Co je zelená střecha a jak na ni dostat státní dotaci?

Zelená střecha se v zahraničí stala zcela běžnou součástí městské výstavby. Nyní je tomu tak i u nás. Stát navíc výstavbu zelené střechy podporuje státní dotací. Jakou částku je možné získat?

Zelená střecha na váš dům

Soulad člověka s přírodou je téma současného století. Snažíme se snížit dopad přítomnosti člověka na naši planetu, myslet ekologicky. Podobně smýšlejí také státní zřízení. Například Česká republika v rámci dotačního programu Nová zelená úsporám podporuje projekty, které trvale šetří energie v rámci provozu domu. Jednou ze součástí podporovaných projektů je také zelená střecha. Co to vlastně je? Vedle toho lze získat i dotaci na výměnu oken nebo dotaci na zateplení.

Skutečná příroda na střeše

Pod pojmem zelená střecha se skutečně ukrývá zeleň. Jedná se o střechu, která je díky hydroizolační membráně pokrytá pěstebním substrátem nebo půdou, na které roste vegetace. Některé střechy pak mají vlastní zavlažování. Na své střeše tak můžete pěstovat třeba luční květiny. Vaše stavba tak bude nejen energeticky méně náročná, ale splyne také dokonale s přírodou. Tento projekt navíc štědře podpoří stát. Jakou částkou?

Zelené střechy

Dotační program Nová zelená úsporám nabízí finanční podporu pro všechny, kdo se rozhodli na své střeše vybudovat zeleň. Žádost o dotaci mohou podávat jak vlastníci stávajících rodinných domů, tak také stavebníci nových rodinných domů. Výše dotace se odvíjí od typu zelené střechy. Nejčastěji se pohybuje v rozmezí 700 až 1000 korun za metr čtvereční plochy vegetačního souvrství zelené střechy. Částka, na kterou mohou žadatelé o dotaci žádat, je však také omezena finančním stropem. Jaký to je?

Finanční strop

Pro jednotlivé žádosti je opravdu možné získat štědrou státní dotaci. Pro jednu stavbu je však částka, na kterou můžete celkově dotaci získat, omezena na 100 tisíc korun. Vaše ekologické projekty jsou tak skutečně štědře odměněny.

Státní dotace na zelenou střechu dosahuje až stotisícové částky. Ekologické projekty jsou tak velmi dobře státem podporovány.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *