Stavební spoření je stále jedním z nejvýhodnějších spořicích produktů

Jestliže hledáte nějakou konzervativní možnost spoření peněz, kde nehrozí riziko, že o své úspory přijdete, moc možností nemáte. Nabízí se vám v podstatě spořicí účet, termínovaný vklad a stavební spoření. Poslední jmenované je z hlediska zúročení nejvýhodnější.

Se stavebním spořením se můžete dostat až na zhodnocení 3,8 % ročně. Pochopitelně záleží na finanční instituci, u které si spoření sjednáte, tato hodnota platí pro Raiffeisen stavební spořitelnu. A jak je možné, že je zúročení tak vysoké, když na běžném spořicím účtu nabízí úrok kolem jednoho procenta ročně?

Contents

Klíčem k zhodnocení je státní podpora

Stavební spoření má tak vysoké zhodnocení zejména díky státní podpoře. Garantovaný úrok z vkladů činí 1,2 % ročně, nicméně k tomu můžete využít ještě státní podporu, která činí 10 % z vkladů, maximálně 2 000 korun ročně. Abyste ji tedy využili na maximum, je dobré vložit na spoření každý rok 20 000 korun. Jedině tak dosáhnete nejvyššího zhodnocení úspor.

Je však pouze na vás, zda budete každý měsíc vkládat například 1 700 korun, nebo dáte na spoření jednorázově každý rok 20 000 Kč. Rozhodující je stav k poslednímu dni v roce, podle něj se určuje, na jak vysokou státní podporu máte nárok. Dáte-li méně než dvacet tisíc, nedočkáte se tak vysokých příspěvků od státu, ale nic jiného se neděje.

Stavební spoření se zakládá minimálně na 6 let

Jediné omezení spočívá v tom, že stavební spoření musíte mít minimálně 6 let. Této době se říká tzv. vázací období. Kdybyste s prostředky na účtu nakládali během něj, přišli byste o státní podporu a stavební spoření už by pak nebylo moc výhodné.

Můžete si být jisti, že vaše úspory budou po celou dobu spoření naprosto v bezpečí, vklad je totiž ze zákona pojištěn až do výše 100 000 EUR.

Úspory lze použít na cokoliv

Název produktu sice zní stavební spoření, ale našetřené peníze není třeba používat jen na financování bydlení. Kdybyste si vzali úvěr ze stavebního spoření, museli byste jej využít na bydlení a dokázat to. Co se ovšem týče naspořených peněz, ty je možné po uplynutí vázacího období využít úplně na cokoliv. Nikdo nebude zkoumat, jak jste s nimi naložili.

Spočítejte si na kalkulačce, kolik uspoříte

Chcete vědět, kolik našetříte, když si budete spořit těch 6 let, které představují minimum? A o kolik by se vám úspory zvedly, kdybyste vydrželi 10 let? Na webu Raiffeisen stavební spořitelny najdete pro každý produkt také kalkulačku, kam si zadáte dobu spoření, měsíční vklad a hned uvidíte, kolik našetříte a jakou částkou vám přispěje stát.

Mimochodem, Raiffeisen stavební spořitelna nabízí i další zajímavé produkty pro spoření. Příkladem může být stavební spoření pro děti a mladé, u nějž je rovněž k dispozici 10% příspěvek od státu. Stavební spoření je považováno za jeden z nejlepších způsobů, jak šetřit peníze dětem.

5/5 - (1 vote)

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *