Hliník – nový recyklovatelný a cenově dostupný materiál

V době po covidové a v době, kdy naše planeta utrpěla velké množství ztrát způsobených lidským zaviněním, se pomalu ale jistě obrací lidstvo zpět do normálu a přemýšlí, jak co nejvíce planetě pomoct. Jednou z cest, je využití recyklovatelných materiálů. To je jednou z pozitivních vlastností hliníku, tzv. materiálu budoucnosti, na který se v tomto článku zaměříme.

Contents

Proč si vybrat materiál právě z hliníku?

Chystáte se zrekonstruovat váš dům a přemýšlíte, jaký materiál zvolit? Mezi materiály s velkým potenciálem do budoucna, rozhodně patří hliník. Hliník je materiál, který je cenově dostupný a recyklovatelný. Což jsou hned dvě výborné vlastnosti tohoto materiálu. 

Slitiny hliníku

Existuje velké množství hliníkových slitin. Nejdůležitějšími prvky ve slitinách hliníku jsou hořčík, měď, mangan, zinek a křemík. 

  • Hořčík až 11% zajišťuje kalitelnost a zlepšuje odolnost proti rezivění a pevnost.
  • Měď může zvýšit tvrdost a pevnost až o 12 %, ale může nepříznivě ovlivnit tvarovatelnost a odolnost proti rezivění.
  • Mangan, typicky do 2 %, zlepšuje tažnost, pevnost, houževnatost a odolnost proti rezivění. 
  • Zinek (až 6-8%) zvyšuje pevnost na úkor odolnosti proti rezivění.
  • Obsah křemíku až 25 % (lité slitiny) nebo 1 % (slitiny tvářené) pro zlepšenou odolnost proti rezivění a pevnost. 
  • Nikl zlepšuje teplotní odolnost, pevnost, houževnatost a odolnost proti rezivění a je přítomen ve slitinách do 2 %.
  • Železo zlepšuje slévatelnost a pevnost a snižuje tažnost a odolnost proti rezivění až o 1,5 %. 

Pevnost v tahu čistého hliníku není vysoká. Nicméně přidáním legujících prvků, jako je křemík, hořčík, mangan a měď, lze zlepšit jeho pevnostní vlastnosti a vyrobit slitiny šité na míru pro konkrétní aplikace.

Kde na hliník narazíme?

Šedá barva hliníku se skvěle hodí do jakýchkoliv barevných kombinací a sladit jde v podstatě se vším. Využití si však temto materiál našel především v exteriéru, jelikož je hliník všestranným materiálem, který se dobře obrábí.

Fasády

Výborné jsou hliníkové fasády, neboť jak jsme již zmínili výše, hliník je materiálem recyklovatelným, takže šetří naši přírodu, a cenově dostupným, takže zároveň šetří i vaši peněženku. Jako bonus se šedá barva materiálu kombinovatelná s velkou škálou barev a ostatních materiálů. 

Okna a dveře

Hliníková okna se stala oblíbenou pro svou odolnost. Předností hliníkových oken je výborná pevnost, minimální údržba, bezpečnost, minimální údržba, luxusní vzhled a hlavně odolnost. Hliníková okna mají precizní strukturu a hliník si po léta drží svůj tvar – bez deformace. Hliník je vhodný pro budovy s velkou prosklenou plochou. Takové řešení také šetří elektrickou energii, která by jinak trpěla umělým vnitřním osvětlením. Tato okna jsou vhodná především do často navštěvovaných prostor jako jsou panelové domy, kanceláře nebo provozní budovy. Své místo mezi vyznavači kvalitního designu si najdou i díky inovativnímu, luxusnímu vzhledu.

Hliníkový materiál oplývá mnoha vlastnostmi, jako je dlouhá životnost, přizpůsobitelnost, cenová dostupnost, recyklovatelnost a je lehký, takže se s ním i snadno manipuluje.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *