Za topení peletami vám poděkují příroda i peněženka

Dřevěné pelety jsou mezi Čechy čím dál oblíbenější a existuje mnoho důvodů, proč byste jim určitě měli dát šanci i vy. Potěšíte vaši peněženku, jsou totiž cenově výhodné, i naši přírodu, jde o obnovitelný zdroj energie.

Dřevěné pelety se vyrábí lisováním odpadu vzniklého při zpracování dřeva (pilin, hoblin). Lisování probíhá pod velkým tlakem a za teploty kolem 100 °C. Při této teplotě se roztaví celulóza přítomná ve dřevě, která začne být lepivá a díky tomu drží tvar peletky. Následně už se pelety jen nechají vychladnout a vy si pak do kotle či kamen přikládáte místo kusů dřeva granule, s nimiž se mnohem lépe manipuluje. Jsou čistší a bezpečnější než dřevo – například si nikdy nezadřete třísku. Proces jejich přikládání se navíc dá automatizovat.

Pelety jsou obnovitelný zdroj energie

Pelety jsou velmi ekologické topivo. Vyrábí se ze dřeva a dřevo samo o sobě je obnovitelným zdrojem energie, můžeme si zasadit nové stromy. Navíc při spalování pelet vznikne jen takové množství CO2, které stromy při svém růstu samy spotřebovaly. A aby toho nebylo málo, při výrobě pelet se vlastně využívá odpadní materiál. Šetrnější variantu topení byste tedy hledali jen těžko.

Cena je velmi příznivá

Poměr cena/výkon je u dřevěných pelet skvělý, kromě toho je cena za tunu v posledních letech docela stabilní. Samozřejmě platí, že nejnižší ceny jsou mimo topnou sezónu, takže v následujících měsících bude nejchytřejší zásobit se. Prodejci doporučují naplánovat nákup pelet na období květen až červenec, tehdy bývají ceny nejpříznivější.

Až si budete říkat, proč se ceny pelet tak výrazně liší, nezapomeňte se dívat na jejich kvalitu. Existuje několik tříd pelet, přičemž pro domácí topení v kamnech či kotlích byste určitě měli chtít tu nejvyšší – označuje se jako A1.

Chcete-li ušetřit, objednejte si pelety od společnosti Optimtop. Působí skoro po celé republice a nabízí dovoz zdarma už od jedné palety.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 200 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Podobné články...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *