Pětina Čechů nemá finanční rezervy. Buďte jiní a tvořte je

Poslední výzkumy ohledně úspor Čechů jsou až alarmující. Celých 20 procent z nich totiž nemá vytvořené žádné finanční rezervy. A to může být poměrně velkým problémem, pokud je třeba řešit nenadálý výdaj. Vliv na to mají především nízké platy, vysoké rodinné nebo osobní výdaje, stejně jako může mít vliv třeba špatná finanční gramotnost a s tím spojená neschopnost cokoliv ušetřit.

Contents

Nemít finanční rezervy je problém

Pokud jste na tom stejně a finanční rezervy nemáte, může to pro vás znamenat poměrně velké problémy do budoucna. A to hlavně v případě nečekaného výdaje, který se může třeba v souvislosti s vaší domácností, nebo vaší osobou objevit. Mezi ideální případy patří:

  • Porucha důležitého spotřebiče
  • Nutnost zaplatit výdaje za děti, spojené se školou
  • Povinná výměna oken, vodoměrů či nutnost zateplení

To vše jsou situace, kdy je třeba mít k dispozici pár jednotek, nebo pár desítek tisíců korun. Bohužel řada lidí nemá ani několik stokorun, což znamená jediné. Nutnost vzít si půjčku, kterou následně pravidelně splácejí. I když dané osoby tvrdí, že nejsou schopné ušetřit. Půjčku z čeho splácet mají. A to je i ukázka toho, že finanční rezervy se dají tvořit. A jak na to? Stačí snížit náklady.

Šetřete ve vašem bytě

Jak na to? Možností je v tomto směru více než dost. Nejvíce se nabízí třeba voda, v rámci které rozhodně není správnou volbou jakékoliv plýtvání. Podobné je to i v případě elektřiny. Nemusí se neustále všude svítit, nemusí být řada spotřebičů zapnutá, nehledě na stand-by režim, který může potichu odčerpávat z našeho konta i stokoruny ročně. To vše jsou dokonalé ukázky toho, jak můžete měsíčně ušetřit třeba i nějakou tu tisícikorunu navíc. Platí to samozřejmě i o vytápění, kdy je dobré topit, jenom když jste doma, a jenom v místnostech, kde se nacházíte.

V souvislosti s úsporami v našem bytě platí i to, že ne vždy máme nastavené správné tarify. Nehledě na možnosti změnit dodavatele. Podobní prodejci nejsou vždy nejlepší volbou, ale klasické online porovnání může přinést úsporu. A kde můžete ušetřit? Při odběru

  • Vody
  • Plynu
  • Elektřiny

Neplýtváte jídlem?

Finanční rezervy lze vytvořit poměrně snadno

Finanční rezervy lze vytvořit poměrně snadno

Nakupovat byste měli vždy tolik jídla, kolik skutečně spotřebujete. Při výběru je dobré vsadit na kombinaci kvality, výživových hodnot, dobré ceny trvanlivosti. Čím více omezíte plýtvání, tím více můžete ušetřit. Průměrně není problém, aby dospělý člověk projedl denně maximálně stokorunu. Pokud to dokážete, sami uvidíte, kolik dalších stokorun, ale i tisíců můžete během jednoho měsíce ušetřit. Stačí nejenom u nákupu, ale i u přípravy jídla, nebo jeho uchovávání více přemýšlet. Díky mrazákům, které má doma téměř každý, dnes není problém uschovat na později v podstatě jakoukoliv potravinu.

Na neřesti zapomeňte

Kolik dnes stojí krabička cigaret? Ta nejlevnější vyjde minimálně na 80 korun. I méně náročný kuřák jistě ochudí svůj rozpočet o stovky korun měsíčně. Ti, co kouří více, samozřejmě utratí i tisíce korun. l Přitom přestat kouřit nemusí být zase až tak složité. Je to především o vůli. S případnými projevy intoxikace už se vyrovnáte během několika dní poměrně snadno.

Mezi další neřest může patřit alkohol. Ani levnější čepovaná piva dnes jenom málokde seženeme pod dvacetikorunu. Nehledě na případný tvrdý alkohol, kde i obyčejný rum stojí okolo 25 Kč. Pokud už nemůžete odolat a chcete se napít, je vždy lepší koupit si několik lahvových a flašku tvrdého na doma. Daná zásoba vám vydrží i na celý měsíc, přičemž vás nemusí stát více, než jedna několikahodinová návštěva v restauračním zařízení. I na to je dnes třeba primárně myslet. I zde se tak mohou měsíční úspory dotýkat tisíců korun

Co s ušetřenými penězi?

Rázem jsme zjistili, že ušetřit měsíčně i nějakou tu tisícovku není nic složitého. Je pravdou, že čím je to méně, tím více lidé nad danou sumou mávnou rukou a finanční rezervy netvoří.

Přitom jedna jediná tisícovka měsíčně dá za celý rok sumu 12 000 Kč. A za tu koupíte jakýkoliv nový spotřebič a ještě vám zbude.

Důležité proto je vědět, kam vlastně ušetřené peníze ukládat. Pokud je budeme mít doba, finanční rezervy vytvoříme velmi těžko, jelikož nás to bude svádět k dalším útratám. Ideální je založení samostatného spořicího účtu, a to bez karty a jiných doplňků. Výběr peněz pro nás při nahodilých výdajích bude složitější, alem při těch větších jednoduše přijdeme na pobočku banky a peníze si snadno vybereme. Nehledě na další důležitou věc, že takto střádané peníze se nám také úročí. I to je zajímavá motivace, proč na dané peníze nesáhnout a proč je zde nechat na horší časy.

4.7/5 - (3 votes)

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *