Jak by měla vypadat nejvýhodnější půjčka?

Vybrat půjčku není pro mnoho lidí nic jednoduchého. Jste-li na tom stejně, mohou se vám hodit naše informace, které vás provedou fakty, která jsou spojeny s tím, jak by měla vypadat ta nejvýhodnější půjčka na trhu. Hned na úvod je třeba říci, že najít ji nemusí být složité. Jenom je třeba myslet na to, že byste měli mít dostatek času na samotný výběr.

Contents

Ujasněte si, na co peníze potřebujete

To je krok číslo jedna. Právě podle něho totiž budete volit i následující postup. Na trhu je totiž několik možných segmentů, do kterých se zařadíte právě podle toho, na co peníze potřebujete. Od toho se také přirozeně odvíjí i částka, kterou budete potřebovat. Pokud máte Jasno v tom, co si za peníze koupíte, je možné se zařadit do jednoho z konkrétních segmentů. Těmi jsou:

  • Mikropůjčky – na řešení finančních problémů
  • Klasické spotřebitelské půjčky – na financování věcí denní potřeby
  • Hypotéky – na financování velkých výdajů

Je také jasné, že ve chvíli, kdy máte jasno, na co peníze potřebujete, byste měli mít jasno také o tom, kolik bude daná věc stát. Samozřejmě alespoň přibližně, s ohledem na to, zda to budou jednotky, desítky, nebo třeba stovky tisíc.

Nejvýhodnější půjčka může být účelová i neúčelová

Nezapomínejme také na toto dělení, jelikož i to je důležité. Pokud máte jasnou představu o utracení peněz, je dobrá účelová půjčka. Důvodem je to, že ji můžete nejenom jednodušeji získat, ale může mít i nižší úrok. Pokud naopak plánujete nakoupit řadu různých věcí, nebo vyřešit i různé problémy a závazky, je nutné poohlédnout se po neúčelovém úvěrovém produktu. Aby to byla skutečně nejvýhodnější půjčka na trhu, potom je třeba, aby vždy plně vyhovovala tomu účelu, který máte v plánu.

Kolik u půjčky přeplatíte?

Když nejvýhodnější půjčka, tak jedině ta, u které přeplatíte co možná nejnižší sumu. Připomeňme, že například mikropůjčky mohou nabídnout peníze zcela bez úroků. Je však nutné splacení v termínu, jinak jsou sazby celkem vysoké. Když se podíváme na klasický segment půjček, je možné výhodnost sledovat v rámci několika faktorů. Sem se řadí třeba:

  • Úroková sazba
  • Jednotlivé poplatky
  • Platby za pojistky
Nejvýhodnější půjčka by vám měla vyhovovat i svou splatností

Nejvýhodnější půjčka by vám měla vyhovovat i svou splatností

Abyste měli větší přehled o výhodnosti, doporučujeme sledovat jenom jeden jediný ukazatel. Tím je RPSN, jelikož právě v něm jsou všechny výše zmíněná fakta zahrnuta. Roční procentuelní sazba nákladů vám tak pomůže v tom, aby byla vybrána nejvýhodnější půjčka na trhu. Jistě nemusíme připomínat, že čím nižší daná sazba bude, tím pro vás lépe.

Roli hrají také podmínky splatnosti

I ty jsou spojeny s výhodností půjčky. Na to nikdy nezapomínejte. Důležité je vědět, že krátká splatnost znamená, že se dříve zbavíte závazku, méně přeplatíte, ale zároveň výrazně zatížíte měsíční rozpočet. Tomu naopak uleví delší splatnost, která však znamená delší závazek a větší částku, kterou dáte úvěrové společnosti. Ideální je spočítat si, kolik můžete dát měsíčně bez problémů na splátku. Tu si takto nastavte a od této sumy vám bude vypočítána právě samotná splatnost. Jakékoliv extrémy mohou být naopak problém, i když se na první pohled jeví jako správná volba.

Jak to bude po dubu splácení?

Hleďte také na dobu, po kterou budete svou půjčku splácet. Proč? Jelikož nikdy nevíte, co se během ní může stát. Pokud je vaším cílem opravdu nejvýhodnější půjčka na trhu, je dobré, když budete mít v budoucnu několik možností, jak zvládnout i těžší období. Plusem je rozhodně to, pokud máte možnost hýbat si se splátkami, a to nejenom nahoru, ale také dolů. Velkým plusem je i možnost případného odpuštěn í splátek.

Poptat se doporučujeme také na možnost případného budoucího refinancování. U klasických půjček obvykle nebývá problém, zatímco u hypoték může hrát roli délka fixace, která je s úrokovou sazbou a nutností ji dodržet spojena.

Jak je to se sankcemi?

Co když se opozdíte se splátkou? Nebo jinak porušíte smlouvu? Je dobré myslet i na to, jaké vás čekají sankce. Těm poskytovatelům, kteří účtují astronomické upomínky, se zcela logicky doporučujeme vyhnout. Stejně tak se doporučujeme vyhnout i těm, kteří ihned smlouvu vypovídají a váš závazek předávají na vymáhání. Ideální je, pokud je vše nejprve řešeno lidsky, s osobní domluvou a jasným ujasněním toho, co a proč se stalo, a kdy bude problém vyřešený.

Roli hraje i poskytovatel

Nejvýhodnější půjčka na trhu se odvíjí i od toho, u koho si o ni požádáte. I na to nezapomínejte myslet. Jak vybrat správného poskytovatele? Ideální je využít třeba osobních referencí a zkušeností vašich známých, stejně jako se hodí číst i různá nezávislá hodnocení. Klást doporučujeme důraz i na to, aby před vámi poskytovatel nic netajil. Jakmile se vám celá nabídka i jednání jeví spíše jako nestandardní, doporučíme dát od něho ruce pryč a raději zvolit možnost jinou, která už by mohla vycházet o mnoho lépe. Ať už jde o přístup ke klientům, profesionalitu, nebo třeba i transparentní podmínky a jednoduchost smlouvy.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *