Bude ČNB v budoucnu určovat podmínky pro hypotéky? Nákup nemovitosti raději neodkládejte

Česká národní banka se snaží získat ještě větší kontrolu nad trhem s hypotékami. Úvěry na bydlení se totiž dostaly na kritickou hranici a je nutné ovlivnit jejich dostupnost. Pokud tedy plánujete pořízení nemovitosti a víte, že hodnota hypotéky bude muset pokrýt velkou většinu nákupní ceny, v žádném případě neotálejte.

Tři ukazatele pro limit hypotéky

Poslanecká sněmovna podpořila novelu umožňující České národní bance regulaci trhu s hypotékami. Objeví se tři ukazatele, jejichž limity nebude možné pro získání hypotéky překročit. Jedná se o poměr výše půjčky k odhadní ceně nemovitosti, která bude předmětem zástavy, dále o podíl hodnoty úvěru v závislosti na čistém ročním příjmu žadatele a dalším bodem je poměr výše měsíční splátky úvěry k čisté měsíční mzdě. Konkrétní čísla těchto limitů budou zřejmě individuální, ale při jejich překročení bude mít žadatel zhoršené podmínky. Získání hypotéky ale nebude nemožné a výjimky bude možné udělit v případě, kdy je předpokládané splácení hypotéky bez většího rizika.

V minulém roce dosáhly hypotéky svého maxima a vyhnaly ceny bytů nahoru

Během minulého roku se úrokové sazby hypotečních úvěrů dotknuly svého maxima a staly se tak dostupné pro větší množství lidí. To zvýšilo poptávky po nemovitostech a ceny se dostaly nahoru. Dobrým příkladem jsou například byty v Plzni, kde jejich cena v minulém roce stoupla až o 14 %. I přesto, že jsou již hypotéky regulovány doporučeními ČNB, koupě bytu v Plzni není o moc levnější.

O atraktivní lokality je zájem a ceny bytů příliš klesat nebudou

Atraktivní lokality jsou stále v kurzu a i přes zhoršené získání hypotéky, se nepředpokládá, že by ceny měly klesat. Nemovitosti v Plzni i všude jinde si pravděpodobně budou držet podobná čísla jako v minulém roce, ale pro potenciálního kupce budou hrát roli právě zhoršené možnosti pro získání hypotečního úvěru.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *