Vyberte si vhodnou lampu

Na rozdíl od lustrů a jiných stropních světelných zdrojů, lampy neslouží k osvětlení celé místnosti, ale jen její menší části. Kvalitní lampa vám dokáže sloužit dlouhá léta. Nekvalitní naopak vyhodíte velmi rychle. Proto byste neměli vybírat zbrkle, ale pečlivě zhodnotit každý nabízený kousek.

Lampy na stůl i na zem

Hodně záleží na typu. Zatímco stolní lampy z logiky věci patří na stoly, stojací modely se pokládají na zem. Lampičku lze snadněji přenášet a obecně s ní manipulovat. Často můžete její světlo zaměřit na konkrétní bod, třeba knihu. To u stojacích verzí moc nejde. Ty v podstatě do jisté míry doplňují stropní světla a zároveň mohou fungovat jako estetický prvek.

Pojďme se však více zaměřit na stolní lampičky. Je možné je rozdělit do několika kategorií podle použití.

1. Univerzální typy – jedná se o lampy, které se dají používat více způsoby. Jejich design obvykle bývá velice nápaditý, tudíž mohou fungovat třeba i jako dekorace. Obzvlášť to pak platí při zapnutí tlumeného světla, jenž vytváří v okolí intimní atmosféru. Multifunkční lampičky však mohou samozřejmě fungovat i jako světlo ke čtení.

2. Kancelářské typy – u těchto modelů příliš na vizuálních kvalitách nezáleží. Hlavní je, aby plnily svůj účel, tedy osvětlovaly stolní plochu a vše na ní. Většinou se jedná o přístroje, co lze různě polohovat, případně dokonce korigovat i jejich výšku. To je totiž přesně ten typ vlastností, které v kanceláři oceníte.

3. Dětské typy – zde hodně záleží na tom, kde se bude lampička používat. Pokud u pracovního stolu, je žádoucí, aby byla obdobně nastavitelná jako kancelářské modely. V případě použití u postele by jí zase neměly chybět charakteristiky lamp na noční stolek. Samozřejmě, že dětské lampičky se odlišují hlavně použitými barvami a vzory stínidel, které často bývají pohádkové.

4. Typy na noční stolek – mohou sice zaujmout svým designem, nicméně mnohem důležitějších je u nich možnost korigovat intenzitu světla. Před spaním je vhodné světlo ztlumit na minimum. U některých modelů lze vypnout i takzvané modré světlo, co zabraňuje tvorbě melatoninu.

V případě, že stále přesně nevíte, jaký typ lampy si zvolit, navštivte web inhaus.cz Zde si budete moci vybrat nejen vhodnou lampu, ale třeba i nábytek z mnoha různých českých e-shopů.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *