Pojištění půjček – vyplatí se?

Vybrat si správnou půjčku, která bude plně vyhovovat našim potřebám. To rozhodně není v současné době nic složitého. Co ale komplikací být může, to je situace, kdy se dostaneme do problémů se splácením konkrétních peněz. To může nastat z několika důvodů, kam se řadí například tyto:

  • Dlouhodobá pracovní neschopnost
  • Ztráta zaměstnání
  • Zranění, trvalá invalidita, smrt

Nutno říci, že naše konkrétní problémy banky ani nebankovní společnosti příliš nezajímají. Občas sice mohou udělat individuální ústupek, ale spíše s ním nepočítejme. Proto většina z nich nabízí možnosti, jak se proti daným rizikům chránit. Tedy jak zajistit, aby na nás neměli negativní dopad. A přesně s tímto nám může pomoci oblíbené pojištění půjček. Podívejme se, čím je specifické.

Contents

O co se při pojištění půjček jedná?

Není to nic jiného, než v podstatě klasický pojistný produkt, kterých je dnes na našem trhu více než dost. V tomto případě ale mluvíme primárně o takové situaci, kdy si pojistíme právě naši schopnost splácet. Pojištění půjček se tedy vztahuje právě na výše uvedená rizika, popřípadě některá další. Pokud nastanou, je vše řešeno v rámci nahlášené pojistné události. Následně dochází většinou k tomu, že pojišťovny začnou hradit splátky za nás samotné. My si tedy bez problémů můžeme řešit náš konkrétní problém a zároveň máme jistotu, že banky nebo úvěrové společnosti dostanou, co chtějí. Tedy své peníze.

Kolik pojištění schopnosti splácet stojí?

Nyní se podívejme také na to, kolik vlastně tato možnost stojí. Dnes je výhodou to, že se nejedná o nijak závratné částky. V závislosti na výši půjček to může být několik jednotlivých, maximálně několik desítek korun denně. Většinou je to ale ona nižší hranice, protože řada půjček je poskytována na omezenou dobu, stejně jako nabízené částky bývají v desetitisících nebo statisících. I to je třeba dodat, aby bylo zcela jasné, že se daná cena za pojistku stanovuje individuálně.

Cena se také určuje podle toho, jaký typ pojištění vlastně zvolíme. V některých případech to může být jenom nejlevnější základ, v jiných případech už skutečně plnohodnotná pojistka spojená s tím, že získáme nejenom finanční ochranu, ale že získáme třeba i asistenční služby, stejně jako řadu dalších věcí. To vše už záleží jenom na nás.

Někdy jsou pojistky k půjčce téměř povinné

I když většina úvěrových poskytovatelů nabízí pojistky k půjčce jako dobrovolné možnosti, ne vždy to platí. Můžeme se setkat se situacemi, kdy je to doslova povinné. Pokud máme být konkrétní, může se jednat o různé druhy hypoték. Abychom dosáhli na určitou výši úrokové sazby, nebo abychom dosáhli na určité nabízené výhody, neobejdeme se bez nutnosti si danou pojistku také uzavřít. S tím následně souvisí hlavně to, že tím se celý úvěrový produkt může znevýhodnit. Na druhou stranu je pro nás možnou útěchou to, že získáme onu ochranu. Pokud tedy pojištění půjčky přímo nechcete, máte aktuálně poměrně složitou situaci, jelikož ne vždy se vám může podařit najít poskytovatele, který ho ke své hypotéce automaticky nepřidá.

Vyplatí se nám pojištění půjčky?

Nyní se podívejme na samotnou zásadní otázku spojenou s tím, zda se nám může pojištění půjčky vyplatit, nebo je lepší se ho vyhnout. Abychom mohli odpovědět skutečně objektivně a abychom mohli popsat možné situace, je třeba znát několik klíčových detailů. Sem patří třeba toto:

  • Měsíční cena pojistky
  • Délka, po kterou pojišťovna hradí splátky
  • Rizika, která chce pojistit

Pokud tedy budeme platit za pojistku velkou částku a v rámci ní za nás bude uhrazeno jenom několik splátek, může být lepší cestou si danou sumu dávat stranou a následně ji na hrazení použít individuálně. A pokud k problémům nedojde, peníze jsme jednoduše ušetřili. Stejně tak se pojistka nemusí vyplatit v případě, kdy má nedostatečné krytí rizik a situace, která se nám přihodí, se do pojistných událostí nebude vztahovat. Ani to není žádnou výjimkou.

Na druhou stranu pokud je cena pojistky nízká a díky jejímu uzavření jsme získali třeba i další finanční nebo jiné výhody, může se nám její placení vyplatit. A to z toho důvodu, že nás stojí skutečně minimum, za které máme dostatečnou ochranu. Vždy tak záleží hlavně na zvážení každého z nás, Máme-li ale být konkrétní, tak obyčejné a drahé pojistky s minimem pojistných rizik se téměř nevyplatí.

Co by měla správná pojistka krýt?

Aby se daná pojistka skutečně vyplatila, je nezbytné také to, aby pokrývala co možná nejvíce rizik. Jak jsme již zmínili, většina pojistek se zaměřuje hlavně na situace, které se mohou stát z ničeho nic, bez našeho přičinění. Je to tedy například úraz nebo zranění. A to nejenom v práci, ale i při volnočasových nebo jiných aktivitách. Stejně tak by se měla vztahovat i na situace, kdy jsme v pracovní neschopnosti. Opět by mělo být jedno, zda je to vlivem nemoci, úrazu, nebo čehokoliv jiného. Pokud na to nemáme přímý vliv, není to problém, který bychom si způsobili.

Rizikem ale může být také ztráta zaměstnání. I zde platí, že pokud na tom nemáme přímou vinu, tak za danou situaci nemůžeme. I proto by měla pojišťovna myslet také na tyto situace, které se dnes mohou stát skutečně každému. I když se o tom špatně mluví, mezi pojistná rizika může patřit také invalidita různých stupňů, nebo dokonce i smrt. I to jsou problémy, které způsobí, že půjčku nebudeme moci splatit.

Jak a kde pojištění uzavřít

Pokud všechny výše uvedená rizika budou splněna a případné výjimky budou minimálním, potom můžeme mluvit o tom, že pojištění půjček skutečně může splnit svůj účel. V souvislosti s tím bychom se tedy měli podívat hlavně na to, kde konkrétně ho můžeme sjednat. Nabízí se cesta oslovení konkrétní pojišťovny. Zde ale často nepochodíme, jelikož tento typ pojistky obvykle nebývá samostatně nabízený a tak musí být jenom součástí půjčky. Z toho plyne, že pojistku sjednáme právě u banky, nebo u nebankovní společnosti. A to u pojišťovny, se kterou je navázána konkrétní spolupráce.

Dnes samozřejmě není problémem ani to, pokud je vše sjednáno téměř automaticky. Při volbě půjčky si zkrátka zaškrtneme, že chceme, aby její součástí byla také pojistka. Můžeme si vybrat i její konkrétní typ a následně žádost odešleme. Výhodu to pro nás má také tu, že se nemusíme starat o to, abychom platili zvlášť pojištění a abychom zvlášť hradili splátku. Pokud je vše uzavřeno tímto způsobem, je už splátka dané konkrétní pojistky součástí dané celkové sumy, kterou měsíčně převedeme na účet poskytovatele. A ten následně odešle onu potřebnou část pojišťovně. Dnes už je tento postup naprostým standardem.

A co vy? Máte s pojištěním půjček dobré nebo špatné zkušenosti? Sjednáváte si ho, nebo raději riskujete a myslíte si, že se vám žádné neočekávaná událost nemůže stát?

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *