Je vaším cílem levná dovolená? Víme, kde utratíte nejméně

Na dovolenou jezdí stále více lidí, a je pochopitelné, že dominuje především ta letní. Mohou za to jak různé celozávodní dovolené, tak i to, že většina lidí vyhledává dovolenou u moře. Tedy v zahraničí. Pokud se také chystáte, je dobré vědět, jak levně, nebo jak draho je v oblíbených zemích. Představte si situaci, kdy sebou máte jenom 1 000 Kč. Co si za tuto sumu můžete koupit, a jak to bude výhodné? Podívejte se s námi.

Ceny zájezdů jsou oproti loňsku nižší. Levná dovolená je dostupná

Nejprve se podívejme na to, jak je to s jednotlivými cenami zájezdů. Stále platí, že průměrná dovolená v zahraničí vyjde zhruba o 15 procent dráž, než v tuzemsku. Přesto musíme říci, že zahraniční dovolené oproti loňsku zlevnili, což je dobrá zpráva. Ve výsledku to znamená, že nemusíte přemýšlet o půjčce na dovolenou, nebo opětovné cestě někam v naší zemi. Za peníze, které jste utratili loni za dovolenou u nás, už lze celkem dobře pořídit i zahraničí. Pokud v tuzemsku zůstanete, tak oproti loňsku ušetříte. A jaké zahraniční destinace z hlediska nízké ceny zájezdů dominují? Je to:

  • Egypt
  • Tunisko
  • Turecko

Bulharsko jasně dominuje

Kde na vás čeká levná dovolená? Možností je mnoho

Kde na vás čeká levná dovolená? Možností je mnoho

Pokud se již podíváme do konkrétní země, ve které se můžete ocitnout s tisícikorunou v kapse, potom aktuálně nejlépe vychází Bulharsko. Právě zde se levná dovolená stane realitou. V minulosti velmi vyhledávaná destinace, která se postupně stále přizpůsobuje současným požadavkům a tak je i pro současnou dovolenou dobrou volbou. Navíc zde potěší, že vzhledem k cenám si za 1 000 Kč koupíte zboží, které by u nás odpovídalo hodnotě zhruba 1 370 Kč. Můžete tedy zapomenout na jakékoliv přepočítávání, jelikož v Bulharsku pro vás bude podstatně levněji.

Kde dále pořídíte více?

Jaká země jasně dominuje, to již víte. Nyní se podívejme i na země další, kde si budete moci dopřávat bez obav z toho, že byste museli vydat více peněz, než u nás. Hned na druhé zemi je lákavé Turecko, kde bude vaše kupní síla také na velmi vysoké úrovni. A to proto, že za naši tisícikorunu si zde budete moci dopřát nákup v hodnotě 1 180 Kč.

Třetí místo je určené pro zemi, která sice není u moře, ale z hlediska letní dovolené láká stále více. O jakou zemi se jedná? Je to Maďarsko, které je hitem pro svou přírodu, gastronomii, ale třeba i lázeňství. Ani zde se nemusíte obávat utrácení. Když si vezmete 1 000 Kč, které do poslední koruny utratíte, nakoupíte si v porovnání s tuzemskem zboží za zhruba 1 110 korun českých.

Které země jsou podobné s námi?

Kde se vám dovolená s ohledem na nákupy běžných věcí skutečně vyplatí, to již víte. Nyní se podívejme také na to, kde je to zhruba stejné a kde si za tisícovku dopřejete stejně, jako je tomu u nás. První zemí jsou naši sousedé, a to konkrétně Slovensko. I když již mají zavedené euro, z hlediska cen jsou na to, velmi podobně, jelikož za utracenou tisícovku si zde pořídíte věci, které by u nás stály 980 Kč. Velmi podobně je na tom ještě Chorvatsko. Oblíbená destinace mnohých turistů. Pokud zde utratíte rovný tisíc, pořídíte si toho tolik, k čemu by vám u nás stačila suma 963 Kč. Opět jde o sumy velmi podobné.

Které země se vám příliš nevyplatí?

Podívejme se i na opačný žebříček, tedy na země, které se vám v rámci nákupů příliš nevyplatí. Sem musíme zařadit také poměrně lákavé destinace pro dovolenou. Jedná se o tyto lokality:

  • Řecko
  • Španělsko
  • Itálie

A jak si dané země stojí konkrétně? Pokud se rozhodnete vyrazit do Řecka s tisícikorunou, nakoupíte si za ní tolik věcí, na které by vám u nás stačila jenom suma ve výši 770 Kč. Z toho plyne, že je zde zhruba o 25 procent dráž, než v České republice. Velmi podobně je na tom Španělsko, jelikož zde za tisícikorunu pořídíte nákup, který by vás v ČR vyšel na 720 Kč. Třetí skončila Itálie, která i když se příliš nevyplatí, stále o ní můžeme mluvit jako o velmi oblíbené zemi. To, co by vás zde stálo jenom 640 Kč, vás tam bude stát právě tisícikorunu.

Roli hraje také kurz, nebo destinace

Základní přehled máme za sebou. V souvislosti s ním musíme připomenout, že roli zde hrají i dvě konkrétní věci. V první řadě je to kurz. A to jak ten ve směnárně, tak ten související s vaším bankovním účtem, pokud se rozhodnete platit kartou. Čím bude kurz s ohledem na místní měnu pro vás výhodnější, tím si pochopitelně nakoupíte více. I toto před cestou do zahraničí nezapomeňte zohlednit.

Dále rozhoduje i konkrétní lokalita v cílové zemi. Nemusíme připomínat, že čím menší středisko, tím levnější ceny. Příkladem může být Turecko, a města Istanbul a Izmir, kde činí rozdíl v přepočtu na naše koruny zhruba 150 Kč. Podobné je to i v Chorvatsku, kde je rozdíl, zda navštívíte Split, nebo Dubrovník. V rámci lokalit hraje roli i to, jak blízko jste samotnému centru, kde jsou ceny přece jenom nadsazené.

Rate this post

Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 200 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *