website statistics _uacct = UA-649561-2urchinTracker()

Zájem o investice roste! Inflace vede lidi k akciím a fondům, říká hlavní ekonom DRFG Martin Slaný

„Rostoucí inflace podnítila investory, jak stávající, tak i ty dříve váhavé, k větší aktivitě na trhu. Když se zaměříme na strukturu úspor domácností, tak je tam vidět, že narostl podíl investování do akcií, do termínovaných vkladů, do fondů i do dluhopisových programů,“ říká Martin Slaný z DRFG Martina Rusňáka. Co dalšího k tématu prozradil?

Zájem o investice neustále roste

Zájem o investice do nejrůznějších investičních nástrojů neustále roste a roste. Stejně tak zájem o dluhopisy. 

S postupně klesajícími sazbami na bankovních vkladech se lidé poohlížejí po relativně bezpečné investici, která jim zabezpečí stabilní výnos překonávající inflaci. Oproti tomu firmy očekávající růst ekonomiky vydávají bondy, aby získaly dostatek prostředků pro další investiční příležitosti.

Dluhopisové financování využívá také Rusňákova investiční skupina DRFG, která vedle České republiky investuje i na Slovensku, v Polsku, ve Švýcarsku a v dalších evropských zemích. 

„Naše finanční struktura se skládá ze tří pilířů: vlastních zdrojů, dluhopisového financování a bankovních úvěrů. Někdy se ještě přidávají také zdroje externího partnera, jestliže jde o projekt či investici v joint venture,“ říká hlavní ekonom Rusňákovy skupiny DRFG Martin Slaný.

Faktorů, které určí daný mix, je několik: 

  • délka projektu, 
  • jeho objem, 
  • typ investice,
  • tím i požadovaná výnosnost, a to v závislosti na riziku. 

Z toho vyplývá, že výsledná struktura financování je tzv.  „tailored made“.

Způsobí německá ekonomika potíže Česku?

„Ministerstvo financí představilo novou makroekonomickou prognózu, která vyznívá optimističtěji než ta předchozí. Já bych ale, jestliže jde o tempo růstu a hrubý domácí produkt, tak optimistický určitě nebyl,“ říká k vývoji české ekonomiky Martin Slaný.

„Když se podíváme, co se děje v Německu, které je naším obchodním partnerem, tak tam probíhá v podstatě „deindustrializace“. A to na nás bude mít bezpochyby zásadní vliv,“ uzavírá celé téma. 

Autor: Michal Pecka

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *