Italové si mohou snížit dluh, do HDP započítají drogy i prostituci

Do HDP počítají prostituci či drogy i jiné země, například Nizozemsko či Velká Británie. Změnu výpočtu pro Itálii schválila i Unie. Itálie od října začne do HDP započítávat i černou ekonomiku. Půjde například o výnosy z prostituce, pašování cigaret, alkoholu či prodeje drog.

HDP země díky jinému výpočtu stoupne, předpokládá se, že by mohlo jít o dvě procenta. Itálie bude upravovat údaje HDP i zpětně. Díky vyššímu HDP může skokově klesnout i jeho dluh. Dnes je na úrovni 135 procent HDP. Po změně metodiky by se tak mohl snížit dluh na 132 procent HDP. Jelikož nelze získat přesná data černé ekonomiky, do HDP počítají pouze odhady. Italský statistický úřad bude vycházet z nabídky – od počtu prostitutek či konzumentů drog.

Výpočet schválil i Brusel

Změnu výpočtu schválila i Evropská unie. Evropský statistický úřad Eurostat totiž žádá, aby země měly co nejpřesnější záznamy o velikosti ekonomik. Započítávání prostituce či prodeje drog má podle Unie pomoci při porovnávání ekonomik a následném rozdělování eurofondů, píše Huffington Post. Do ekonomiky již prostituci či prodej drog započítávají i jiné země Unie. Například Nizozemsko, k nové metodice přistoupila i Velká Británie. Polepšit si tak podle odhadu kanadské CBC může o tři až čtyři procenta. Jde o zhruba 9 miliard eur.

Jak se dá alespoň papírově snížit dluh státu?

Podobně je to iu nás: Statistický úřad při sestavování HDP již dnes podle platné metodiky ESA 95 pracuje i s odhady za nelegální ekonomiku. Stejně bude úřad podle něj postupovat i po zavedení nové metodiky ESA 2010, která v rámci Unie vstupuje v platnost v září 2014.

Černá a šedá ekonomika je ta část ekonomických vztahů, které jdou proti běžným etickým a morálním normám společnosti a pohybují se na hraně zákona.

Výkon této části ekonomiky se dá zjistit například výpisem transakcí společností vydávající a provozující systémy platebních karet a terminálů – u nás známé a nejvíce používané jsou debetní a kreditní platební karty společností VISA a MASTERCARD.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 200 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Podobné články...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *