Ceny energií dnes můžete výrazně snížit. Jak na to?

Bez energií se v našem bydlení rozhodně neobejdeme. Usnadňují nám život a dnes je bereme jako skutečnou samozřejmost. Nutné ale říci, že energie dnes nejsou zdarma. Je jasné, že cílem každého je rozhodně to, aby za ně platil co možná nejméně. Pokud je i vaším cílem ceny energií výrazným způsobem snížit, podívejte se společně s námi na několik cest, jak na to.

Contents

Myslete primárně na samozřejmou nízkou spotřebu

Ceny energií, tedy to, kolik měsíčně nebo ročně zaplatíte, jasně ovlivňuje vaše konkrétní spotřeba. Pokud máme být přesní, tak samozřejmě platí, že čím méně energií spotřebujete, tím méně zaplatíte. Vliv na to, kolik je jí reálně spotřebováno, nemá nutně jenom vaše činnost, ale třeba také jednotlivé spotřebiče, nebo další faktory. Pokud chcete mít jistotu nízké spotřeby jako takové, doporučujeme hledět na toto:

  • Existenci úsporných spotřebičů v souvislosti s elektřinou
  • Existenci úsporných spotřebičů v souvislosti s plynem
  • Existenci kvalitní izolace v souvislosti s vytápěním

Pokud jde o použití úsporných spotřebičů, tak samozřejmě primárně platí, že jejich schopností je využít minimum energie a tu přetvořit s maximální možnou efektivitou na to, co potřebujete. Může to být třeba světlo, může to být teplo, ohřev, nebo cokoliv jiného. Pokud jde o izolaci, tak ta zase zajistí, že potřebné teplo, které vytvoří úsporné zařízení, nebude unikat. Tím se sníží i spotřeba, jelikož k vytápění jako takovému bude stačit jenom méně energie.

Nezapomeňte také šetřit. I to ceny energií sníží

Druhou cestou, kterou se doporučujeme vydat, je rozhodně šetření. I to může být cestou, jak snížit ceny i o několik tisíců korun. Šetřit dnes může každý z nás a možností, jakým směrem se vydat, je hned několik. Pokud jde například o to, jak ušetřit za elektřinu, můžeme říci, že je správnou volbou pravidelně zhasínat, aby jednotlivá světla nesvítila zbytečně. Pokud jde třeba o ohřev teplé vody v boileru, není zase nutné využívat vodu až tak výrazně teplou. Stačí ji snížit o pár stupňů, čímž elektrickou energii také výrazným způsobem ušetříte.

Ceny energií ovlivňuje i správnost vašeho tarifu

Ceny energií ovlivňuje i správnost vašeho tarifu

Nezapomínejme ale ani na případný plyn. I ten můžete šetřit. Pokud jím vytápíte, je dobré eliminovat zbytečné větrání, kvůli kterému by teplo z vašeho bytu unikalo. Pokud na plynu zase vaříte, stačí používat pokličky, díky kterým se výrazně zkrátí doba vaření a tak se výrazně sníží i hodnota spotřebovaného plynu. I toto jsou cesty, jak ceny energií snížit, a to celkem jednoduše. Stačí si dané návyky zafixovat, aby vám připadaly zcela automatické.

Roli hrají také aktuální tarify

Nyní pojďme i na samotné dodavatele, jelikož i zde je možnost toho, jak ceny energií snížit poměrně výraznou formou. Na co se zaměříme jako první, to jsou tarify. Dnes už každý dodavatel nabídne několik různých tarifních skupin, a to jak pro běžné jednotlivce, tak i pro firmy. Jednotlivé tarify se liší hlavně tím, jaké jsou ceny za jednotku. U některých je vysoká, u jiných je zase výrazně nízká. Dnes není žádnou výjimkou, že mnoho lidí má zcela jiné tarify, než by byly ideální právě pro jejich situaci. Vlivem toho logicky platí mnohem více, než platit musí. Pokud budeme konkrétnější, je třeba říci, že roli hraje především:

  • Konkrétní využívání daných energií v souvislosti s bydlením
  • Aktuální spotřeba energií v domácnosti
  • Ostatní související faktory – spotřebiče v domácnosti, dotace, slevy

Pokud vybíráte ten vhodný tarif i pro vaše potřeby, je dobré ujasnit si, na co budete energie potřebovat a kolik jich v průměru spotřebujete. Jedině tak budete moci vybrat ten, který bude optimální. Bude totiž spojený právě s vaší spotřebou a tím, že na ni získáte odpovídající cenu. Obvykle totiž platí, že s růstem spotřeby klesá cena za jednotku. Mnoho lidí však má tarify určené pro nižší spotřebu, kde platí zbytečně více, i když by mohli spadat právě do vyšších tarifních pásem.

Nezapomeňte také na konkrétního dodavatele

To nejdůležitější jsme si nechali na konec. Jedná se o samotného dodavatele, který také jasně ovlivňuje to, jaké budou ceny energií právě pro vaši domácnost. Dnes na trhu existuje několik desítek různých dodavatelů, kteří se liší nejenom tím, že nabídnou různé tarify, ale liší se také tím, že nabídnou i různé ceny. Máme-li být konkrétní, tak tou nejlepší cestou k levnější ceně je porovnání cen energií. Tedy možnost, kdy uvedete několik věcí, které se týkají vaší situace, a následně si vyberete dodavatele, který vám bude nejvíce vyhovovat.

Mnoho lidí se obává toho, že daná změna je poměrně komplikovaná. Opak je ale pravdou. Jde hlavně o změnu administrativní a jak kvalita energie, tak i rozvody v domě nebo bytě se nijak nemění. Dnes dokonce noví dodavatelé nabídnou i to, že umožní zajistit celou změnu bez toho, aby se o cokoliv starala právě osoba, která si zvolila přestup jinam. Díky tomu stačí podepsat jenom pár dokumentů a vše je již automaticky a samozřejmě také velmi rychle vyřízeno. A jak se dnes liší ceny energií v rámci jednotlivých dodavatelů? Výjimkou není to, že i o několik desítek procent.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *