Výběr půjčky je u mnohých Čechů velmi rychlý a jednoduchý

Pokud se vybírá půjčka, mělo by to být vždy spojeno především s důkladným porovnáním toho, jaké jsou možnosti, stejně jako by to mělo být spojeno také s porovnáním toho, jaká půjčka je tou nejvýhodnější. Objektivně ale musíme říci, že ne vždy takto lidé při výběru požadovaného úvěru přemýšlejí. Podívejte se s námi na výsledky průzkumu, který jasně ukazuje, že výběr půjčky není u řady lidí rozhodně takový, který by měl být.

Contents

Výběr půjčky a hlavní priorita

Výběr půjčky je spojený hlavně s rychlostí vyřízení

Výběr půjčky je spojený hlavně s rychlostí vyřízení

Podívejme se společně na to, co Čechy při výběru půjčky zajímá nejvíce. Paradoxně musíme říci, že se nejedná o výhodnost, ale že se naopak jedná o to, jak rychle je úvěr vyřízený. To jasně potvrzuje, že většina lidí nemá dlouhodobé finanční plány a půjčku si berou až ve chvíli, kdy peníze nutně potřebují. A z toho také plyne, že hledí hlavně na to, aby požadované peníze dostali co možná nejrychleji. I proto dnes dominují hlavně mikropůjčky, kde je rychlost vyřízení třeba i v řádech několika málo minut. Jsou ideální třeba na řešení:

  • Problémů s výplatou
  • Nečekaných výdajů
  • Situací, kdy nevyjdete s výplatou

Pokud se podíváme na výsledky konkrétního průzkumu, je třeba říci také to, kolik lidí vlastně hledí právě primárně na to, za jak dlouho je jejich půjčka vyřízena. Mnohé to zcela jistě překvapí, jelikož se jedná zhruba o polovinu všech žadatelů. Je to poměrně velké množství lidí.

Kam si lidé chodí žádat?

Průzkum ukázal také to, kam si lidé chodí nejčastěji žádat. Většina z nich čistě logicky volí nejprve banky, jelikož právě zde mohou mít jistoty spojené s tím, že pro ně nemusí být problémem získat celkem výhodnou úrokovou sazbu. Tím jsou současné banky přirozeně vyhlášené. Na co ale dále nesmíme zapomínat, to je také fakt, spojený s tím, že lidé ve většině případů volí tu banku, kde mají svůj osobní bankovní účet, nebo tu banku, kde už v minulosti půjčku měli a kde byli spokojeni. I to hraje roli, pokud je výběr půjčky realizován. Teprve ve chvíli, kdy banky nemají co nabídnout, přicházejí na řadu další možnosti.

Pokud se podíváme také na to, co hraje při žádosti o půjčku roli, a to v souvislosti s danou institucí, tak si mnoho lidí zakládá hlavně na přístupu samotných pracovníků na pobočce banky. Dále je to již zmíněná předchozí zkušenost. Nezapomínejme ale ani na to, že roli hraje i:

  • Pověst finanční instituce
  • Doporučení přátel, rodiny a známých
  • Zajímavost konkrétní nabídky

Minimální snaha o porovnání

Průzkum zaměřený na výběr půjčky je spojený také s tím, že přináší výsledky související s tím, nakolik lidé při výběru půjčky porovnávají jednotlivé nabídky. Nutno říci, že celá polovina lidí, kteří půjčku chtěli, kývla na první nabídku, která byla předložena. Obvykle samozřejmě v bance, kam zamířili jako první. Nedošlo tedy k tomu, že by si danou možnost nechali porovnat s ostatními institucemi. Pokud to někdo udělal, bylo jich na základě daného průzkumu skutečně velmi malé množství. Máme-li být konkrétní, tak dvě instituce si porovnala zhruba čtvrtina lidí.

S tím mimo jiné souvisí také to, že velké množství lidí nebylo ihned schopno odpovědět na to, za kolik si půjčili. Neznali přesnou hodnotu RPSN, ani úrokové sazby. Je to dáno jednoduše tím, že je zaujala jak rychlost, tak hlavně možnost schválení a dané hodnoty se jim zdáli ucházející.

Základní povědomí o výhodnosti

Nutno říci, že i když lidé svou půjčku nijak neporovnávají a v podstatě si ani nepamatují, kolik platí navíc, je třeba říci, že základní povědomí o výhodnosti výběr půjčky zahrnuje. Pokud máme být konkrétnější, je třeba říci, že lidé mají povědomí o tom, co je výhodné a co již není. V rámci úrokové sazby a RPSN mají jasně nastavené limity, přes které zkrátka a jednoduše nejdou. Pokud jim tedy daná instituce nabídne požadovanou částku a zároveň navýšení nepřesahuje jejich únosnou mez, jednoduše na půjčku kývnou.

Většina lidí také ví, že to není jenom úroková sazba, na kterou by měli primárně hledět. Většina respondentů v daném směru ví, že roli zde hraje hlavně RPSN, ve kterém jsou kromě úroku schované třeba i poplatky, stejně jako platby za pojištění a celá řada dalších věcí, které mohou ve výsledku půjčku zdražovat. V tomto ohledu je tedy finanční gramotnost jednotlivých uživatelů na celkem dobré úrovni.

Jak je to se splátkami?

S výhodností souvisí také splátky, jelikož právě ty mohou výrazně ovlivňovat rodinný nebo osobní rozpočet. Pokud se podíváme na výsledky průzkumu i z tohoto směru, tak je třeba říci, že zhruba třetina lidí, kteří mají půjčku, splácí měsíčně sumu v rozmezí 2 500 – 5 000 Kč. Čtvrtina lidí poté splácí sumu menší, a to zhruba 1 000 – 2 500 korun českých. Výše takové splátky jasně vypovídá hlavně o tom, že lidé nemají tolik volných finančních prostředků a tak se při volbě půjčky rozhodnou pro to, že si rozloží splácení na co nejdelší dobu, čímž se výše splátky výrazně sníží. Takto konkrétně tedy jednají lidé od osmnácti do 65 let věku, kteří mají, nebo v minulosti měli nějaký úvěrový produkt.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *