Pokuta až ve výši jeden milion korun. Raději využijte náhradní plnění

Contents

Zákonné povinnosti jsou závazné pro nás všechny. Nejinak je tomu i v případě nutnosti zaměstnávat osoby se zdravotním postižením. Tato povinnost některých firem je v případě jejího přehlížení vysoce pokutována. Jak předejít tomu, abyste ji platili i vy? 

Povinnost, kterou mají všechny firmy

Zákonem stanovená povinnost hovoří jasně. Všechny firmy, a to jak soukromé, tak i státní, mají při více než 25 zaměstnancích povinnost zaměstnávat osoby se zdravotním postižením. Zákonem stanovená míra pro tyto osoby jsou čtyři procenta ze všech zaměstnanců. Tato povinnost se týká všech státních společností, organizací, ale také segmentů působících v soukromém sektoru. Zákonem stanovenou míru OZP mohou úředníci kdykoliv prověřovat a kontrolovat, zda ji dodržujete.

Pozor na vysoké pokuty

Když organizace přesáhne 25 zaměstnanců, vždy je povinna zákon splňovat. V opačném případě se vystavuje vysokým pokutám, které mohou činit až milion korun. Firmy přitom mají ještě dvě možnosti, jak zákon poslechnout a plnit to, co jim ukládá. Jedná se buď o finanční částku, nebo o takzvané náhradní plnění.

Finanční odvod státu

Pokud z nějakého důvodu nebudete zaměstnávat čtyři procenta osob se zdravotním postižením, máte ještě jiné možnosti, jak zákon plnit. První z nich je finanční odvod státu. Jedná se o částku, která je určena jako náhrada za každou zdravotně postiženou osobu, kterou byste v jiném případě zaměstnali. Za finanční odvod nedostáváte žádnou hodnotu, jen odvádíte finance do státní kasy.

Náhradní plnění

Pokud si nepřejete jen platit, ale dostat zpět nějakou službu, využijte náhradní plnění. U této možnosti opět podporujete zaměstnanost osob se zdravotním postižením, aniž byste byli jejich přímým zaměstnavatelem. Od organizací, které OZP zaměstnávají, si totiž objednáváte produkty nebo služby. Může se jednat například o služby typu úklidu kancelářských prostor, nebo o fyzickou ostrahu vašich objektů.

Náhradním plněním nepřímo podporujete zaměstnanost OZP.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *