Proč se vyplatí ready made společnost?

Ready made společnosti výrazně zjednodušují proces nutný k založení firmy. Co to vlastně je a jaké jsou jejich další výhody?

Co je ready made společnost

Ready made společnost je tzv. předzaložená. Jedná se o společnost, která už oficiálně se všemi náležitostmi vznikla. To znamená, že má svůj název, sídlo, jednatele, vlastní IČO a je zapsaná v obchodním rejstříku. Rovněž disponuje řádně splaceným základním kapitálem.

Nikdy ale reálně nepodnikala a nevykazuje tím pádem samozřejmě ani žádný zisk nebo ztrátu. Primárním účelem jejího založení je pouze další prodej koncovému klientovi, který v jejím rámci teprve podnikat začne.

Nemusí tomu ale tak být vždy. Pořídit si také můžete společnost s určitou podnikatelskou historií. V mnoha případech je to žádoucí oproti nově založené ready made. Taková firma zpravidla vzbuzuje větší důvěru u klientů a má usnadněnou i registraci k DPH.

Výhody ready made společnosti

Zásadní výhodou je především usnadnění a zkrácení celého procesu zakládání společnosti. Budoucí majitel nemusí vyřizovat žádné administrativní náležitosti v podobě notářského zápisu nebo zakládání účtu v bance a nemusí čekat, než může zahájit činnost.

Pokud si koupí ready made společnost, od počátku podnikání ho dělí v mnoha případech jen 24 hodin. Pro srovnání: Jestliže se rozhodnete založit společnost svépomocí, v průměru vám vyřešení všech formalit bude trvat přibližně měsíc. Asi nejrychlejší je přitom založení s.r.o., u ostatních společností může celý proces trvat dokonce ještě déle.

Podstatným faktorem, který hraje roli při nakupování ready made společnosti, je i potřeba začínajících podnikatelů nebýt zatížen nutností splácet základní kapitál.

Kupující by si měl předem zjistit to, jestli společnost nemá dluhy, a to zejména u společností, které už v minulosti podnikaly. Jestli má firma nějaké závazky, to si můžete sami ověřit. Seriózní poskytovatel by vám měl dát k dispozici certifikát. Samozřejmostí je důkladné pročtení kupní smlouvy předtím, než se k čemukoli zavážete.

Kolik ready made společnost stojí

Orientačně se dá říct, že například ready made s.r.o. si můžete koupit za částku kolem 20 000 Kč. V současné době se tak jedná o dostupný způsob, jak začít podnikat. Pokud bude cena výrazně nižší, je potřeba se mít na pozoru, může se jednat o podvod.

Dá se říci, že oněch 20 000 Kč je jakousi pomyslnou hranicí, pod kterou byste neměli s cenou jít. Ujistěte se také, jestli je avizovaná částka s DPH anebo bez.

Ceny se pak budou lišit i podle toho, jestli se jedná právě o ready made anebo o společnost s historií. U nich může výsledná částka být mnohem vyšší a dosáhnout řádově stovek tisíc korun. Přímou úměru tady pozorovat lze: Určitě platí, že za kvalitnější firmu disponující majetky si budete muset připlatit.

Autor: www.parkerhill.cz – zřizování společností v ČR i zahraničních daňových rájích

 

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *