Proč by měla být pojistná smlouva pravidelně kontrolována?

Když se sjednává pojištění, nelze jenom tak nakráčet do pojišťovny, říct co potřebujete, podat si ruku a odcházet s pojistkou. Sjednání jakéhokoliv pojistného produktu je spojeno s jeho sestavením a následně s podepsáním dokumentu, kterým je pojistná smlouva. A právě ta by měla být pravidelně kontrolována. Proč? Na to se společně podíváme

Vlastě musíme říci už to, že pojistná smlouva by měla být kontrolována už ve chvíli, kdy ji podepisujete. A to s ohledem na to, zda je skutečně správná – taková, jaká má být. Na co se zaměřit v takovém případě? Na základní věci, kam patří:

  • Vaše osobní údaje
  • Počátek a případný konec platnosti
  • Charakteristika pojistky

Toto je první krok, který před podpisem udělat. Kontrola smluv by však měla být samozřejmostí i později. Jaké jsou k tomu důvody? Podívejte se.

Contents

Pojistná smlouva by měla být kontrolována kvůli riziku podpojištění

Správná pojistná smlouva vám ušetří peníze

Správná pojistná smlouva vám ušetří peníze

O co se jedná? Je to celkem jednoduchý stav. Pokud je vaše pojistná smlouva staršího data, nemusí být skutečně nic výjimečného, že se daná situace objeví. Pojmem podpojištění se totiž označuje situace, kdy se rozcházejí sumy na pojistné smlouvě a sumy reálné. V praxi to znamená třeba to, že máte pojištění domácnosti, které jste sjednávali ještě v době takzvaně před rekonstrukcí. Starší nábytek a vybavení bylo spojeno s nízkou hodnotou, což jste také uvedli do smlouvy. Postupně ale došlo k tomu, že jste vše rekonstruovali a nakoupili vše nové hodnota vaší domácnosti výrazně vzrostla, ale vaše smlouva je dále spojena s původní sumou. A na tu pojišťovna bude hledět, při pojistné události. Vlivem toho nemusí být při totální škodě uhrazeno vše.

Nastat může i opačná situace

Ta se může objevit třeba v případě, že pojišťujete svůj automobil. Typickým příkladem je pojistná smlouva, která se sjednává ve chvíli, kdy uzavíráte havarijní pojištění. Váš vůz má v době uzavření smlouvy samozřejmě určitou hodnotu. Vlivem let svou hodnotu ztrácí. Vaše pojistná smlouva je však uzavřena stále na hodnotu původní. Je sice plusem, že se nemusíte obávat takzvaného podpojištění, ale mínusem je, že na pojistném platíte více, než je nutné. Když se podíváme na to, co ovlivňuje cenu pojistky, tak je to právě pojistná částka. Tím, že si ji snížíte, bude snížena také platba za pojištění.

Máte správné osobní údaje?

I ty jsou ve smlouvě velmi důležité. To proto, že mohou nejenom označovat osobu, která smlouvu sjednává, ale mohou být také spojeny s osobou, která je pojištěna. Ne vždy se totiž musí nutně jednat o totožné osoby. A tak je důležité smlouvy kontrolovat i z důvodu, zda osobní údaje sedí. Je jasná, že například rodné číslo bude neměnné a zde tak není nutné cokoliv řešit. Jsou ale jiné věci, ke kterým je nutné přihlédnout:

  • Příjmení – svatba nebo rozvod ho změní
  • Trvalé bydliště
  • Kontaktní email nebo telefon

Proč je důležité mít tyto informace aktualizované? Hlavně proto, aby vás pojišťovna mohla kontaktovat. Není nic výjimečného, že třeba změní svůj účet. A pokud vás o tom nemá jak informovat, dochází k tomu, že platby posíláte na ten starý a ty zcela logicky nedojdou, kam mají. Po pár měsících pojišťovna smlouvu zruší. A ani o tom nemusíte vědět, jelikož se daný dopis vrátí z důvodu nedoručitelnosti. Proto si i na toto dejte pozor.

Odpovídá pojistka vašim potřebám?

Jasným příkladem může být třeba stále populárnější životní pojištění. To je založeno na tom, že je to napůl ochranný produkt a napůl produkt investiční. Nejenom, že si můžete sami zvolit, jaký podíl pravidelných plateb půjde na část ochrannou, a který na část investiční. Také je možné si zvolit i přesnou investiční strategii. A je jasná, že když máte tuto pojistku třeba i několik desítek let, mohou se vaše potřeby změnit. Je tedy dobré, aby byla pojistná smlouva zkontrolována a v případě potřeby upravena tak, jak budete potřebovat. Nejenom v rámci investičních strategií, ale i s ohledem na to, zda chcete peníze zhodnocovat, nebo mít jistotu v případě zdravotního problému, který v pokročilejším věku nemusí být nic výjimečného.

Je ta nejvýhodnější?

Důležitou roli u mnohých pojistek hraje také jejich cena. I to je důvod, proč smlouvy pravidelně kontrolovat. Třeba takové povinné ručení. To je nutné mít ze zákona a tak je v podstatě zbytečné platit více. Jestliže máte pojistku spíše staršího data, tak se dá s největší pravděpodobností očekávat to, že nebude patřit k nejvýhodnějším. Jak to zjistit? Do popředí se dostávají takzvané srovnávače neboli kalkulačky povinného ručení. Vezměte si svou smlouvu a sestavte si pojistku stejných parametrů. Rázem zjistíte, o kolik méně můžete ročně platit. Nebuďte překvapeni z toho, že úspora může být třeba i v několika tisících ročně. Je to zcela běžné.

Máte to, co potřebujete?

V době sjednávání pojistky vám možná stačil jenom základ. Tedy hlavní ochrana a nic jiného. V průběhu let ale mohlo dojít k tomu, že se vaše priority lehce změnily. Tím chceme říci, že byste od pojistky očekávali více. I to je důvod, proč smlouvu raději zkontrolovat a podívat se, co v ní máte a co nemáte. Potom není problém kontaktovat pojišťovnu a přidat si tam různé doprovodné služby. U cestovního pojištění třeba ochranu zavazadel. U povinného ručení třeba asistenční služby. U pojištění domácnosti ochranu proti vandalům i poškození věcí vlastní neopatrností. Pojistit se lze na různé situace. A tak je nezapomeňte zhodnotit a na základě toho své pojištění v případě potřeby rozšiřte.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *