website statistics _uacct = UA-649561-2urchinTracker()

Cestovní pojištění – výhody a nevýhody

Na našem trhu existuje celá řada dobrovolných pojistných produktů, o kterých můžeme v první chvíli říci, že nás mohou ochránit před nemalým finančním vydáním. Zároveň je nutné říci, že ne vždy mohou být skutečně nezbytné. Jako ideální příklad poslouží cestovní pojištění. I to může ochránit naše peníze. Podívejme se společně na výhody, stejně jako na jeho možné nevýhody.

Contents

Jakou charakteristiku cestovní pojištění má?

V první řadě je třeba podívat se na to, čím je vlastně cestovní pojištění charakteristické. Jedná se o ochranu našich peněz ve chvíli, kdy vyrážíme do zahraničí. Jako základ je poskytováno takzvané pojištění léčebných výloh. To je spojeno s hrazením veškerých nákladů, které mohou v souvislosti s naším ošetřením vzniknout. Kromě toho lze vybrat i různé doplňující pojistky, mezi které se může řadit třeba:

  • Pojištění odpovědnosti
  • Pojištění zavazadel nebo sportovní výbavy
  • Asistenční služby

Jak cestovní pojištění funguje?

Cestovní pojištění nás dokáže ochránit po celém světě

Cestovní pojištění nás dokáže ochránit po celém světě

Podíváme-li se na jeho samotný základ, žije mnoho lidí v omylu. Ten se týká toho, že si myslí, že jakékoliv ošetření si v zahraničí musí zaplatit. A to proto, že jejich tuzemské zdravotní pojištění se na léčebné výlohy v zahraničí nevztahuje. Opak je pravdou, jelikož v zemích EU není problém prokázat se tuzemským průkazem pojištěnce.

Co však musíme uvést na pravou míru, to je fakt spojený s tím, že náklady na léčbu jsou hrazeny jenom do té výše, jaká je obvyklá u nás. Základní zdravotní pojištění tak zaplatí léčbu jenom v takové výši, kolik by stála právě v ČR. Případný rozdíl už musí zaplatit samotná pojištěná osoba. A na tento konkrétní už může cestovní pojištění přijít vhod. To je dobré vědět právě ve chvíli, kdy se pojišťujeme.

Pozor na limity

Takzvané limity pojistného plnění jsou součástí každé pojistky. Říci je třeba, že nám mohou v mnoha případech poměrně výrazně zkomplikovat život. Důvod toho je takový, že ne vždy mohou být dostačující. Zvláště u cestovního pojištění ke kreditním a platebním kartám dostáváme ochranu, která nemusí plně dostačovat. V takovém případě platí, že část ošetření zaplatí zákonné zdravotní pojištění, část zaplatí pojišťovna do výše svých limitů a zbytek už musíme hradit my sami, z vlastní kapsy.

Proto pokud je pojistka sjednávána, je třeba myslet právě na to, aby limity byly dostačující. Obvykle se pohybují i ve výši několika milionů, aby pokryly skutečně vše, co se může stát. Nemusí se vždy jednat jenom o běžné ambulantní ošetření, jelikož může jít i o:

  • Nutnost transportů a zásahů zdravotníků
  • Náročné operace
  • Nezbytné transporty

Roli hraje také plánovaná aktivita

Nejenom výše pojistných limitů rozhoduje o tom, kolik peněz pojišťovna zaplatí. Může se stát, že bude plnění i odmítnuto. Důvodem bude aktivita, při které se případné zranění stalo. Běžné cestovní pojištění zahrnuje běžné turistické aktivity, které můžeme vykonávat v létě i v zimě na dovolené. Jedná se o klasické trávení volného času spojené třeba s poznáváním zajímavých míst, se sportem, nebo odpočinkem. Pokud však chceme věnovat čas i náročnější aktivitě, je třeba ji do pojistky zahrnout.

Jedná se o takzvané adrenalinové a rizikové sporty. Pokud si myslíte, že ve vašem případě k nim na dovolené nemusí dojít, je to poměrně velký omyl. Mnoho lidí si chce vyzkoušet třeba jízdu na vodním skútru, nebo potápění. V zimě to může být jízda ve snowparku, nebo v čerstvém prašanu. A to už jsou aktivity, které do běžné turistické pojistky nespadají. Pokud nemáme takové rozšíření, může dojít k tomu, že náklady opět hradíte z vlastní kapsy.

Ceny pojistek jsou nízké

Pojďme zhodnotit také pozitiva. Tím prvním je určitě fakt, že ceny pojistek jsou poměrně nízké. Pokud se podíváme třeba na cesty do evropských destinací, je třeba říci, že ochrana může vyjít na několik jednotek až desítek korun denně. Ceny může snížit třeba i to, pokud cestuje skupina, nebo celá rodina. Díky tomu o možné pojistce není třeba dlouze uvažovat, jelikož přinese několik jistot navíc, za minimální cenu. Samozřejmostí jsou dnes online porovnávače, které umí najít tu nejvýhodnější nabídku.

Samozřejmostí je dnes sjednat pojistku i s ohledem na plánovaný účel konkrétní naší cesty. Krátkodobé pojištění je volbou nejčastější a je spojeno s možností sjednat ochranu na několik dní, ale i na několik desítek dní. Stejně tak není problém ani dlouhodobější ochrana například v rámci celého roku, stejně jako to může být i možnost pojištění pro opakované cesty do jedené konkrétní země.

Sjednání za pár minut

Druhým pozitivem, které dnes nahrává do karet pojišťovnám je to, že konkrétní ochranu lze sjednat online, prostřednictvím počítače, tabletu, stejně jako třeba i mobilního telefonu. I to je jeden z argumentů, proč může být dobré pojištění sjednat, jelikož to nebude spojeno s nijak výraznou časovou ztrátou. Pokud budeme konkrétnější, vše lze vyřešit z pohodlí domova, během několika málo minut. I to jasně ukazuje, že je lepší pojistku raději zvolit, než riskovat neočekávané finanční výdaje, které mohou přijít, i když budeme sebeopatrnější.

5/5 - (2 votes)

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *