Pozor na nezkušené finanční poradce. Proč?

Být finanční poradce je pro mnoho lidí skutečným snem. Tedy až do doby, než zjistí, že daná práce v podstatě vůbec není pro ně a že problémů, které jsou s touto prací pojeny, je stále více. Na druhou stranu dodejme, že zkušení finanční poradci skutečně existují a jejich služby nám pomohou jak s úsporami, tak i s plánováním investic, stejně jako se správným využitím peněz. Potom jsou tu také nezkušení finanční poradci. A na ty bychom si měli dát pozor. A proč? Na to se společně podíváme.

Contents

Jak nezkušené finanční poradce poznat?

Jde to poměrně jednoduše. A to hlavně podle toho, že nezkušeným finančním poradcem je mladý člověk okolo dvaceti let, který aktuálně dokončil školu. V podstatě se s vidinou velkého zisku nechal naverbovat k poradenské společnosti, která v oblasti financí nabízí své služby. Často je takový finanční poradce identifikovatelný i podle oblečení. Nekvalitní, často i nepadnoucí oblek, obyčejné boty a neopravený vzhled. Tedy osoba, která na první pohled nevzbuzuje moc důvěru. Je tedy jasné, že je dobré si na ni dát pozor. A proč vůbec takové lidi finanční společnosti najímají? Jelikož:

  • Získají přístup k jejich rodinám
  • Uzavřou s nimi smlouvy a získají peníze
  • Získají další zájemce o danou práci

Mnohdy nerozumí tomu, o čem mluví

Tím prvním problémem může být to, že daný finanční poradce v podstatě nerozumí tomu, o čem mluví. Na schůzku s ním je dobré přijít alespoň částečně připraven. A to obohacen o informace, které jsme zjistili třeba online. Může se totiž velmi jednoduše stát, že produkt, který nám nabízí, bude z důvodu jeho neznalosti v podstatě špatný. Pokud chceme spořit a mít přitom peníze k dispozici, je dobrou volbou spořicí účet. Mnoho neznalých poradců však může nabídnout termínovaný vklad, kde jsou peníze vázány. A takto můžeme postupně projít desítky příkladů.

Finanční poradciNejvětším problémem je to, pokud ho poslechnou lidé, kteří mu skutečně bezmezně věří. V takovém případě hrozí nejenom to, že své peníze nezhodnotí, ale třeba i to, že dokonce o část svého majetku přijdou. Nehledě na to, že nemusejí téměř vůbec ušetřit a případné poradenství související s plánovaným vydáním se mine účinkem. To vše jsou tedy rizika, na která je dobré brát ohled a vyvarovat se jich.

Jde mu výhradně jenom o zisk

I to může být jeden z hlavních problémů, které dnes konkrétní finanční poradce má. Lehce to může souviset i s předchozím příkladem. Zatímco v něm se jedná hlavně o neznalost, v tomto případě nám může finanční poradce doporučit špatný produkt zcela záměrně. A proč by to dělal? Důvod je zcela prostý a hlavní roli zde hrají jeho provize. Ty on dostává právě za sjednání určitého finančního produktu. Jde mu tedy jenom o jeho zisk a tak při doporučování správné cesty nejde směrem spokojenosti nás jako klientů. Takoví finanční poradci jdou jenom směrem co nejvyšších provizí. A z toho důvodu nejsou správnou volbou.

Obecně přitom můžeme říci, že tato cesta je už ze samotného principu špatná. A to z toho důvodu, že krátkodobě sice daný poradce zisk mít bude, ale dlouhodobě o něho přijde. My jako klienti se s ním už nikdy nespojíme, jelikož budeme mít pocit, že nám nenabídl správné služby. Pokud by naopak doporučil správně, je pravděpodobné, že bychom jeho služeb využili i později. Sice by na jednom produktu měl méně, ale mohl by jich s námi sjednat hned několik. Celkový zisk by tedy byl větší.

Pracuje jenom pro jednu banku

I to může být problémem. Ten lehce souvisí s tím, že nám bude opět doporučený špatný produkt, který pro nás nebude tím ideálním. Přitom na trhu může existovat alternativa, která by nám mohla vyhovovat o mnoho více. Takovou alternativu ale daný finanční poradce nabídnout nesmí, jelikož se jedná o produkt konkurenční společnosti. Obvykle se tedy setkáme se situací, že daná osoba má podepsanou smlouvu jenom s jednou institucí a nabízí její produkty. A mezi ty se mohou řadit:

  • Půjčky a úvěr
  • Spořicí a investiční produkty
  • Pojistné produkty

Pokud se jedná o člověka, který pracuje na hlavní pracovní poměr pro jednu banku, a setkáme se s ním v její pobočce, dá se to pochopit a sami tak nějak očekáváme, co nám bude nabídnuto. Pokud se nezkušený finanční poradce pyšní tím, že je nezávislí a přitom to není pravda, je samozřejmě špatný, nekvalitní a sami nevíme, z jakého důvodu se mu podařilo uzavřít spolupráci jenom s jedním bankovním domem, nebo s takovou společností, která nedokáže nabídnout vyšší škálu služeb.

Kde se budete scházet?

Obecně očekáváme, že se s finančním poradcem sejdeme v jeho prostorách. Tedy v jeho kanceláři, popřípadě v kancelářských prostorách firem, pro které pracují. Takto to obvykle bývá u těch zkušených, kteří dnes mají jasné zázemí a požadavky, které jim mateřská společnost vyplní. Jelikož mají také armádu těch mladých, bylo by nemožné zajistit jim kanceláře. Takový finanční poradce má potom v podstatě dvě možnosti. Ta první znamená, že se vám vnutí přímo do vašeho bytu, odkud je poměrně velký problém ho vyhodit. Nehledě na to, že tím narušíte své soukromí.

Ani druhá možnost ale není úplně ideální. Ta je spojena se schůzkami na různých veřejných místech. Mezi ta se mohou řadit třeba kavárny, stejně jako restaurace. Nejenom, že takové jednání nemusí být vzhledem k nedostatku soukromí příjemné ani vám, ale říci na rovinu musíme i to, že příjemné rozhodně nebude ani obsluhujícímu personálu. Zvláště potom v případě, kdy logicky nebudete mít potřebu utrácet, a daný poradce v rámci několikahodinové návštěvy vypije jenom jednu vodu.

3.5/5 - (2 votes)

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *