Investiční byty jsou zajímavou možností, jak zhodnotit peníze

Kdo má peněz nazbyt, ten samozřejmě hledá různé možnosti toho, jak je investovat. Kromě různých bankovních produktů, forem spoření, nebo investicí do zlata existuje ještě další možnost, která je spojena s nemovitostmi. Tu dnes nazýváme jako investiční byty. Říci o ní můžeme především to, že jde dnes o poměrně vyhledávanou formu, jak zhodnotit své peníze. Podívejme se společně na to, jaké jsou možnosti, stejně jako se můžeme podívat i na to, jaké jsou výhody, popřípadě konkrétní rizika.

Investiční byty mohou být prodávány i s nájemníky

Velkou výhodou investičních bytů je to, že jsou prodávány skutečně k reálným investicím. Nikoliv tedy jako nemovitost, u které se může předpokládat, že v ní bude bydlet výhradně jenom konkrétní majitel. V tomto případě tedy mluvíme o takovém bytě, který je prodáván již s konkrétními nájemníky. Řada realitních kanceláří i prodejců se specializuje i na nabídku toho, že prodává investiční byty s nájemníky, kteří jsou dlouhodobější a kteří jsou také spolehlivější. Právě u nich je tedy jistota, že se investice rozhodně zhodnotí rychle, a bez starostí.

Výhodou daného postupu je to, že nejenom nemusíme konkrétní nájemníky hledat, ale že nemusíme také shánět různé smlouvy, spojené s nájmem. Ty již mají tito lidé uzavřeny, díky čemuž daná smlouva jednoduše přejde na naši osobu.

Nabídka daných bytů je více než velká

Druhým pozitivem je určitě současná nabídka konkrétních bytů. O té můžeme říci, že je více než velká. A to je další plus pro investory. Ti tak nejsou omezeni jenom tím, co jim kdo nabídne. Mohou vybírat skutečně podle toho, co považují ve spojení se zhodnocením svých finančních prostředků za to skutečně nejlepší. V tomto případě tedy jasně dominuje:

  • Atraktivní lokalita, nejlépe ve větším městě
  • Spíše menší dispozici
  • Byty s nízkými provozními náklady
  • Byty v novostavbách a developerských projektech

Právě v souvislosti s developerskými projekty je nabídka bytů opravdu více než velká. A to se týká jak konkrétních novostaveb, tak třeba i rekonstrukcí starších činžovních domů v prestižních lokalitách, které tak mohou být spojeny s opět unikátním bydlením. Navíc pamatujte, že dobrá lokalita může být žádaná vždy. Zvláště v budoucnu, kdy už stavební omezení neumožní žádnou výstavbu a tak bude konkrétní bydlení velmi vyhledávané. Nehledě na to, že se můžete vzhledem k minimálním problémům zaměřit spíše na movitější klientelu, která už hledá pro své bydlení něco skutečně lepšího, unikátního a zajímavého. To je sice spojeno s vyšší kupní cenou, ale na druhou stranu i s vyšším výdělkem.

Lákají také ceny, za které lze investiční byt pořídit

Ceny nemovitostí v posledních letech klesají. A to je pro každého investora velmi dobrá zpráva. Pořízení takového bytu je v daném směru více než dostupné. Díky tomu lze i s menším množstvím našetřených finančních prostředků poměrně jednoduše získat konkrétní byt. Také pamatujme na to, že v případě budoucího prodeje můžeme vlivem následného růstu nemovitostí prodat investiční byt za více peněz, než jsme ho koupili. Nejenom, že vyděláme na současných nájemnících, ale vyděláme ještě navíc i samotným prodejem. V tomto směru je nutné správně předpovědět budoucí vývoj nemovitostí.

V souvislosti s pořízením musíme říci i to, že není třeba mít vždy vlastní úspory. Dnes platí, že mnoho realitních kanceláří a dalších prodejců umí zajistit i možnosti výhodného financování. Co to znamená? Logicky fakt spojený primárně s tím, že si na investiční byty můžeme vzít i hypotéky. A ty jsou dnes spojeny také s řadou výhod, kam se řadí:

  • Možnost zafinancovat až stoprocentní hodnotu bytu
  • Možnost dosáhnout na úroky v řádech nižších jednotek procent
  • Možnost využít výši splátek, které uhradíme získaným nájemným

Rizikem může být špatný nájemník

Pozitiva jsme si zmapovali. Nyní se podívejme také na případná rizika, která mohou v daném směru nastat. Ta největší se samozřejmě týkají hlavně samotných nájemníků. V tomto směru platí, že ne vždy musíme nutně narazit na spolehlivou osobu, která bude platit nájem v domluvené výši a samozřejmě také pravidelně a včas. Pokud takového nájemníka nenajdeme, může to být problém. Následně nás čekají nejenom problémy s jeho vystěhováním, ale i problémy spojené s tím, že byt může i několik měsíců ležet ladem, jelikož nebude využitý.

Se špatným nájemníkem může souviset také technický stav, v jakém budou vaše investiční byty udržovány. Nezřídka kdy se stává, že se nájemník k cizímu majetku nechová tak, jak by se slušelo a patřilo. V takovém případě tedy musíme říci, že je nutné počítat i s řadou dodatečných nákladů, které musí být spojeny s opravami a uvedením do původního stavu. Na druhou stranu toto lze eliminovat zálohami, stejně jako správnou smlouvou.

S bytem souvisí i pravidelné výdaje

Většinou je celý smluvní vztah založen na tom, že nájemník hradí nejenom sumu označovanou jako nájemné, ale že hradí také všechny poplatky, které jsou s užíváním bytu spojené. Částka, kterou dostáváte, v sobě tedy již může zahrnovat:

  • Samotné nájemné
  • Poplatky do fondu oprav
  • Zálohy na plyn, elektřinu a vodu

Na druhou stranu pamatujte, že s provozem bytu mohou souviset i četné další výdaje. Jsou to například nutné revize kotlů a dalších zařízení, mohou to být výměny vodoměrů, stejně jako třeba realizovaná výměna oken. Nehledě na případné poruchy v samotném bytě, které musíte hradit a řešit také vy, jako majitel nemovitosti. I na to je proto dobré dát si velký pozor a spočítat si, kolik toto všechno může činit. Ideálně podle toho, kolik platíme nyní, ve svém domě.

Ano či ne?

Nabízí se tedy otázka, zda jsou investiční byty dobrou volbou. Odpovědí je, že rozhodně ano. Pokud máte peníze, může být investice do nemovitostí i přes výše uvedené negativa dobrou cestou, jak peníze alespoň bezpečně uložit. I když budete mít problémy s nájemníky a výnos nebude dle vašich plánů, stále to znamená, že vlastníte nemovitost. A tu následně můžete odkázat třeba vašim dětem, čímž v podstatě investujete i do jejich budoucnosti. Stejně tak vám může majetek výrazně zvýšit vaši bonitu v případě, kdy žádáte o úvěrový produkt, nebo máte se svým životem i jiné plány. Tyto výhody vám klasické spořicí produkty, kde peníze jenom leží na hromadě, zcela určitě nepřinesou.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *