Pronájem přes Airbnb – jak na něj a proč ho zkusit?

Pokud máte nemovitost, kterou nevyužíváte, není vždy nutné nechat ji ležet ladem. Je možné ji začít pronajímat a vydělat peníze, které mohou pomoci třeba i k jejímu zaplacení. Mnoho lidí dnes využívá investice do nemovitosti tím stylem, že najdou klasického nájemníka. Nejde však o možnost jedinou, jelikož také existuje pronájem přes Airbnb. Na tuto možnost se společně podíváme, jelikož je v posledních letech velmi zajímavá.

Contents

Co je to Airbnb?

Pokud jste o této službě ještě neslyšeli, bude rozhodně třeba menší osvěta. Airbnb je totiž zajímavá služba, která staví na takzvané sdílené ekonomice. Co je možné si pod tímto konkrétním pojmem představit? Je to celkem jednoduché. Jde o to, že pokud máte volný byt, můžete ho nabídnout těm, kteří chtějí krátkodobé ubytování. Jako investiční byty. Kdo může patřit mezi takové klienty? Je jich celkem dost. Předně se jedná třeba o:

  • Turisty
  • Podnikatele na služebních cestách
  • Lidé hledající krátkodobý pronájem

Právě tato služba následně dokáže spojit obě skupiny. Tedy tu, která ubytování hledá, tak tu, která ho nabízí. A na tomto spojení funguje pronájem přes Airbnb.

Jaké výhody pronájem přes Airbnb nabídne?

Podívejme se na několik pozitiv, která jsou s touto možností spojena. Tou první je rozhodně to, že většina věcí proběhne jednoduše online. Vaším úkolem je jenom ubytování nabídnout a potom už pouze čekáte na možné kontakty od zájemců. Ti mohou rezervovat daný termín a následně realizují platbu. Právě daná jednoduchost a to, že se o většinu věcí stará Airbnb je velké plus.

Pronájem přes Airbnb je stále vyhledávanější

Pronájem přes Airbnb je stále vyhledávanější

Také nelze zapomínat na další pozitivum. A to je spojené s tím, že pronájem přes Airbnb může přinést zajímavé peníze. Hlavně v porovnání s klasickým pronájmem. Stačí mít na paměti, že na klasickém dlouhodobém pronájmu můžete utržit třeba 8 000 Kč, a to ve vašem bytě žijí lidé celý měsíc. U Airbnb můžete mít obsazeny třeba jenom víkendy a získáte podstatně více. Navíc obyvatelé jsou v něm jenom 8 dní v měsíci. To je pro mnohé velké lákadlo.

Jsou zde i možná negativa

Nejsou to jenom plusy, jelikož to jsou také negativa. Nutno říci, že pronájem přes Airbnb může být rizikem, jelikož přesně nevíte, kdo se vám do domu nastěhuje. Proto je vhodné mít i pojištění domu. To se platforma samozřejmě snaží řešit pomocí hodnocení, ale u nováčků málokdy víte, co očekávat. U dlouhodobého pronájmu jste přece jenom v osobním kontaktu, zatímco zde všechno probíhá online.

Negativem je zde ale i to, že musíte myslet na to, že pronájem přes Airbnb obnáší také více starostí. U dlouhodobého pronájmu totiž předáte klíče a jednou měsíčně zkontrolujete, zda přišlo nájemné. Zde však musíte pravidelně předávat a vyzvedávat klíče od různých nájemníků, což je rozhodně náročnější na čas. Na druhou stranu připomeňme pozitivum, které se týká toho, že zase získáte více peněz. Je na zvážení každého, jakým směrem se tedy vydá. Nutno ale říci, že sdílená ekonomika je trendem a kdo má nemovitost v turisticky oblíbené lokalitě, pro toho je tato platforma dobrou volbou.

Jak začít?

Je to celkem jednoduché. V první řadě je třeba mít nemovitost. V ní nejprve ukliďte, důkladně ji nafoťte, vymyslete dobrý popis a už ji můžete na portálu Airbnb vystavit. Jakmile dojde ke schválení, již se bude zobrazovat těm, kteří mají zájem se ubytovat. Samozřejmě roli v tomto ohledu hraje celá řada věcí, a je to například:

  • Typ a velikost nemovitosti
  • Cena pronájmu za jednu noc
  • Lokalita nemovitosti

Je dobré podívat se na konkurenční nabídky a podle toho tu svou přizpůsobit. Počítejte s tím, že vám chvíli potrvá, než získáte dobrý směr. Potom už můžete mít plno třeba i několik měsíců dopředu. To skutečně potvrzují ti nejoblíbenější pronajímatelé.

Kolik ti stojí?

Pronájem přes Airbnb není zdarma, jelikož je třeba říci, že využíváte platformu a její výhody, za což je nutné platit. Systém je ale nastavený velmi příznivě, což znamená, že platíte určitá procenta jenom z uhrazené ceny pronájmu. Nikoliv za to, že platformu využíváte a máte zde svůj inzerát. To je dobré do ceny promítnout, zvláště pokud máte určitý jasný plán, kolik peněz konkrétně budete chtít vydělávat.

Také doporučujeme myslet ještě na další věc, která souvisí s finančním výdajem. I když pronajímáte nemovitost prostřednictvím Airbnb, vzniká vám příjem, který pochopitelně musíte zdanit. Realita je sice taková, že na to mnoho lidí kašle, ale pokud nechcete mít v budoucnu problémy, doporučujeme mít vše v pořádku i po této stránce. I placení daně je dobré započíst do výsledné ceny, abyste vydělali přesně tolik, kolik je vaše představa.

Některá města proti Airbnb brojí

Jak je patrné, jde o celkem dobrou možnost výdělku pro majitele nemovitostí, a pro osoby hledající ubytování zase dobrá možnost toho, jak najít místo s dobrým umístěním, které je levnější, než klasický hotel nebo apartmán. Nutno ale říci, že jsou některá města, která proti Airbnb celkem silně brojí. A to proto, že si stěžují nejenom na zvýšenou hlučnost, kterou mohou takto ubytovaní turisté dělat. Mnoho lidí si stěžuje také na to, že daný postup vyhání původní obyvatele z center měst a tak v nich bydlí jenom samí turisté.

Pro mnohá města je problémem i stránka finanční. To proto, že při ubytování v hotelech získávají takzvaný rekreační poplatek. Pokud někdo využije pronájem přes Airbnb, tak daný poplatek nemusí platit, což znamená, že město přijde o peníze.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *