Pronajímáme si vůz – specifika operativního leasingu

Potřebujete nový vůz? Jedním ze způsobů, jak si jej obstarat je operativní leasing. Znamená to, pronajmout si automobil na delší dobu a přenechat náklady spojené s jeho provozem leasingové společnosti. Ať už základní nebo full-servis operativního leasingu je hlavní výhodou tohoto způsobu pořízení vozu. Jen si představte, že si jezdíte novým vozem, aniž byste se museli starat o opravy, pojištění a běžné náklady na vůz. Výhod operativního leasingu je však mnohem více.

Jak funguje operativní leasing?

Operativní leasing funguje jednoduše.  U leasingové společnosti si vyberete vůz dle nabídky. Zvolíte si plnou nebo částečnou variantu servisu a pak už si jen za určitý obnos měsíčně vychutnáváte jízdu v novém voze. Veškeré starosti spojené s užíváním vozu přitom přenecháte leasingové společnosti. “Operák” je sjednáván nejčastěji na dobu v rozmezí 1-5 let. Po vypršení smlouvy se na rozdíl od finančního leasingu nestáváte majitelem automobilu a vracíte jej leasingové společnosti, která se postará o jeho další prodej. Pokud by se vám automobil nějak extra zalíbil, můžete si ho samozřejmě koupit. Mnohem výhodnější je však využít běžnou nabídku leasingových společností a po vypršení smlouvy si automobil vyměnit za nový. V základní variantě dlouhodobého pronájmu je zahrnutý pronájem vozu, povinné ručení i havarijní pojištění. Komplexní operativní leasing navíc zahrnuje i pravidelné servisní prohlídky, asistenční služby, dálniční známku, zimní pneumatiky i jejich servis.

Komu se dlouhodobý pronájem vyplatí?

Zatímco v minulosti byl operativní leasing využíván především firmami, v poslední době o něj projevují zájem hlavně fyzické osoby. Především řidiči, kteří chtějí nový vůz, ale nemají čas na jeho servis. Nebo se ve vozech třeba vůbec nevyznají. Operativní leasing je vhodný i pro řidiče, kteří nelpí na jednom voze, naopak si chtějí vyzkoušet více modelů, což pravidelná obměna vozového parku umožňuje.

Pokud se koukneme například na Octavii, a to ve verzi 1,0 TSI Active, tak nás náklady na vůz stojí cca.  6.2 Kč/km (4273Kč měsíční platba*12 měsíců /10000 km roční limit). Když k tomu připočteme spotřebu jednolitrové benzínové Octavie, která činí podle SpritMonitoru 6l/100km (tedy 6litrů * 30Kč cena benzínu /100, cca. 1,8 Kč na kilometr), dostaneme se na 6.2+1.8=8Kč na km. Zrovna u Octavie se tak investice vrátí cca. po sedmi letech užívání vozu, avšak bez započtení zůstatkové hodnoty.

Hlavní výhody operativního leasingu – shrnutí

  • Odpadají vám starosti s náklady na provoz automobilu – pojištění, opravy v případě poškození, výměna zimních kol (v závislosti na variantě operativního leasingu).
  • Po ukončení smlouvy můžete mít vůz nový.
  • Po vypršení pronájmu se nemusíte starat o další prodej či likvidaci vozu.
  • Protože dostanete vůz zcela nový, jen velmi zřídka se u něj dočkáte nějakého závažného problému.
  • Do měsíčních splátek není zahrnuta pořizovací cena nového vozu, nýbrž jen rozdíl mezi pořizovací a zůstatkovou hodnotou vozu.
  • Pravidelná obměna vozového parku je samozřejmostí.

Operativní leasing má také své nevýhody

  • Limituje řidiče v počtu najetých kilometrů.
  • Leasingová společnost si hlídá škody na voze, které byste normálně nemuseli řešit (odřená kola,…).
  • U varianty bez servisu je nutné počítat s nákupem a následným prodejem zimní sady pneumatik – vozy na operák zatím nepřijíždějí na celoročních pneumatikách
  • Omezuje nájemce vozu v úpravách na voze (např. Tažné zařízení může být problém).
Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *