Způsoby, jak zateplit RD

Zateplení šikmé střechy a rodinného domu celkově je velmi důležitým faktorem, když se snažíte snížit energetickou náročnost svého domu. V současné době už nejsme omezeni jen na klasický polystyren, který je obvykle první možností všech lidí. Existují specifické situace, kdy se vyplatí sáhnout po jiných materiálech. Jakými způsoby je tedy možné zateplit rodinný dům?

Contents

Foukaná izolace

Aplikace foukané izolace je jednoduchá i v obtížněji dosažitelných prostorách. Využívá se hlavně pro izolaci stropu – není nutné rozebírat celou podlahu půdy, navíc nemusíte odstraňovat trčící hřebíky, které jsou tolik časté. Obvykle se používají celulózová vlákna nebo speciální minerální nebo skleněná vata. Cena tohoto typu izolace stropu a dalších částí domu není vysoká, navíc nezatěžuje stavbu, protože je velmi lehká.

Provětrávané fasády

Základními materiály je minerální nebo skleněná vata. Jedná se o nehořlavé materiály, což je jedním z jejich největších výhod. Izolace je tepelná i akustická. Důvodem je nízký difuzní odpor. Tímto způsobem se zateplují trámy stropu, podlaha půdy nebo oblast krokve.

TIP: Pokud splňujete nároky na získání dotace NZU Light, tak je nejlepším způsobem na ušetření energií a to přes solární ohřev vody, který plně může hradit stát. Více o dotacích najdete na webu zelena-dotace.cz

Minerální vata

I minerální vata je nehořlavá a má dobré akustické vlastnosti. Dá se ohýbat, takže je možné jí zateplovat i zaoblené stěny, což je její velkou výhodou. Práce s ní je ale náročná a cena také není příliš příznivá – pokud bychom ji srovnali s polystyrenem, zaznamenali bychom asi dvojnásobnou cenu minerální vaty. Je propustná vůči vodní páře, proto je ale nutné při její instalaci používat také propustné tmely a povrchové omítky.

Vakuová izolace

V případě, že je zapotřebí snížit tloušťku izolace, používáme vakuovou izolaci. Jedná se o desky vakuové izolace, které jsou umístěny uvnitř speciálních polystyrenových desek. Jedná se o velmi účinnou metodu zateplení, která se hodí i pro starší domy. Přitom se nemusíte bát vzhledu budovy. Namísto běžného 30 cm tlustého polystyrenu se používá jen ten o tloušťce 10 cm.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *