Vyplatí se malým živnostníkům nákup vlastního vybavení?

Jestliže jste začínající živnostník, jistě stojíte před rozhodnutím, které investice jsou pro vás nezbytné a které naopak můžete oželet. Je logické, že většinu základního vybavení si drobní podnikatelé nakonec tak jako tak pořídí, zpočátku však mohou představovat zbytečnou finanční zátěž. 

Představte si, že jste hodinový manžel

Pro lepší představu si nastíníme konkrétní scénář. Podobné principy ale platí v jakémkoli odvětví. Představte si, že se rozhodnete začít podnikat jako hodinový manžel. Náplní vaší práce je provádět v domácnostech zákazníků různé drobné opravy a řemeslné práce všeho druhu. 

Kdy se pronájem se (ne)vyplatí?

Existuje vybavení, kde by se neustálý pronájem nevyplatil – jde zejména o často používané nástroje a nářadí. Hodinový manžel si jistě nebude půjčovat vrtačku, přestože mnoho spolehlivých firem jako například Boels tuto službu poskytuje. Potřebuje ji totiž téměř každý den.

Když ale jednou za pár měsíců dostane od klienta zakázku na opravení stropu, bude se mu hodit pronájem plošiny sloupové do malých výšek, jelikož její nákup by představoval zbytečnou finanční zátěž.

Pokud tedy některé nástroje či nářadí využíváte jen zřídka, jejich půjčení pro vás může být ideální, jelikož je zpravidla cenově dostupnější. Také není nutná průběžná údržba – tu zajišťuje firma, která půjčení zprostředkovává. Kromě toho odpadá i povinnost danou věc skladovat, což může být zejména u prostorově náročnějšího vybavení silný argument. 

Na příkladu hodinového manžela je krásně vidět, jak požadavek na skladování může ve finále přispět k rozhodnutí si vybavení ve větší míře půjčovat. K běžnému výkonu práce mu totiž zpravidla stačí obvyklé nářadí, které může jednoduše skladovat i v bytě. Pokud by však vlastnil například zmíněnou plošinu, musel by vynakládat další finance na pronájem skladových prostor

Jakým pravidlem se řídit?

Při rozhodování, jaké nářadí a nástroje si pořídit, je důležité zohlednit zejména tři věci. Jednou z nich je četnost používání daného vybavení. Pokud totiž nějaký nástroj potřebujete v průměru jednou týdně, jeho opakované půjčování se vám zřejmě nevyplatí. Když ale vybavení využijete pouze několikrát do roka, může pro vás být pronájem tou pravou volbou.

Velký vliv na rozhodnutí, zda koupit, či půjčit má také cena produktu. Zjednodušeně lze říct, že čím dražší věc, tím je větší pravděpodobnost, že se půjčovna vyplatí. Není to ale tak přímé. Především v počátečních fázích podnikání může být nákup některého vybavení přílišným zásahem do rozpočtu, který si živnostníci nemohou dovolit. A týká se to i položek v řádu tisíců korun.

Především u větší částky zvažte, za jak dlouho se vám daná investice vrátí. Pokud dojdete k závěru, že za tři měsíce, pak by asi bylo výhodnější do koupě skutečně investovat. Jestliže ale zjistíte, že to bude trvat několik let, s klidným svědomím si dané vybavení půjčujte. Je to pro vás ideální varianta, minimálně v tuto chvíli.

Ještě existuje jeden důvod, proč se přiklonit na stranu nákupu – příliš velká vzdálenost či špatná dostupnost nejbližší půjčovny. Jestliže byste totiž museli obětovat podstatnou část pracovního dne jen tomu, abyste vybavení získali, relativní cena půjčovného by mnohonásobně vzrostla.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *