Investice do Bitcoinu – má smysl začínat?

Zlatá rada ohledně investic je taková, že když se o něčem píše ve světových médiích, bývá už na investování pozdě. To obvykle platí u různých společností nebo projektů, u kterých tušíme, kam až se jejich hodnota může vyšplhat. O Bitcoinu a kryptoměnách obecně se píše poměrně intenzivně zhruba poslední rok, takže by se mohlo zdát, že tuhle zlatou žílu už někdo vytěžil, ale je to skutečně tak?

Jestli investovat do kryptoměn budete, nebo ne, je čistě na vás. My se podíváme na to, jaké jsou potenciální výhody a nevýhody, případně jaké máte možnosti investice.

Proč by kryptoměny mohly mít úspěch

Kryptoměny fungují na prakticky nové technologii, které se říká blockchain. To není nic jiného, než jakási databáze, kterou ovšem spravují miliony počítačů, přičemž všechny jsou si rovny. Dodnes prakticky všechny databáze fungovaly centralizovaně, kdy databázi spravuje jeden bod (společnost, vláda, člověk, který má úplnou kontrolu. Při napadení nebo jiném vyřazení tohoto bodu z provozu je vyřazena i kompletní databáze.

Právě takzvaná decentralizovanost kryptoměn zajišťuje, že je celá databáze uchovávána třeba na milionech míst a jakmile libovolný bod nebo body vypadnou, tak se vůbec nic neděje. Tím je zajištěna mnohem vyšší bezpečnost a neovlivnitelnost databáze.

Plné výhody této technologie si ještě asi neumíme představit a budou se odhalovat a projevovat později. Potenciál pro růst je ale obrovský a kryptoměny, respektive blockchain, mohou změnit celý systém fungování internetu.

Proč si investici do kryptoměn dobře promyslet

Přestože kryptoměny mohou změnit fungování internetu, neznamená to nutně, že jde o jasnou a ziskovou investici. Kryptoměn je dnes na tisíce a drtivá většina z nich existovat nemusí a za pár měsíců/let ani nebude.

Obecně je obchodování s kryptoměnami velmi rizikové a ceny se mohou pohybovat i v desítkách procent během pár hodin. Investoři jsou velmi opatrní a extrémně reagují na zprávy z médií.

Jak se budou ceny kryptoměn, a to i těch konzervativnějších jako je Bitcoin, pohybovat, neví na světě nikdo a někteří experti skálopevně tvrdí, že cena vyroste ještě o tisíce procent, jiní zase že kryptoměnové technologie jsou slepou uličkou a celé odvětví je jen nafouknutá bublina. Vzhledem k neprobádanosti těchto technologií nelze jednoznačně zvolit, která strana má pravdu, nebo se jí alespoň blíží.

ICO aneb Prodej kryptoměn novými společnostmi

Jedním z nejkontroverznějších kryptoměnových témat je takzvané ICO, tedy zkrácenina z anglického Initial Coin Offering. Princip je takový, že si nově vzniklá společnost vytvoří svoji vlastní kryptoměnu, kterou poté prodá potenciálním investorům. Tím si sama sežene kapitál na rozjetí projektu a investoři doufají, že při úspěchu se zvedne i cena oné nové kryptoměny.

ICO je ale ve většině světa zcela naregulované a jedná se o extrémně rizikové investice, a to i ve světě kryptoměn. Projekty nebo společnosti nedokazují, na rozdíl třeba u prodeje akcií, že na projektu opravdu pracují nebo že funguje. Investoři tak spíše dávají na dobré slovo a na tým, který za projektem stojí. Investice do ICO se v roce 2017 pohybovaly v řádech stovek miliard korun a rok 2018 za necelé 4 měsíce celý rok 2017 překonal.

Investice do ICO se ale velmi blíží hazardní hře, jako jsou třeba hrací automaty v casinu. Je sice možné najít opravdu dobrou investici, ale nic není jisté a trefa jackpotu je velmi nepravděpodobná. Pokud o investicích do kryptoměn uvažujete, tak ICO nechte na později, až plně pochopíte, jak kryptoměny fungují a jak moc se pohybuje jejich cena v čase.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *