Růst cen pronájmů

Ceny nájmů rostou, to slyšíme stále, ale proč stoupají, proč neklesají? Jedním z důvodů je, že zájem o nájemním bydlení, hlavně ale v menších bytech, je větším než je jejich počet. Za rok 2017 se nájmy stoupaly, a to v průměru o 10 procent (7 až 12) zejména u těchto malometrážních bytů. Na druhou stranu se u větších bytů 4+1 zvedaly nájmy někde i o 26 procent a místy dokonce o 100 procent.

Tady asi majitelé předpokládají, že tyto byty si najali bohatí lidé, takže zvednutí cen přijmou, aby neztratili jednak pěkné bydlení, ale i ani prestiž na veřejnosti, že na to nemají. Přesto se našlo několik lokalit, kde nájmy klesly, zejména Ostrava a Plzeň. Všeobecně lze říci, že výši nájemného nejde v republice paušalizovat, že se její výše liší město do města, od jeho části k jiné části, ale také od majitele k majiteli.

Co má vliv na výši nájmu

Nájmy bytů jsou sčítány po jednotlivých položkách zejména u městských a obecních bytů, soukromníci nasadí většinou cenu již jen jako celek. Může se hovořit o obvyklé ceně, která je určována podle obce, města či oblasti a dalších ukazatelů. Ve výši nájmu by mělo být zohledněno umístění bytu, jeho vzhled, zachovalost, vybavení, rozměry, ale i to, v jakém typu budovy je byt umístěn, jeho stáří a stav. Někdy je cena nájmu matoucí v tom, zda jsou v ní jsou nebo nejsou započteny výdaje za energie a vodu, služby, výtah a podobně.

Doplněk k výši nájmu

Pokud hledáme byt v určitém městě, můžeme se setkat i s tím, že je v jeho výši zohledněno umístění blíž k centru města a s tím spojená lepší dopravní dostupnost.

Závěr pro majitele

Všeobecně je praxe, že pro lidi s vyššími příjmy je koupě bytu a jeho následné pronajímání dobrou investicí. Ovšem je vždy nutno počítat, že se na něj bude nájemník obracet v případě větších oprav, může odmítat uklízet společné prostory, nemusí chovat podle zákonů slušnosti a podobně. Proto je potřeba sepsat pečlivou nájemní smlouvu. Pokud se nedaří přes všechny výhody, které byt má, ho pronajmout, je určitě vhodné uvažovat o snížení nájmu, protože i neobsazený byt bývá zatížen nějakými poplatky a povinnostmi, jako je právě onen úklid společných prostor.

Ohodnotit

Podobné články...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *