Potřebujete půjčku? Vyberte si takovou, která je pro váš účel nejvhodnější!

Současný český trh nabízí velké množství bankovních a nebankovních půjček. Jejich podmínky jsou různorodé, přičemž jedním z nejdůležitějších ukazatelů je možnost využití finančních prostředků podle účelu.

Contents

1. Půjčky na cokoliv

Klasické půjčky bez uvedení účelu

Jedná se o běžné půjčky bez uvedení účelu. Žadatel o půjčku tedy nemusí vysvětlovat, na co chce peníze použít. Půjček na cokoliv je k dispozici velké množství. Přitom právě vysoká konkurence zlepšuje pozici zájemce, neboť tato skupina půjček má velmi vstřícné podmínky a není problém si z nich vybrat. 

Nejzajímavější výhody půjček na cokoliv 

 • první půjčka zdarma
 • bez doložení pravidelných příjmů
 • před výplatou
 • bez zástavy nemovitosti
 • bez ručitele
 • bez nahlížení do registrů dlužníků
 • i pro cizince
 • bez poplatků
 • a mnoho dalšího

Samozřejmě, že i zde je nutné důkladně vybírat. Výše zmíněné nejzajímavější výhody totiž nenabízejí všichni poskytovatelé půjček.

Z nebankovních půjček můžeme zmínit např. Zaplo, u které lze získat první půjčku zdarma ve výši 8 000 Kč až na 30 dní. U Zaplo půjčky není potřeba dokládat příjmy a zápis v registru dlužníků nemusí být překážkou ke schválení žádosti.

Bankovní půjčky mají většinou trochu přísnější podmínky, ale zase jde získat půjčku za zajímavou úrokovou sazbu, zejména u vyšších částek. Příkladem za všechny je Air Bank, kde je u půjček nad 300 000 Kč úroková sazba již od 4,9 %. Doba splatnosti může být až 96 měsíců a je nutné doložit pravidelné příjmy.

Kontokorentní účty

Půjčka ve formě kontokorentu je v podstatě bankovní účet, který umožňuje čerpání peněz do mínusu v určitém, předem stanoveném, limitu. Vypůjčené finanční prostředky lze opakovaně splácet a zase čerpat, přičemž úroky z půjčky jsou placeny pouze v případě, že je účet zrovna v mínusu.

Kontokorentní úvěr má často podmínku, že alespoň 1x za určitý počet měsíců musí být účet v plusu. Kontokorent má obvykle vyšší úrokovou sazbu, takže se hodí spíše pro krátkodobé pokrytí výpadku finančních prostředků. Dále je potřeba si dát pozor na výši poplatků, jsou-li účtovány. Naštěstí existují i nabídky bez poplatků, mezi které patří např. kontokorent od Equa banky.

Kreditní karta

Kreditní karta funguje jako klasická debetní karta vydávaná automaticky k běžnému bankovnímu účtu, ovšem u kreditní karty jsou využívány peníze poskytovatele této karty. Jde tedy vlastně o půjčku na cokoliv. Kreditní kartu lze získat v bance nebo u nebankovní společnosti.

Hlavní výhodou je, že kreditní kartu můžete mít stále u sebe a když budete potřebovat peníze nebo něco zaplatit, tak ji prostě použijete. Jde s ní platit v obchodech,  na internetu a funguje i pro výběry z bankomatu.

Za využívání kreditní karty nemusíte platit žádný úrok, pokud dluh vrátíte v určitém období. To se u každého poskytovatele liší. Např. kreditní karta od Citibank má bezúročné období až 55 dní. Podle druhu karty někdy není nutné platit ani poplatky za její vedení.

2. Účelové půjčky

Druhou velkou skupinou jsou účelové půjčky. Jak již z názvu vyplývá, jsou poskytovány na konkrétní nákup, tedy je nelze použít na cokoliv.

Půjčka na auto

Půjčka na auto je pro mnoho kupujících zajímavější, než finanční leasing. Hlavním důvodem je fakt, že u půjčky se kupující stává ihned majitelem automobilu. Prostřednictvím půjčky na auto si lze koupit nový nebo ojetý vůz.

Autopůjčka je k dispozici např. u společnosti Cetelem, kde neručí kupující autem poskytovateli půjčky. Někoho zase může zaujmout ČSOB půjčka na auto s úrokem již od 2,89 %, ale zde je stáří vozidla omezeno na dobu 7  let.

Nákup na splátky

Velmi oblíbená skupina půjček je nákup na splátky. Tento způsob financování má v České republice velkou tradici a je využíván k nákupu nejrůznějších druhů zboží a někdy dokonce služeb.

Mezi nejvíce oblíbené způsoby využití patří: 

 • nábytek
 • domácí spotřebiče
 • elektronika
 • dovolená 

Hlavní výhody nákupu na splátky 

 • nákup v kamenných obchodech
 • pro internetové nakupování
 • sjednání půjčky během nákupu

Za všechny společnosti nabízející nákup na splátky můžeme zmínit Home Credit, který působí na českém trhu již 20 let. S tímto poskytovatelem půjček spolupracuje velké množství obchodníků.

Partnerská a novomanželská půjčka

Tyto dříve tradiční půjčky po roce 1989 téměř vymizely z trhu. Naštěstí došlo k obnovení jejich nabídky. Jejich hlavním plusem je obvykle nižší úrok, než mají ostatní druhy bankovních a nebankovních půjček. Důvodem lepší úrokové sazby je skutečnost, že je půjčka poskytována 2 lidem (partnerskému nebo manželskému páru), což pro poskytovatele půjčky znamená nižší riziko.

Partnerské a novomanželské půjčky můžou být poskytnuty na konkrétní účel, většinou na vybavení domácnosti. Proto jsme je zařadili do účelových půjček. Ovšem u některých poskytovatelů můžou být k dispozici i bez účelu.

Tento druh půjček nabízí např. nebankovní společnost Cofidis, u které nehrozí žádné skryté poplatky a peníze jsou k dispozici velmi rychle.

3. Konsolidace půjček

Konsolidace půjček nabízí sloučení většího počtu půjček do jednoho úvěru, za výhodnějších podmínek. Někdy je dokonce možné celkový limit půjčky ještě o něco navýšit. K dispozici je u bankovních i nebankovních společností.

Sloučení půjček může ušetřit nejenom náklady spojené se zadlužením, ale i čas a starosti. Když budete mít pouze jednoho věřitele, nemusíte myslet na mnoho termínů a řešit velké množství administrativy.

Pro výběr vhodného poskytovatele konsolidace půjček vám doporučujeme využít online srovnání půjček.

Shrnutí

Je evidentní, že možností má zájemce o půjčku opravdu hodně. Proto vám doporučujeme, abyste spolu se základními podmínkami poskytovatele a běžnými náklady na půjčku sledovali i další souvislosti. Jedná se hlavně o poplatky za prodloužení doby splatnosti, které vám můžou vše prodražit. U větších částek je důležité i pojištění schopnosti splácet, neboť nikdy nevíte, zda nepřijdete o zaměstnání nebo nebudete dlouhodobě v pracovní neschopnosti kvůli nemoci či úrazu. Samozřejmostí by mělo být zodpovědné půjčování. Tedy nikdy si nepůjčujte více, než budete schopni splatit. A myslete i na zadní vrátka, proto si vždy nechte v rozpočtu nějakou rezervu na nečekané výdaje.

 

 

 

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *