Běžné účty: Banky sází na minimum poplatků

Contents

Snažíte se najít co možná nejvýhodnější účet? Nejspíše budete hledat podle jeho flexibility a také dalších výhod. Možná vás už ani nenapadne, že na běžném účtu můžete vaše finanční prostředky nějak zhodnotit. Skutečně je tomu tak, v poslední době slouží běžné účty hlavně k tomu, aby si člověk usnadnil hospodaření se svými finančními prostředky. Banky od úroků poměrně razantně upouštějí. Snaží se nalákat právě na jednoduchou správu finančních prostředků a maximální pohodlí svých klientů. Není to přitom tak dlouho, co zhodnocení nabízely takřka všechny bankovní domy. I dnes mírné zhodnocení u některých účtů najdeme, nicméně vše je kompenzováno spoustou poplatků. Jak se tedy situace s běžnými účty má? Na to se podíváme v následujících řádcích.

Úrok na běžném účtu už nemá ani Česká spořitelna

V podstatě většina bankovních domů už úrok na běžném účtu nemá. Poslední bankou, která šla ve šlépějích ostatních, je bezesporu Česká spořitelna. Produkt nazvaný Osobní konto se stal minulostí. Svým klientům nabízí nyní produkt Moje zdravé finance, který je typický vedením dvou běžných účtů zdarma s možností spoření na spořicím účtu. Jinak minulý běžný účet nabízel úročení pouhých 0,01 %, což je absolutní minimum. Spořicí účet už poskytuje úročení ve výši 0,2 %. Mimo jiné jsou také i k běžným účtům poskytovány výhodné krátkodobé půjčky

Spořit si na běžném účtu nestojí za to

Banky se rozhodují poměrně logicky. Lidé už dnes nehodlají na běžných účtech peníze spořit. Potřebují s nimi disponovat, a to co možná nejvariabilněji. Banky nabízí místo běžných účtu ty spořicí, a to mnohdy zcela bezplatně. Beztak na spořicích účtech bývá mnohem vyšší úročení a zhodnocení. Není se čemu divit, protože účty jsou určeny samozřejmě primárně ke spoření finančních prostředků, a to v dlouhodobém horizontu. Běžné účty v podstatě nejčastěji slouží jako jakási rodinná pokladna. Jakékoli úspory si v případě potřeby není problém poslat na spořicí účet. Rozhodně se není třeba ničeho obávat. V případě potřeby se peníze dají doslova expresně poslat zpět na běžný účet.        

Vyšší úrok je bohužel kompenzován poplatky

Ano, na finančním trhu je možné najít běžné účty, které se vyznačují vyšším úročením. Třeba Air Bank nabídne úrok ve výši 1 % při vkladu nad 100 000 korun. U Creditas je úrok až 1,5 % při vkladu do 300 000 korun. Expobank svým klientům nabídne úrok 1,6 %, a to bez omezení vkladu. Nabídky bank bývají nejčastěji časově omezené, případně vykompenzované nejrůznějšími poplatky, a to třeba za vedení samotného účtu, případně za výběry z bankomatů. Každopádně se ale běžný účet u konkrétní společnosti vyplatí z hlediska dalších nabídek, mezi které patří právě spořicí účty nebo refinancování půjčky a podobně.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *