Otázky na pohovoru – na které se připravit?

Máte v plánu v budoucnu změnit své zaměstnání? Pokud ano, jenom málokdy se vše obejde bez pohovoru. I když je nezaměstnanost poměrně malá, neznamená to, že o dobré místo nebudete bojovat. Když se podíváme na možné kladené otázky n a pohovoru, je nutno říci, že různých typů může být opravdu více než dost. Jelikož jsme na finančním magazínu, podívejte se s námi na ty, které se mohou objevit a budou se týkat právě financí. Zde jasně doporučíme připravit si vhodné odpovědi předem. Bude to působit velmi dobře a vy sami budete mít jistoty spojené s tím, že práci právě díky tomu dostanete.

Contents

Jaké jsou nejznámější otázky na pohovoru? Jaký plat si představujete?

Začneme hned tou otázkou, která padne jako první. Je to ta, která zní celkem jednoduše: Jaký plat si představujete. Dnes o ní můžeme říci, že patří mezi klasické otázky na pohovoru, které zaměstnavatelé pravidelně pokládají. Z jakého důvodu? Těch může být hned několik. Mezi hlavní patří:

  • Zjištění, zda má uchazeč přehled
  • Zjištění, jak si uchazeč cení sám sebe
  • Zjištění, zda se mu uchazeč vyplatí

Správná odpověď na tuto otázku v podstatě neexistuje. Tedy pokud máme být konkrétní, je celkem zapeklitá a tak nelze jednoznačně říci, kolik odpovědět. Ideální je pohledat starší inzeráty, zda se zde výše platu nenachází. Pokud ne, zkuste podobné pozice u jiných firem. Pomoci však mohou i různá statistická data, nebo kalkulačky, které jsou také možností, jak mít přehled, co odpovědět.

Kolik jste brali v předchozím zaměstnání?

Divíte se, proč by právě tato otázka měla padnout? Potom vám řekneme, proč se stává jasnou klasikou. Je to dáno tím, že je nutné udělat si o uchazeči jasný přehled. Třeba v tom, že v předchozím zaměstnání bral velmi malou výplatu, a nyní chce svůj příjem raketově navýšit. Také nezapomínejme na to, že otázka může padnout i proto, zda v novém zaměstnání může vydržet, když zde bude příjem nižší. Pokud o trošku, nemusí to být problém. Pokud výrazně, může to pro zaměstnavatele znamenat, že si uchazeč hledá práci jenom na kratší čas. A co byste měli jako zájemci o práci odpovědět? Je to celkem jasné – pravdu. To mimo jiné proto, že lze danou sumu celkem snadno zjistit a lhaním se zbytečně připravíte o možnost získat novou práci.

Chcete benefity? A jaké?

Mezi finanční otázky na pohovoru budou patřit i ty, které se týkají benefit. Co si pod pojmem benefit přímo představit? Jedná se o odměnu, která není klasická finanční, ale je spojená s tím, že dostanete něco jiného, což v reálu lze za finance směnit, nebo vám to může finance ušetřit. Co patří mezi hlavní benefit? Jsou to:

  • Stravenky
  • Dovolená navíc
  • Vzdělávací kurzy

Vstupenky do kina či divadla

Otázky na pohovoru mohou být mnohdy nepříjemné

Otázky na pohovoru mohou být mnohdy nepříjemné

Benefity rozhodně nejsou na škodu. v konečném důsledku se vyplatí jak vám, tak i zaměstnavateli. A to proto, že není nutné platit tolik peněz státu. Proto doporučujeme benefit přijmout. Jakmile začnou tyto otázky na pohovoru padat, je dobré mít i jasnou odpověď, jaké benefit by vám vyhovovali a v jaké výši. Pokud například v restauracích projíte měsíčně 3 000 Kč, proč je nevzít jako benefit? Když v klasické výplatě byste po zdanění získali jenom sumu nad 2 000 korun.

Máte zájem o výkonnostní odměny?

Tato patří mezi otázky na pohovoru, které mají za cíl zjistit hned dvě věci. Nejprve se opět podíváme na stránku finanční. A to proto, aby zaměstnavatel mohl zjistit, jaká formě odměňování bude pro zaměstnance adekvátní. Tedy zda bude chtít jenom fixní mzdu, nebo mu nebude vadit i pohyblivá složka. A to spojená právě s jeho výkonem. A tím se už pomalu ale jistě dostáváme k tomu, jaká je ta druhá stránka. Chcete si ve firmě jenom plout s davem a nedělat nic navíc? Potom odpovězte, že chcete fix. Když vám nevadí plné zapojení, nějaká ta práce navíc a osobní úkoly, chtějte i odměny. Budete mít sice více práce, ale proti ostatním i větší peníze. Pamatujte také, že pokud zaměstnavatelé někoho hledají, tak spadá do skupiny druhé. Zkrátka a jednoduše hraje roli loajalita a také ochota občas udělat i něco navíc – pokud je to spojeno s odměnou.

Jste ochotni dostávat peníze bokem?

Myslíte si, že tato otázka nemůže přijít? Velký omyl. Poslední statistiky jasně ukazují, že se jedná o trend, který není zase až tak výjimečný. To proto, že může být výhodný pro obě strany – tedy než se na to přijde. Podnikatel ušetří na daních, a vlivem toho může dát zaměstnanci mnohem větší peníze. A ten v tom vidí jasné pozitivum. Pozor ale na další stránku věci. Je to třeba nemocenská, která bude malá. Malé bude také případné zákonné odstupné. Opomíjet nelze také budoucí důchod, který se bude počítat z výplatní pásky. To vše jsou i negativa příjmu, které je vyplácen bez papíru. Navíc třeba půjčky na investování, nebo i jiné, mohou být zapovězeny. A ta největší hrozba? To, že se na to přijde. Nejenom, že pokuty budou hrozit i samotnému zaměstnavateli, ale mohou hrozit i zaměstnanci, který na tyto dané podmínky přistoupil. Proto pokud se na pohovoru budoucí zaměstnavatel zeptá i na tuto otázku, měla by být vaše odpověď jasné. Řekněte, že peníze načerno nechcete. A když už by se nabízela nějaká cesta, jak obcházet daně, ať je to legální – odkažte se na již zmíněné benefity. Tím ukážete jak svou čestnost, tak i to, že vám to přemýšlí, že se vyznáte, a jste ochotni hledat určitou společnou cestu. A tak legálně dojde k tomu, co jsme popsali výše.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *