Cestování do zaměstnání – ano či ne?

Při cestování do zaměstnání hleďte i na pohodlnost

Práce je v současné době nedílnou součástí našich životů. Není se čemu divit, jelikož právě díky práci máme možnost získávat nemalou mzdu. Mnoho lidí samozřejmě při výběru správného zaměstnání zvažuje také to, zda se rozhodnout pro práci v místě, nebo raději zvolit místo vzdálenější, které bude spojeno s cestováním. Pokud si aktuálně pokládáte stejný dotaz, podívejte se spolu s námi na informace o tom, zda je cestování do zaměstnání dobrou, nebo naopak špatnou volbou. A to hned z několika pohledů.

Contents

Cestování do zaměstnání se vám musí zaplatit

Hned na samotný úvod musíme říci, že prioritně je třeba hledět na to, jak velký plat je vám v zaměstnání nabízen a jak velkou sumu vlastně během jednoho měsíce procestujete. To je tou nejdůležitější otázkou, kterou si položit. Pokud po odečtení cestovních nákladů zjistíte, že vyděláte stejně, jako v lokální firmě, měla by být vaše volba jasná. Necestovat a zůstat v místě. Nejenom, že budete mít stejný plat, ale zároveň ušetříte také mnoho času.

Pokud však výdělek výrazně převyšuje mzdu v lokální firmě, a to i po odečtení cestovného, je dobré zvážit, zda nebudete při cestě do práce a z práce trávit více času, než 1 – 2 hodiny denně. Pokud se bude jednat maximálně o toto rozmezí, určitě proti cestování nic nemáme.

Jak dlouho budete do zaměstnání cestovat?

Této otázky jsme se už lehce dotkli výše. Dle posledních průzkumů vyplývá, že lidé jsou schopni tolerovat dobu okolo 1 – 2 hodin denně. To znamená překonání vzdálenosti cca. 25 – 50 kilometrů. To by měla být vzdálenost i vašeho případného místa. Pokud je daná vzdálenost kratší, je cestování do zaměstnání rozhodně dobrou volbou, které se nebraňte. Pokud však sídlo nové firmy bývá vzdáleno více, již vám to komplikuje život. Z jakého důvodu? Hlavně proto, že nebudete mít čas na své běžné povinnosti. Pokud se podíváme konkrétněji, tak to může být třeba:

  • Péče o rodinu
  • Péče o domácnost
  • Koníčky a sportovní aktivity

Jak je to se spojením?

I když to na první pohled vypadá, že místo vašeho bydliště a místo vašeho zaměstnání není nijak výrazně vzdáleno, přesto musíme říci, že cestování do zaměstnání může být přinejmenším komplikované. A to z toho důvodu, že spoje nejsou tak dobré, jak jste si mysleli. Nejenom, že může být nezbytné i několikrát přestupovat, ale často se neobejdete také bez čekání na spoj následující. A pokud vlivem zpoždění ujede, čeká vás prodleva ještě delší. Dalším problémem mohou být i vaše směny, které nemusí vždy na konkrétní dopravu navazovat. Zvláště u směn odpoledních a nočních to může být velký problém, který je třeba před nástupem do konkrétní práce zvážit.

Některé firmy pro své zaměstnance mohou dopravu i nabízet, a to svými bezplatnými, nebo zvýhodněnými autobusy. Ani ty však v případě cestování do zahraničí nemusí být žádnou výhrou. Z jakého důvodu? Přirozeně proto, že daný autobus nejede přímo, ale objíždí i většinu vesnic v okolí, aby nabral i další spolupracovníky. A z toho plyne, že cesta, která standardně trvá pár desítek minut, se může protáhnout i na celou hodinu.

TIP: Cestovní příkaz

Správná práce by měla být prioritou

Přes všechno, co jsme uvedli, musíme podotknout také to, že roli by měla hrát i samotná práce. Pokud se jedná o takové zaměstnání, do kterého se budete těšit a budete se v něm cítit dobře, mohou jít i samotné problémy se zaměstnáním trochu stranou. S to z toho důvodu, že cestování do zaměstnání, i když bude komplikovanější, lehce oželíte. Zvláště potom proto, že můžete pracovat ve firmě, ve které:

  • Máte jistotu kariérního růstu
  • Máte dobré kolegy i nadřízené
  • Je skvělé pracovní prostředí

Myslete také na své okolí

Pokud se rozhodujete, zda cestování do zahraničí absolvovat, nebo nikoliv, je dobré myslet také na vaše okolí. Především tedy na osoby kolem vás, hlavně potom v rodině. I na ně musíte brát ohled. Pokud jste mladí a bydlíte sami, nebo s přítelem nebo přítelkyní, nemusí být cestování zase až tak velkým problémem. Pokud už máte rodinu, čas, který trávíte na cestách, vám nikdo nevrátí. Nehledě na problémy spojené třeba s tím, že bude nutné dítě vyzvedávat ve škole nebo ve školce, či mu zajistit hlídání.

Co takhle stěhování?

Při vašem zvažování, zda se rozhodnete pro nebo proti, je dobré zmínit ještě jednu možnost. Tou je stěhování. Naše země zase není tak malá, abychom se nemohli přestěhovat třeba na druhý konec a přesto mít jistoty spojené s tím, že budeme moci být neustále v kontaktu s našimi přáteli as blízkými. I to může být jedno z možných řešení. V podstatě takové, u kterého můžete v konečné fázi říci, že máte vysněné zaměstnání s vysněným platem, a zároveň se jedná o takové zaměstnání, které máte přímo v místě vašeho bydliště.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *