Jak na založení pobočky na Slovensku

Slovensko je stále lákavou firemní destinací pro české podnikatele, protože nemusí překonávat jazykovou bariéru, objeví nové příležitosti na trhu a nemusí se vyrovnávat s kulturními rozdíly. Co založení pobočky na Slovensku obnáší?

Co obnáší založení pobočky ve Slovenské republice

Založení pobočky je jednoduchý způsob, jak rozšířit naše podnikání, aniž bychom museli zakládat novou společnost. Pro to, abychom mohli pobočku neboli organizační složku na Slovensku založit, musíme mít řádně zdokumentovanou mateřskou společnost sídlící v České republice.

Mezi hlavní výhody organizační složky patří snazší vznik či zánik a výhodnější daňové podmínky. Pobočka představuje takovou část podniku, která je majetkově oddělená a funguje samostatně. Pouze je geograficky odloučená od právnické osoby sídlící v zahraničí.

Jak takovouto pobočku zahraničního podniku poznáte v obchodním rejstříku? Především tak, že má české IČ a její název má podobu názvu zahraniční společností s dodatkem Organizační složka. Pobočka vznikne na základě rozhodnutí zřizovatele společnosti, není třeba splácet základní kapitál ani jmenovat jednatele.

K tomu, aby organizační složka vznikla, je třeba podat žádost na místně příslušný živnostenský úřad a podat návrh na zápis do Obchodního rejstříku.

Management a účetnictví

Nejvyšším představitelem organizační složky je jakákoli fyzická osoba, která zastupuje zřizovatele podniku. Není vyloučen ani souběh funkcí jednatele podniku a vedoucího organizační složky.

Organizační složka je povinna podávat v příslušných termínech daňová přiznání, přičemž si mateřská společnost může odečíst náklady spojené s její podporou, stejným způsobem lze přerozdělit i zisk. Může dojít k obousměrnému přenosu zisků mezi českou i slovenskou společností, resp. mezi matkou a její pobočkou.

Jak pobočku na Slovensku založit?

Ačkoli je prostředí Slovenska poměrně blízké a ne zcela neznámé, je vhodné se v otázkách zakládání firem a jejich poboček na Slovensku obracet na profesionály, tedy společnosti, které zařídí vše potřebné za vás.
Za cenu dostupné investice získáte čas na práci a nebudete zatěžováni starostmi, které nejsou pro váš byznys podstatné – jedná se zejména o veškeré formality na úřadech a nastavení účetních a jiných procesů.
Zakládání firem a organizačních složek na klíč patří v posledních letech k velmi žádaným službám a profesionálové v této oblasti vám mohou ušetřit čas, starosti i peníze.

1.7/5 - (3 votes)

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *