V DRFG Davida Rusňáka změnili byznysovou strategii

Už v roce 2019 skupina DRFG vykazovala potřebu určité změny strategie. Vysoké ceny, nízké výnosy, podstatné nasycení trhu komerčních nemovitostí – na to bylo nezbytné zareagovat. Následná pandemie ji v tom jen utvrdila. Peter Hlaváč, který nastoupil do funkce generálního ředitele těsně po začátku pandemie, přistoupil k zásadním změnám obchodní politiky DRFG a k redukci nákladů. „Začali jsme se více orientovat na ziskovější projekty s důrazem na vysokou flexibilitu a rychlou reakci na změny na trhu.“

Změna byznysové strategie

Zásadní změnou je posun do developmentu. Skupina rozšířila aktivity v nemovitostech – co se týče segmentů (tradiční retail parky doplnila logistika, lehká výroba a rezidenční nemovitosti), tak i vstupu do zahraničí. I přes pandemickou vlnu DRFG v loňském roce měla čistý zisk přes 100 milionů korun, tedy téměř dvojnásobek roku 2020.

Vliv pandemie na portfolio nemovitostního fondu CREIF byl zanedbatelný

Covid-19 se samozřejmě podepsal na hospodaření nájemců i zákazníků. Ale jen částečně, protože fond stojí na prodejcích základního zboží, jako jsou potraviny, drogerie, lékárny. A tito prodejci z pandemie vyšli nejméně zasažení. Komplikovanější situace byla u obchodních center. Ta ale tvoří menší (3 ze 47 nemovitostí) část portfolia fondu. Podstatou fondu jsou retail parky a tam nebyl dopad závažný. Aktuálně skupina registruje vyšší tržby v obchodních center oproti roku 2020 i 2019, ačkoliv lidí chodí méně, tak cíleně a více utrácejí.

Rozšíření aktivit Rusňákovy DRFG v uplynulém roce

Kromě komerčních retailových nemovitostí skupina DRFG začala investovat do rezidenčních projektů a stále více investic směřují do logistiky, skladovacích hal a průmyslových staveb.

Prostor na poli rezidenčního bydlení je zejména ve velkých městech

V rezidenčních nemovitostech je český trh stále velmi zajímavý, nedostatek bytů je hlavně v Praze a větších městech. Jinak je ale trh dost nasycený, zejména u maloobchodních prostor. I proto se skupina musela vydat za hranice. Vytvořili plnohodnotné zastoupení Rusňákovy DRFG v Polsku, ve Varšavě mají dokonce vlastní profesionální tým. Posilují aktivity na Slovensku, preferují Rakousko, Rumunsko, Chorvatsko nebo Slovinsko.

Dlouhodobý trend rostoucí poptávky po logistických nemovitostech

V této sféře je situace velmi výhodná převážně v Polsku. Ve střednědobém horizontu skupina vidí značný potenciál i v jihovýchodní Evropě, kde je trh přece jen trochu opožděn za střední Evropou. Kapacity jsou i v Česku, ale velikost republiky i průmyslu je někde jinde než v Polsku. Každopádně neexpandují osamoceni, spolupracují se strategickými partnery jako třeba s evropským lídrem Panattoni.

Telekomunikace jako významná infrastruktura

Telco divize má ve skupině významné postavení. Soustředí se na investice do telekomunikační infrastruktury v regionu střední, ale i západní Evropy. „Loni jsme dokončili nejmodernější optickou páteřní síť vedoucí přes celé Slovensko. Nyní se ji chystáme prodat. Transakci koordinuje KPMG a do výběrového řízení se přihlásili významní hráči v sektoru telco. To jen deklaruje, jakou vidí trh budoucnost v telekomunikacích,“ dodává generální ředitel DRFG Peter Hlaváč.

Autor: Michal Pecka

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *