website statistics _uacct = UA-649561-2urchinTracker()

Kolik činí porodné v roce 2023 a kdy na něj máte nárok?

Když se rodina rozroste o dalšího člena, je to vždy radost. Většina českých rodin však musí aktivně řešit i druhou stranu mince – větší finanční zátěž. Miminko zkrátka něco stojí a fakt, že je jeden z rodičů delší dobu na rodičovské dovolené, rodinné kase příliš nesvědčí. Naštěstí žijeme v poměrně funkčním sociálním systému a můžeme čerpat určité dávky. Například porodné, o které si však nemůže požádat každý. Kdo má na něj nárok a v jaké výši stát daný příspěvek poskytuje?

Jaká je aktuální výše porodného?

Pokud čekáte první dítě, počítejte s porodným ve výši 13 000 Kč. U druhého dítěte stát vyplácí 10 000 Kč. V případě dvojčat a více dětí byla dávka stanovena na 23 000 Kč. Ovšem pozor – pokud je vícečetné těhotenství až druhé v pořadí (tj. rodina již jedno dítě má), dostane porodné jako za druhé dítě (10 000 Kč).

Jaké jsou podmínky pro získání porodného?

Porodné se vyplácí jednorázově jako příspěvek na náklady, které rodině vznikají v souvislosti s porodem a narozením dítěte. Nárok na něj vzniká při prvním nebo druhém živě narozeném dítěti. Dávka je samozřejmě vyplácena i v případě vícerčat.

Pro uznání porodného je podstatný rozhodný příjem rodiny. Ten nesmí převýšit součin životního minima rodiny a koeficientu 2,7.

Příjem matky samoživitelky nesmí převyšovat částku 18 765 Kč. Příjem tříčlenné rodiny pak limituje 29 673 Kč.

Hranice rozhodného příjmu se pro porodné za druhé dítě posouvá na 25 461 Kč pro dvoučlennou rodinu a na 36 369 Kč pro úplnou rodinu.

Rozhodující je rozhodný příjem za poslední kvartál před čtvrtletím, ve kterém se narodí dítě. Na porodné mají nárok také OSVČ – u nich se výše příjmu posuzuje na základě posledního daňového přiznání.

Pokud z hlavy nedokážete spočítat, jestli vaše příjmy nepřesahují hranici pro získání porodného, využijte některý z online kalkulátorů. Nezapomeňte, že se do rozhodného příjmu nezapočítává rodičovský příspěvek či přídavek na dítě.

5/5 - (1 vote)

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *