Tipy na optimální možnosti spoření. Víte o nich?

Již od dávných časů se lidé snaží spořit. Ale probíhá to vždy tou optimální cestou? Není spoření spíše jen moření bez odpovídající efektivity? Spoření je samozřejmě o osobní disciplíně, ale rovněž i o volbě optimálního bankovního účtu, kam jsou peníze ukládány. Zde je však důležitá nejenom nabízená úroková míra.

Contents

Spoření je nutnost, ale nemusí být jen řeholí

Spořit je potřebné, ale na druhou stranu je potřebné si uvědomit, že život máme jen jeden a ten bez drobných radostí ztrácí na svém pravém opodstatnění. Jak říkaly naše babičky: „Být chudý a smutný – to Pánbůh nežádá.“ Tím se pochopitelně nemyslí rozhazování, ale čas od času si něco koupit udělá radost každému, na druhou stranu se samozřejmě nesmí jednat o neuvážené nákupy nad rámec vyměřeného rozpočtu. K tomu, aby spoření nebylo jen jednostrannou zátěží, může v praxi dopomoci volba optimálního bankovního účtu, který bude splňovat všechna vaše požadovaná kritéria.

Při výběru účtu je pak samozřejmě důležité zaměřit se na výši nabízené úrokové míry, protože se v rámci této škály vyskytují skutečně podstatné rozdíly. A je škoda se zbytečně ochuzovat o možnosti výhodného úročení. Podstatné je tak intenzivně hledat ideální možnost a neztratit koncentraci, která bývá rozptylována útokem reklam, které avizují, že se jedná o právě onen ideální produkt s ideální úrokovou mírou, to si však musíte ověřit vždy vy sami.

Kde spořit?

Jednou z možností při volbě, který bankovní produkt, resp. běžný účet či spoření, si zvolit, je nechat se inspirovat výsledky soutěží a anket, kde hlasují sami klienti bankovních institucí. Ti bývají citliví na všechna skutečná pozitiva i negativa navzdory veškerým uplatňovaným pozitivním reklamním sloganům. Výsledky soutěže Zlatá koruna pro rok 2018 pak dopadly tak, že Cenu veřejnosti vyhrál produkt mKonto, který poskytuje mBank, na druhém místě skončil běžný účet Equa bank a na třetím místě aplikace MONETA Smart Banka, kterou nabízí MONETA Money Bank. Ceny podnikatelů Zlaté koruny 2018 pak byly uděleny produktu mKonto Business od mBank na prvním místě, na druhém místě produktu eMAX BUSINESS, jejž nabízí také mBank, a na třetím místě podnikatelskému běžnému účtu od Equa bank.

Co konkrétně je výhodné?

Jednou z velmi vhodných možností, které lze s úspěchem využít, je obrátit se například na nízkonákladovou banku mBank a zřídit si u ní spořicí účet eMax Plus. Výhodou jsou i velice flexibilní podmínky jeho vypovězení, takže vás nic nebude vázat a můžete kdykoliv v případě nutnosti své spoření zde vypovědět. Spořicí účet eMax Plus nabízí řadu výhod. Patří mezi ně například zvýhodněný úrok ve výši 0,3 % ročně, dále je k dispozici jedna odchozí platba měsíčně zdarma. Účet nemá definovanou výpovědní lhůtu a stejně tak není definován ani minimální počáteční vklad, který tak může být v jakékoliv výši. Vedení účtu je poskytováno bez poplatků, veškeré platby mezi jednotlivými účty v mBank jsou uskutečňovány ihned a bezprostředně, rovněž lze založit až čtyři spořicí účty eMax Plus. Základní úrok pak představuje 0,01 % ročně pro všechny, avšak lze dosáhnout postupem času i na zajímavější zvýhodněný úrok.

Dosažení uváděného zvýhodněného úroku pak lze dosáhnout několika způsoby. Patří mezi ně částka na účtu do zůstatku 100 000 Kč, neboť vyšší částka je již celá úročená podle aktuálně platného úrokového lístku. Rovněž je vhodné provést platby měsíčně prostřednictvím karty minimálně v hodnotě 4 000 Kč, přičemž se platby kartou k účtu mKonto, eMax a mKreditkou počítají souhrnně. Lze také podat prostřednictvím internetového bankovnictví nebo přes mLinku žádost o speciální míru úročení.

Na co si dávat pozor

V dnešní době již známým, ale stále v praxi přítomným strašákem jsou skryté poplatky, které jsou klientům účtovány. Stejně tak lze mnoho poplatků označit i jako zbytečné, jedná se například o poplatek za zřízení a vedení účtu apod. Na druhou stranu je pak nutné se samozřejmě zaměřit na míru úročení, která je odvislá od částky, kterou budete po většinu měsíce na účtu mít. Budete-li používat účet čistě pro zasílání výplaty, z níž budou následně vypraveny trvalé příkazy, inkaso, platby SIPO apod., není pro vás úrok tou klíčovou veličinou a zaměřte se na nabídku běžných účtů. Plánujete-li však na účtu pravidelně ponechávat vyšší částku, stává se pak pro vás úrok významnou proměnnou, na kterou je nanejvýš vhodné se zaměřit a hledejte optimální spořící účet.

V každém případě je vhodné orientovat se také na pozitivní zkušenosti vašich přátel a známých, které vás mohou zavést vhodným směrem. Nejdůležitější je uvědomit si, že nebudete-li se svými podmínkami spokojeni, kdykoliv lze provést změnu k lepšímu. Ten pro vaše potřeby zcela ideální spořící účet na vás stále někde trpělivě čeká!

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *