Půjčka na dárky – rady, když už ji potřebujete

V podstatě každý den odborníci varují, že půjčka na dárky není ideální cestou, kterou bychom měli jít. Stejný názor máme i my, jelikož půjčka by měla být vždy na něco smysluplného, ideálně na to, co budeme využívat ještě delší dobu po tom, co peníze splatíme. Pokud si však nedáte říci a půjčky na dárky budete letošní rok požadovat, podívejte se společně s námi na to, jakou se vydat cestou, pokud nechcete naletět.

Contents

Výhodnost je základ

Stejně jako u každé jiné půjčky, i zde musíme v první řadě říci, že tím nejdůležitějším, na co hledět, je samozřejmě výhodnost daného úvěru. Zde je dobré sledovat hned několik důležitých parametrů. Primárně je to úroková sazba, která vám říká, kolik vlastně přeplatíte samotnému poskytovateli půjčky – tedy kolik si právě on naúčtuje za to, kolik vám půjčí. Nemusí se však jednat o jediné navýšení, jelikož podobných může být i několik. Dobré je proto sledovat spíše RPSN  jde o roční procentuelní sazbu nákladů, ve které může být:

  • Úroková sazba
  • Veškeré poplatky
  • Pojištění

Čím nižší RPSN u konkrétní půjčky bude, tím pro vás lépe. Pokud půjčky na dárky skutečně chcete a nenecháte si říci, že nejsou správnou volbou, potom doporučíme jít nejlépe k bankám, a potom až k prověřeným nebankovním společnostem.

Účelová půjčka je lepší

Na trhu se dnes setkáme se dvěma typy půjček. Jedná se o neúčelové a účelové. První možnost láká hlavně proto, že není třeba uvádět, na co jsou peníze použité. To je poměrně zajímavé lákadlo, ale na druhou stranu dodejme, že takové půjčky mohou být spojeny nejenom se složitějším schválením, ale mohou být spojeny také s tím, že mají vyšší úrokové sazby.

Když už půjčka na dárky, tak ideálně ta, která je účelová. Dnes už není problémem říci jak v bance, tak i u nebankovní společnosti to, na co peníze potřebujete. V obou případech není problém koupit celou řadu věcí, jako je:

  • Elektronika
  • Hračky
  • Dovolená a pobyty

Účelová půjčka navíc zaujme tím, že může mít nejenom jednodušší podmínky získání, ale může mít i nižší úrokovou sazbu. Připomeňme však, že může být nutné konkrétní koupi doložit.

Splátkový prodej je jednodušší i výhodnější

Alternativou účelových půjček je forma splátkového prodeje. Ta může být často nejenom jednodušší ve spojení se získáním, ale může se jednat i o možnost výhodnější. První pozitivum se v daném směru týká toho, že si v klasickém nebo internetovém obchodě vyberete zboží, a požádáte o možnost splátek. Vyplníte několik informací a počkáte na vyhodnocení. Pokud je vše v pořádku, zboží je vaše. Často bez nutnosti cokoliv platit, jelikož první splátka může přijít až měsíc po začátku užívání – tedy konkrétně měsíc od koupě.

Když půjčka na dárky, tak jenom ve výši, kterou potřebujete

Když půjčka na dárky, tak jenom ve výši, kterou potřebujete

Splátkový prodej ale může být spojený také s tím, že některé větší obchody dokážou nabídnout ve spolupráci s velkými bankami a nebankovními společnostmi výhodnější podmínky. Třeba možnost získat zboží bez navýšení, nebo s možností přeplatit třeba jenom jednu jedinou splátku. Zde se opět vracíme k tomu, že je třeba hledět na to, zda jsou půjčky na dárky výhodné.

Půjčka na dárky by neměla být příliš vysoká

Pokud vám banka nebo nebankovní společnost půjčí, je to pro vás dobrá zpráva. Na druhou stranu pozor na to, abyste si nepůjčili více, než je nutné. Když už se kvůli dárkům zadlužit, což není správná cesta, je nutné se zadlužit s rozmyslem. Tedy tak, abyste si půjčili skutečně jenom tolik, kolik budete potřebovat na základní, průměrnou věc. Příkladem může být mobilní telefon. Když už ho musíte koupit, vyberte model za pár tisíc korun.  Rozhodně se nenechte zlákat nabídkou vyšší půjčky, díky které si budete moci dovolit mobil za několik desítek tisíc. Je sice lákavé dané peníze získat, ale o to horší bude dané peníze splatit.

Splátky si adekvátně rozložte

Stále jste přesvědčeni o tom, že se bez půjčky na dárky neobejdete? Potom buďte obezřetní i při volbě splátek. Čím déle budete splácet, tím méně sice zatížíte momentální rozpočet, ale tím více přeplatíte. Pokud však chcete mít splaceno co nejdříve, může hrozit to, že při nenadálém výdaji nebudete na aktuální splátku mít. Ideální je proto zvolit celkem dobrý kompromis, který zajistí, že na splátku budete mít a zároveň nebudete platit dlouho.

Dobrým tipem je hledat i takové poskytovatele půjček, kteří nám nabídnou několik výhod, jako je možnost měnit si výši splátek podle našich potřeb. Pomoci může například i to, že si budeme moci změnit termín posílané splátky. Ideální poté může být i odložení splátek, ale zde je třeba počítat s tím, že s každou odloženou splátkou se samozřejmě termín splatnosti prodlouží.

Jak v případě alternativních úvěrových produktů?

O jaké se jedná? Jsou to třeba kreditní karty, nebo povolené přečerpání našeho bankovního účtu – takzvaný kontokorent. V obou případech je to možnost, jak mít peníze k dispozici ihned, ale zároveň je zde riziko spojené s tím, že s těmito produkty nemusí být vázána žádná pevná splátka. Budeme tak mít tendenci uhrazení daných dluhů odkládat, což se negativně projeví na tom, že budou zbytečně placeny úroky, nehledě na to, že nás takový nesplácený dluh může dostat i do mnoha problémů. Tato cesta může být vhodná spíše pro toho, kdo půjčky na dárky přímo nepotřebuje, ale hodilo by se mu jenom pár tisíc.

V takovém případě je cesta kontokorentu nebo kreditní karty určitě lepší, než varianty mikropůjček. Zvláště z toho důvodu, že u půjčky před výplatou jsou obvykle spojeny nejenom s velmi krátkým termínem splatnosti, ale jsou spojovány také s vysokými úrokovými sazbami. Ty mohou dosahovat i několika desítek procent. Nikoliv za rok, ale za jeden jediný měsíc.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *