Registr dlužníků Solus – základní informace

Registry dlužníků jsou dnes poměrně oblíbenou možností, jak můžou banky, ale i nebankovní společnosti jednoduše zjistit bonitu samotných žadatelů o úvěrové produkty. Pokud se podíváme na některé z nich, je třeba říci, že existují dva druhy. Jsou to:

  • Bankovní registry
  • Nebankovní registry
zmuchlané peníze a karty

Obsahuje registr dlužníků Solus i vaše jméno?

A ten nejznámější z druhého segmentu si společně představíme. O jaký se jedná? Je to registr dlužníků Solus. Právě ten dnes využívá celá řada institucí, nehledě na to, že se ho mnoho lidí také obává. Záznam v něm totiž může znamenat zavřené dveře k v podstatě jakékoliv půjčce. A na to je dobré dát si pozor.

Co znamená zkratka Solus?

Co je vlastně skryto pod danou zkratkou, za kterou registr jako takový vystupuje? Vysvětlení je poměrně prosté, jelikož se jedná o: Sdružení na ochranu leasingu a úvěru spotřebitelům. Je tedy jasné, že daný registr se primárně specializuje na poskytovatele úvěrových služeb. A jelikož se jedná o zájmové sdružení daných poskytovatelů, je možné v něm získat členství. To danou nebankovní společnost, ale i jinou instituci opravňuje nejenom k tomu, aby sem uváděla konkrétní záznamy. Opravňuje jí to také k samotnému prověřování. A to těch konkrétních jedinců, kteří si o úvěr žádají. Pokud jsou objeveny závažné záznamy, je žádost obvykle zamítnuta.

Jak zjistit, zda registr dlužníků Solus obsahuje naše jméno?

Základní informace tedy známe. Nyní se podívejme i na to, jak vlastně můžeme zjistit, zda jsme v dané databázi uvedeni. Postup nás, jako soukromých osob rozhodně není tak jednoduchý, jako ve spojený s konkrétním členem daného sdružení. Nám registr dlužníků Solus dané informace sice také zpřístupní, ale na základně naší žádosti. A ta nemusí být nutně jednoduchá, jelikož je třeba počítat:

  • S možností získat data písemně, nebo ve formě SMS
  • S nutností zaplatit poplatek
  • S nutností počítat s časovou prodlevou

Pokud ale celý proces absolvujete, můžete si být jisti, že jsou vám dané informace předloženy. Pokud záznam nemáte, je to v pořádku. Pokud ano, vypovídá to o vás, že jste mněli v rámci splácení vašich závazků určitý problém. Obvykle platí, že registr dlužníků Solus má ve své databázi ty osoby, které jsou v takzvaném opakovaném prodlení. Tedy že dlouhodobě neplatí své závazky – třeba nezaplatili druhou splátku svého konkrétního úvěru.

Jak dlouho jsme v databázi uvedeni?

Mnoho lidí se ptá také na to, jak dlouho Solus uchovává naše konkrétní údaje. Výhodou je, že to rozhodně není natrvalo, jelikož v tomto případě jsou po určité době smazány. I když je to pozitivum, je třeba dodat, že termín smazání je poměrně dlouhý. Pokud budeme konkrétní, tak je to doba celého jednoho roku. A to nikoliv od chvíle, kdy byl daný záznam vložen. Je to od chvíle, kdy jsou naše konkrétní závazky definitivně uhrazeny. Samozřejmě i tuto informaci náš konkrétní věřitel musí do registru uvést.

V mnoha případech lze využít i jiných cest, které nám umožní se z registru dostat ven dříve. Nejsou ale tak jednoduché, jak se může zdát. Vše je spojeno s našimi osobními údaji, které spravuje úvěrová společnost. Pokud jí to zakážeme, logicky je nemůže předat ani registru dlužníků Solus. Na druhou stranu platí, že když máme více záznamů, znamená to, že jsou využití údaje i od jiných společností.

Kdo všechno Solus využívá

Kdy konkrétně můžeme na potíže a problémy s daným registrem narazit? Buďte si jisti, že v mnoha oblastech našeho života. A to z toho důvodu, že zde nejsou pouze nebankovní společnosti a další instituce, které poskytují jak půjčky, tak třeba leasingy. Členy jsou i některé banky, které si chtějí své klienty ověřit i více, než v rámci bankovních registrů. Dále jsou členy také mobilní operátoři, stejně jako třeba i distributoři energií. Od roku 2012 byl Solus zpřístupněn také některým pojišťovnám. Je tedy vidět, že nás prověřuje mnoho institucí, u kterých jsme často vázáni tím, že musíme hradit své konkrétní závazky. A to většinou až po tom, co službu využijeme. Ideálním případem jsou třeba mobilní paušály, stejně jako to jsou také energie.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 200 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Podobné články...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *