Chybí vám peníze na splátku? Poradíme vám jak postupovat

V dnešní době může málokdo říct, že je zcela bez dluhů. Stačí, když si vezmete auto na leasing nebo hypotéku na bydlení a už před sebou máte závazek na hezkých pár let. Vzhledem k vysoké výši těchto půjček, a tím pádem i velmi dlouhé době splatnosti, se může velmi snadno stát, že se na vás nahrne více výdajů než obvykle a vám nezbyde na splátku. Pro takový případ si lidé obvykle tvoří finanční rezervu. Co ale dělat, když ji nemáte?

Contents

Domluvte si náhradní řešení

Pokud vám chybí finance na uhrazení splátky, rozhodně nedělejte mrtvého brouka. Tím byste totiž svůj dluh navýšili o nemalé penále, která by vaše finanční potíže ještě prohloubily. Namísto toho raději věřitele kontaktujte a domluvte se s ním na náhradním řešení, a to ideálně hned v momentě, kdy zjistíte, že splátku nezvládnete odeslat. Možná zaplatíte něco navíc, pořád to však bude podstatně méně, než kdyby vás potkaly zmíněné penále. 

Udělejte ze všech půjček jednu

Máte na krku různé nebankovní půjčky a platíte každou z nich samostatně? Pak se nejspíš dost okrádáte, jelikož u všech platíte zvláštní úrok a případně i další poplatky, které vám udává smlouva. V tomto případě by pro vás bylo nejlepší vyžít konsolidace půjček – tedy jejich sloučení do jednoho úvěru. V praxi to vypadá tak, že za vás vybraná společnost závazky zaplatí, a vy jí je pak splácíte v rámci jedné, podstatně nižší splátky. 

Existuje řada poskytovatelů, kteří tuto možnost nabízejí, a tak se určitě vyplatí informovat o tom, jaké jsou možnosti, než si některou napevno vyberete. Určitě si nezapomeňte připravit smlouvy ke všem sjednaným úvěrům. Pak už jen podáte žádost a nemusíte se o nic starat, poskytovatel totiž vše udělá za vás. Nicméně i konsolidace úvěrů má své podmínky, například na ni nebudete mít nárok, pokud čelíte exekuci.

Zapomeňte na další půjčky

Napadlo vás, že byste si na splátku jednoduše půjčili? Tak na to zase rychle zapomeňte. Je sice pravda, že nebankovní půjčky bez registru a potvrzení příjmu na první pohled vypadají jako snadné řešení, opak je ale pravdou. Pokud už teď máte problémy splácet své závazky, co by se asi mohlo stát, kdyby k tomu přibyla další půjčka? Nejen, že by se vám daná spátka podstatně prodražila, ale také byste mohli v následujícím měsíci čelit tomu stejnému problému, a tak se pomalu začali zamotávat do dluhové spirály.

Uskromněte se

Každý z nás se může dostat do tíživé finanční situace, často však nejsou problémem jen nečekané výdaje, ale také špatné nakládání s penězi. Zkuste si sepsat seznam svých měsíčních výdajů a třeba se vám podaří objevit oblast, ve které by se dalo výrazně ušetřit. Pokud navíc nemáte přehled o tom, za co utrácíte, snadno se vám může stát, že se neuhlídáte a utratíte za jídlo nebo volnočasové aktivity více, než by bylo nutně potřeba. 

Požádejte o oddlužení

Poslední cestou jak se zbavit nezvladatelných dluhů je oddlužení neboli insolvence. Pokud vám tato varianta bude schválena, z výplaty si budete moci ponechat pouze minimální částku potřebnou k přežití, zatímco zbytek půjde na splácení vašich pohledávek. Pokud tímto způsobem budete během pěti let schopni uhradit 30 % z celkové dlužné částky, zbytek dluhu vám bude “odpuštěn”. Jedná se však o krajní řešení, které vám pomůže se vyhnout návštěvám exekutorů a vymahačů.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *