website statistics _uacct = UA-649561-2urchinTracker()

Daňové ráje v Evropě

O daňových rájích slyšíme z médií téměř každý týden a nejednomu daňovému poplatníku zvednou informace o jejich přínosech pro úspěšné podnikatele hladinu krevního tlaku. Na jakém principu daňové ráje a offshore firmy fungují a podle čeho se podnikatelé při jejich výběru rozhodují?

Contents

Není ráj jako ráj

Daňový ráj je zažitý termín, se kterým pracují i oficiální terminologie, například OECD. Daňové ráje jsou takové země, které poskytují prostředky pro efektivní daňovou optimalizaci (tj. vybírají od zahraničních podnikatelských subjektů žádné nebo minimální daně), zajišťují jim anonymitu a zpravidla nepožadují vedení účetnictví, zpracovávání auditů nebo výročních zpráv. Podnikat v takových zemích je snadné a v porovnání s podmínkami v Česku více než lákavé.

  • V souvislosti s daňovými ráji hovoříme o tzv. offshore společnostech, které poskytují podnikatelům, kteří v nich svoji firmu registrují, velmi vysokou míru ochrany.
  • Naproti tomu onshore společnosti nejsou typickými daňovými ráji, protože například informace o vlastnících společnosti je veřejně dostupným údajem – přesto se v některých případech vyplatí formou takového společnosti podnikat.

Daňové ráje ve světě a v EU

Země, v nichž čeští podnikatelé zakládají své firmy z důvodu daňové optimalizace, samozřejmě nejsou jen daňové ráje.

Typickým daňovým rájem je Seychelská republika, Monako či Britské Panenské ostrovy.

Mezi další oblíbené destinace patří ale i Nizozemí (jeden z mála států v Evropě), některé země Spojených států amerických, Panama, Belize, Kajmanské nebo Bermudské ostrovy.

Podmínky pro podnikání se v těchto destinacích liší, někde je nulová daň z příjmu i z dividend, v jiných je firemní daň dokonce vyšší než v Česku. Proč jsou potom tyto země pro české podnikatele zajímavé?

Jednoduše proto, že způsob zdanění a anonymita není v poslední době tím nejdůležitějších faktorem, který hraje při rozhodování podnikatele roli.

Zásadní je totiž i vyspělost podnikatelského prostředí a tolik potřebná stabilita právního prostředí. Podnikat v zemi, v níž dochází k neustálým změnám v oblasti daní či platné legislativy, je velmi obtížné.

Proč vede Nizozemí?

kalkulačka na hromadě peněz

Daňové ráje v Evropě

Právě vyspělé podnikatelské prostředí, právní jistota nebo ochrana majetku jsou hlavními taháky, za nimiž čeští podnikatelé jdou se svými firmami do Nizozemí.

Ačkoli je firemní daň v této zemi srovnatelná, nebo dokonce vyšší než v Česku, představuje Nizozemsko pro podnikatele lákavou destinaci.

Jaké jsou další oblíbené daňové ráje?

Přesun do daňového ráje a založení firmy

Založit si firmu v zahraničí nemusí být tak složité, jak by se na první pohled zdálo. Existují společnosti (např. HotFirm.cz, které se zabývají zakládáním a prodejem ready-made společností nebo společností na klíč.

Za poplatek nabízí i pronájem virtuálního sídla – k založení společnosti v zahraničí proto nemusíte znát ani předpisy dané země ani se nemusíte obracet na místní úřady, specializovaná firma zařídí vše za vás.

Další informace o daňových rájích:

3/5 - (5 votes)

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *