website statistics _uacct = UA-649561-2urchinTracker()

Jak se liší účelová a neúčelová půjčka?

Půjčky jsou v současném světě doslova všudypřítomné. Pokud i vy uvažujete o úvěrovém produktu, máte celou řadu možností, jakými se můžete konkrétně vydat. Samozřejmě vždy je třeba mít přehled nejenom o tom, jaké jsou k dispozici úvěrové společnosti nebo banky, ale je dobré mít také přehled o tom, jaké typy půjček dnes existují. My se na dané možnosti podíváme konkrétně. Tím nejdůležitějším rozdělením je to, zda jde o úvěr účelový nebo neúčelový.

Contents

Jaký je hlavní rozdíl?

Než se dostaneme k výhodám a ke zmínění toho, k čemu jsou jaké možnosti dobré, je třeba podívat se na hlavní rozdělení. To už je patrné ze samotného názvu. Nejprve se tedy podívejme na to, co nabídne neúčelová půjčka. Ta je nejoblíbenějším produktem jak v bankovním, tak i nebankovním segmentu. Hlavní výhodou je to, že získané peníze můžeme využít skutečně na cokoliv. Nejenom, že nás neomezuje samotný poskytovatel půjčky, ale nejsme nuceni ani dokládat třeba faktury nebo jiné dokumenty související právě s využitím dané konkrétní půjčky.

Naproti tomu účelová půjčka je pravým opakem. Jsme omezeni konkrétním účelem, stejně jako musíme mnohdy dokládat i informace o tom, co jsme si koupili. Ne vždy to musí být nutně na škodu. Jak se později dozvíme, může to být spojeno také s celou řadou různých výhod. Pojďme se na ně společně podívat.

Jaké výhody má neúčelová půjčka?

Začněme opět produktem využívanějším a dostupnějším. Ten má hned několik výhod, které jsou s tím spojeny. Můžeme tak daný typ úvěru získat nejenom v bankách, ale i u nebankovních společností. Mnohdy může mít podobu doslova libovolných částek. Lze si tak požádat třeba o tisíce korun na řešení našich nečekaných výdajů, stejně jako není problém půjčit si desetitisíce, statisíce, ale třeba také miliony. To vše bez uvádění konkrétního účelu.

Účelová půjčka může být levnější.

Jaké výhody má účelová půjčka? Nízký úrok!

To vše především zjednodušuje jak samotný proces vyřízení, tak i získání půjčky, nebo třeba následné vyplácení a splátky. Po podpisu smlouvy totiž není třeba nic dokládat a tak vše vyřešíme velmi jednoduše a rychle.

Jaké výhody má účelová půjčka?

O té si většina lidí samozřejmě myslí, že je omezujícím úvěrovým produktem. Ne vždy to tak musí být. Pokud totiž potřebujeme peníze, měli bychom vždy vědět, na co konkrétně je budeme potřebovat. V takovém případě může tento typ úvěru přijít maximálně vhod. Proč? Jelikož díky udanému účelu a doložení jeho koupě můžeme dosáhnout na výhodnější úrok. Banka i nebankovní společnost totiž má důkaz o tom, že vlastníte daný majetek a tak je u vás jistotou určitá bonita. Co patří mezi nejčastější možnosti, na které je účelová půjčka využívána? Rozhodně tyto:

  • Koupě nového nebo ojetého automobilu
  • Koupě spotřebičů nebo elektroniky do domácnosti
  • Rekonstrukce, stavba nebo i nákup nemovitosti

To vše nám také jasně ukazuje, že ani zde nejsme příliš omezováni třeba tím, kolik peněz můžeme získat. K dispozici tak jsou běžné spotřebitelské půjčky v řádech desetitisíců a statisíců, stejně jako může tento segment obsahovat také neméně vyhledávané a hlavně velmi výhodné hypotéky.

Kdy se který typ půjčky hodí?

Základní charakteristiku již známe, stejně jako známe také to, jaký má konkrétní typ výhody. Dobré je ale také znát i informace o tom, kdy se který typ půjčky konkrétně hodí. Ta neúčelová je ideální v případech, kdy ještě nemáme zcela úplně jasno o tom, na co peníze budeme využívat. Může být také vhodná ve chvíli, kdy chceme několik různých možností kombinovat. Tedy kdy chceme peníze získat třeba na nákup služeb nebo zboží, na řešení našich finančních problémů, nebo třeba na to, co nám účelová půjčka neumožní. Výhodou stále zůstává to, že o našem záměru nemusíme nikomu říkat. Jediné, co je důležité, je nutnost splátek, které si sjednáme ve smlouvě.

Naopak účelová půjčka se hodí právě ve chvíli, kdy již máme konkrétně jasno, co si chceme koupit. Vhodná může být i ve chvíli, kdy plánujeme dlouhodobější investice. Řada hlavně bankovních poskytovatelů nám za tímto účelem umožní třeba postupné vybírání. To dokáže tento typ ještě více zvýhodnit, jelikož díky tomu platíme úrok jenom z té částky, kterou už máme vyčerpánu. Stejně tak může dojít k tomu, že peníze nevyužijeme všechny, ale že využijeme jenom jejich část.

Žádost může být v obou případech jednoduchá

Nemusíme se bát toho, že by žádost byla u obou možností jakkoliv složitá. V tomto směru je to jeden společný fakt. Většina možností nám dnes umožní požádat si třeba prostřednictvím internetu, stejně jako je zde i možnost toho, že si požádáme telefonicky. Zatímco neúčelová půjčka se neptá, co budeme kupovat, u té účelové může být v žádosti i kolonka toho, kdy musíme vyplnit nebo zaškrtnout konkrétní účel použití.

Na druhou stranu lze říci i to, že účelová půjčka může mít výhodu v tom, že nemusíme nutně žádat jenom prostřednictvím konkrétní úvěrové společnosti. Je totiž možné si požádat i u konkrétních obchodníků. V principu si totiž kupujeme zboží na splátky. Můžete tak jenom vyplnit formulář, počkat na jeho vyhodnocení a následně odcházet s požadovaným zbožím – aniž bychom za něj cokoliv zaplatili. Nejčastěji se to může týkat právě situací, kdy kupujeme třeba elektroniku, stejně jako se to může týkat také situací, kdy kupujeme nový nebo ojetý automobil.

V bance, nebankovní společnosti i soukromém sektoru

Hlavní výhodou obou typů těchto půjček je rozhodně i to, že oba typy dnes můžeme bez problémů získat ve všech hlavních úvěrových sektorech. Většina poskytovatelů svým žadatelům dokonce dává vybrat i to, jakou možnost si konkrétně zvolí. V tomto ohledu tak můžeme jít cestou výhodných úroků u bankovních poskytovatelů, jednoduchých podmínek získání u poskytovatelů nebankovních, nebo lze jít cestou výhodného úroku a individuálních podmínek v sektoru soukromých půjček. Zde pozor na to, aby se jednalo ideálně o férové P2P půjčky a nikoliv o nabídky různých podvodníků.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *