Časté chyby při výběru půjčky

Plánujete si vzít půjčku a bojíte se toho, zda vyberete skutečně správně? Pokud je tomu tak, máme pro vás hned několik tipů, které vám řeknou nejčastější chyby spojené s tím, když půjčky vybíráme a nejsme dobře informovaní, nebo neznáme konkrétní pojmy, nebo danou problematiku. Díky našim několika radám si tak můžete být jisti tím, že ten správný úvěr vyberete nejenom snadno, ale vyberete ho také s ohledem na to, aby vám vyhovoval.

Contents

Je třeba vědět, na co budete zvolené půjčky využívat

Mnoho lidí dělá tu chybu, že nemá před samotným výběrem jasno v tom, na co bude chtít konkrétní peníze využívat. Proto automaticky sáhne po půjčce, která je neúčelová. Na jednu stranu je to možnost, jak nic neřešit a teprve později začít přemýšlet nad tím, jak peníze konkrétně využívat. Na druhou stranu nezapomínejme na to, že neúčelové půjčky mohou být spojeny nejenom s vyšším úrokem, ale i s tím, že ne vždy je tak jednoduché je získat. Přitom účelové úvěr dnes umožní financovat doslova cokoliv. A to třeba:

  • Nákup nového nebo ojetého vozu
  • Věci do domácnosti
  • Koníčky, sportovní aktivity i cestování
Častá chyba při braní půjčky? Nehledíme na úrokové sazby

Častá chyba při braní půjčky? Nehledíme na úrokové sazby

Díky tomu stačí mít jasno v tom, na co peníze potřebujete a poté si už jenom ověříte, zda poskytovatel dané účelové půjčky nabídne možnost dané koupě. Pokud ano, je volba jasná.

Myslete také na správnou délku splácení

Splatnost. Ta je dnes poměrně velkým problémem hlavně méně finančně vzdělaných lidí. Ti znají obvykle jenom přímou úměru toho, že čím déle platíte, tím více přeplatíte. Neuvědomují si však to, že čím kratší dobu budete případné půjčky splácet, tím vyšší bude samotná měsíční splátka. Někdy může být i v takové výši, že absolutně přesahuje vaše finanční možnosti. Důležité je tedy nehledět jenom na to, kolik celkově přeplatíte, ale i na to, jak se samotné splátky dotknou kvality vašeho života. V souvislosti s tím je nutné najít kompromis spojený s tím, že výše splátky nijak výrazně neomezí náš běžný život a že zároveň nebudeme půjčky hradit déle, než je nezbytně nutné.

Mnoho lidí hledí jenom na úrokovou sazbu

Dlouho nám bylo říkáno, že je to právě úroková sazba, která ovlivňuje hodnoty a výhody konkrétní půjčky. Na jednu stranu je pravdou, že patří mezi jednu z nejdůležitějších hodnot, na kterou je třeba hledět. Nikoliv však slepě. Výhodnost půjčky totiž ovlivňuje i hodnota RPSN. Zatímco v úroku jsou obvykle schované jenom marže, tedy zisk poskytovatele, poplatek označovaný jako RPSN toho může skrývat mnohem více. Kromě toho, že je v této sazbě zahrnutý i úrok samotný, sem jsou řazeny také:

  • Poplatky za vedení, získání a mnohé další
  • Platby spojené s pojištěním půjčky
  • Jakékoliv další náklady, které platíte navíc

Je tedy jasné, že úrok v tomto případě v podstatě nehraje jakoukoliv roli. To hlavní, co by vás proto mělo zajímat, je právě roční procentuelní sazba nákladů. Tedy RPSN. A čím bude tato sazba menší, tím pro vás lépe.

Mnoho lidí si půjčuje na zbytečnosti

Doslova velkým problémem mnohých lidí je to, že si půjčují na zbytečnosti. To je nejenom podle nás, ale i podle celé řady odborníků skutečně jedna z těch největších chyb, kterou mohou lidé při výběru konkrétního úvěrového produktu udělat. Pokud i zde budeme konkrétnější, je třeba uvést alespoň příklad takové půjčky, která je v podstatě zbytečná. Jedná se třeba o peníze půjčené na dovolenou, stejně jako se nejedná o peníze půjčené například na vánoční dárky. Zapomínat bychom neměli zmínit i opačné situace. Tedy to, jaké půjčky jsou naopak správnou volbou. Jedná se třeba o takové, kterými investujeme do našeho bydlení, nebo do našeho budoucího rozvoje, který je spojený třeba s lepším zaměstnáním.

Bereme si více peněz, než potřebujeme

Velkým problémem mnohých lidí je také to, že si berou půjčky takové, které ani nepotřebují. Velmi často to souvisí s výše uvedenou informací, kde uvádíme, že lidé při výběru sami dobře nevědí, co všechno chtějí za peníze pořídit. Proto si mnohdy berou více, než nutně potřebují. Získat větší peníze formou půjčky je sice lákavá, ale na druhou stranu je nutné počítat s tím, že úroky jsou počítány z celé půjčené částky. I když bude úrok na hodnotě deseti procent, je velký rozdíl, jestli bude počítán ze sazby 50 000 Kč, nebo ze sazby 100 0000 Kč. Tím, že si půjčíme více, než skutečně potřebujeme, se pouze uchýlíme k situaci, že se zadlužíme mnohem více, než je reálně nutné.

Nebereme si vždy ty nejvýhodnější půjčky

Ten poslední problém, který u mnohých lidí souvisí s výběrem půjčky, je to, že si málokdy bereme tu nejvýhodnější půjčku, která na trhu je. Obvykle se necháme zlákat spíše reklamou, nebo tlakem finančního poradce, než tím, abychom si půjčky vybírali sami a v klidu. Dnes přitom už není nic složitého vybrat úvěr, který bude skutečně tím nejvýhodnějším. A to proto, že existují různé online porovnávače a kalkulačky, pomocí kterých během několika vteřin zjistíme, jaká možnost je pro nás skutečně tou správnou a jedinou.

4/5 - (1 vote)

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *