Bail-In systém může být rizikem pro střadatele u bank

Obecně si mnoho lidí myslí, že pokud svěří své peníze bankám, nemohou o ně přijít. Tedy alespoň do výše pojištění vkladů, které by dnes měla mít sjednané v podestě každá banka na našem trhu. Na jednu stranu je třeba říci, že tato informace byla platná až do konce loňského roku. Nyní však může být situace zcela jiná. Poměrně v tichosti byl prosazen takzvaný Bail-In systém, který je platný pro všechny evropské banky. Od ledna letošního roku tak platí zcela nová pravidla, která jsou založena na kaucích takzvaného kyperského typu. V tomto ohledu platilo, že kdo měl na svém účtu více, než 100 000 euro, tomu mohly být peníze doslova sebrány, a použity na záchranu banky.

Contents

Bail-In platí v celé Evropě

A právě na tomto systému aktuálně staví právě nový Bail-In, který už je platný pro celou Evropu. Ani Česká republika se tedy nevyhnula tomuto nařízení, které samozřejmě může celkem výrazně ohrozit vklady, které máme na našich účtech. Pokud banka zkrachuje, pomůže nám pojištění vkladů. Pokud se však dostane do situace, kdy bude potřebovat peníze na řešení svých problémů, může dojít k tomu, že si je jednoduše a hlavně beztrestně vezme na bankovních účtech jednotlivých klientů.

Abychom ale byli o něco konkrétnější, je třeba uvést konkrétní informace o evropské nařízení Bail-In. To jasně nařizuje, v jakém pořadí mají být postihováni jednotliví klienti, nebo další osoby, které jsou se samotnou bankou majetkově spjatí. Pořadí je poté následující:

  • Akcionáři
  • Držitelé dluhopisů
  • Klienti s nezajištěnými vklady přes 100 000 euro

Drobní střadatelé jsou zatím v bezpečí

Jak vyplývá z aktuálních podmínek, takzvaní drobní střadatelé mohou být relativně v klidu. Jelikož daná částka odpovídá hodnotě necelých 3 000 000 korun, je více než jasné, že se Bail-In systém dotkne hlavně těch nejvíce movitých lidí. Drobných střadatelů a v podstatě běžných klientů banky by se dané problémy týkat neměli. Tedy zatím.

Co je Bail In

Bail-In vás může připravit o nemalé peníze

Nezapomínejme na to, že tato směrnice byla schválena a uvedena v platnost poměrně v tichosti. A to může znamenat, že stejným způsobem se mohou konkrétní změny realizovat i v budoucnu. A to logicky tím směrem, že Bail-In bude platit i u těch klientů, kteří mají na svých účtech méně peněz. Jaké mohou být budoucí postupy, a jak bude vypadat případný nový limit, to je zatím ve hvězdách. A právě to je tím důvodem, proč by se měli začít bát také menší střadatelé, jelikož za pár let se toto nařízení může dotýkat i jich samotných.

Bez bank se přitom obejít nelze

Mnozí logicky namítají, že možnou cestou z daného problému může být držení hotovosti. Na jednu stranu je to řešení, ale na tu druhou stranu pouze slovní. A to z toho důvodu, že se dnes bez bank v podstatě neobejdeme. Už jenom opatření proti praní špinavých peněz může být spojeno s nutností větší platby realizovat výhradně prostřednictvím bankovních převodů. A to z toho důvodu, aby mohla být platba v budoucnu nejenom dohledána, ale aby mohlo dojít v případě potřeby také identifikaci toho, kdo ji posílal.

Dalším důvodem, proč se bez bank neobejdeme, mohou být třeba různé státní zakázky, nebo podávání nabídek v rámci různých akcí. Abychom se vůbec mohli účastnit, může být jednou z podmínek nutnost doložit informace o naší bonitě. Tedy informace o tom, zda máme prostředky na realizaci zakázky, nebo na koupi konkrétní věci. A právě výpis z účtu je mnohdy jediným akceptovatelným dokumentem, který v daném směru existuje.

Řešením může být nejenom více bankovních účtů

I když jsou případné výhledy spíše negativní, nezapomínejme na to, že případné řešení přece jenom najít můžeme. Jedním z takových je to, že založíme několik bankovních účtů, což by mělo jako ochrana před systémem Bail-In stačit. Jenom na evropském trhu máme možnost založit účet u několika desítek konkrétních bank. Díky tomu můžeme rozdělit naše finanční prostředky tak, aby na každém konkrétním účtu nebyla vyšší suma, než je 100 000 eur. Tato částka samozřejmě platí v souvislosti s dnešní dobou. Pokud se bude limit měnit, je dobré se mu přizpůsobit.

Druhým řešením může být právě ona hotovost. I když jsme zmínili, že větší transakce musí být realizovány výhradně převody, nemusí být nutné, aby nám peníze na účtech leželi delší dobu. V podstatě je můžeme realizovat následující postup:

  • Vložit peníze na bankovní účet
  • Finanční prostředky ihned převedeme protistraně
  • Protistrana je ihned v hotovosti vybere

Samozřejmostí je to, že v tomto případě vše uskutečnit třeba v rámci jedné pobočky, čímž jsou peníze na účtech bank maximálně v řádech minut. My splníme zákonnou povinnost a přitom eliminujeme případná rizika, která může Bail-In přinést. A že při výběru banky hledíme i na základní zprávy z finančního trhu, to jistě připomínat nemusíme.

4.5/5 - (2 votes)

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *