Pohodlné metody placení a nakupování vytlačují kamenné obchody z trhu

Jaké placení vám vyhovuje? Preferujete jako zákazníci nákup v kamenném obchodě nebo online? Většina lidí by odpověděla, že záleží na druhu zboží. Průzkumy však hovoří jasně, online prodej zabírá stále větší místo na trhu. K nejdražším prodávaným věcem online patří zejména nábatek. Nábytek do domácnosti není levným zbožím, které by bylo jen na krátký čas. Pořizujeme si jej na pět i více let, a proto věnujeme jeho výběru velkou pozornost. Před nákupem si většina lidí pročítá letáky a navštěvuje webové stránky konkrétních prodejců nábytku.

Contents

Nakupování přes internet

Nakupování přes internet

Přibývá stále více těch, kteří při vybavování své domácnosti dávají přednost internetu před nákupem v kamenných prodejnách. Roste i obliba finálního dokončení nákupů on-line. Podle průzkumů tři z deseti Čechů navštěvují weby prodejců několikrát ročně, pětina pak i několikrát měsíčně. Podobný počet lidí si při vybírání vhodného nábytku prolistuje i letáky jednotlivých prodejců. Ke zdrojům inspirace patří i servery píšící o bydlení, které jsou co do obliby na třetím místě. Nejmenší zájem jeví spotřebitelé o specializované veletrhy zaměřené na bydlení a také o newslettery zasílané na e-mailové adresy.

On-line se pořizují hlavně menší kusy

Prostřednictvím internetu lidé hledají a nakupují zejména menší kusy sloužící k vybavení domácnosti. Týká se to například domácího textilu a různých dekorativních předmětů. Každý druhý dotazovaný by si pořídil do své domácnosti přes internet světla. Téměř stejný počet lidí by on-line cestou řešilo zahradní nábytek.

Jak je to s „velkým“ nábytkem

Například sedací nebo ložnicovou fekt (Research on-line, purchase off-line – hledání on-line, nákup off-line).soupravu si většina lidí vybere na internetu, ale samotný nákup proběhne tradičně v kamenné prodejně, kde si jej mohou i vyzkoušet. Zejména u nábytku ve vyšších cenových relacích se projevuje tzv. ROPO e

Drobné věci a dekorace

Tento sortiment se těší u Čechů stále větší oblibě. Průzkum ukázal, že nové dekorace si 16% dotázaných pořizuje i několikrát za rok a více než jedna čtvrtina alespoň jednou ročně. Naopak stálicí oproti dekoračním předmětům jsou svítidla, která se vyměňují poměrně málo. Pouze 6% oslovených uvedlo, že svítidla nakupuje několikrát ročně, 15% jednou za rok a 35% dokonce po více než pěti letech.

Jsou důvodem popularity online nakupování jednodušší metody plateb?

Online nakupování není populární jen kvůli pohodlnějším platbám, jelikož jsou platby v hotovost stále nejrozšířenějším způsobem placení, ovšem stále více jej nahrazují bezhotovostní platby. A není to pouze pomocí platebních karet, ale také platebních nálepek, mobilních telefonů nebo hodinek.

  • Platební karty – Poprvé se u nás objevily na konci 80. let minulého století. Nejpoužívanější jsou v současnosti bezkontaktní platební karty. Bezkontaktní placení se ujalo a přizpůsobují se mu i obchodníci. Aktuálně mají bezkontaktní platební karty všechny tuzemské banky. Jiné bezhotovostní platební metody zatím nejsou příliš rozšířené.
  • Nálepka na mobil nebo klíče – Některé banky nabízejí vedle bezkontaktních karet také bezkontaktní platební nálepky. Jedná se o zmenšenou verzi platební karty, která se jednoduše nalepí na mobil, přívěsek na klíče nebo třeba na diář. Funkce nálepek jsou ovšem oproti platebním kartám omezené. Platit s nálepkou lze u obchodníků nebo na internetu. Veškeré údaje, které je při platbě potřeba zadat, najdete na nálepce. Do pětistovky můžete platit bez zadání PINu jako při placení kartou.
  • S nálepkou souvisí také služba cashback, kterou lze využít ale jen v některých obchodech. Pokud byste nutně potřebovali hotovost, můžete pokladní požádat maximálně o 1500 Kč, ale s podmínkou nákupu minimálně za 300 korun. Platební nálepku aktuálně nabízí Česká spořitelna, Raiffeisenbank a Air Bank.
  • Jak platit mobilem – Komerční banka a ČSOB jsou prvními bankami, které umožňují platby mobilem za použití NFC technologie. Jde o digitální kartu, kterou je potřeba aktivovat v mobilním bankovnictví. S mobilem pak můžete platit u obchodníků, kteří mají bezkontaktní platební terminál. Využít můžete i cashback. Vedle vlastní aplikace umožňují placení mobilem se nabízí i univerzální řešení, kterým je Android Pay od společnosti Google.
  • Budoucnost mají hodinky a náramky – Na světovém trhu se stále více prosazují nejrůznější hodinky a fitness náramky. Jde o tzv. nositelnou elektroniku, která vedle řady funkcí umožňuje také bezkontaktní placení. Vše opět funguje díky NFC technologii. Použití je jednoduché – přiložíte hodinky k platebnímu terminálu a zaplatíte útratu. Tyto hodinky představil na konci srpna Mastercard ve spolupráci se společnostmi Garmin a Fitbit. V Česku záleží na bankách, kdy tuto službu nabídnou.

Mohou v obchodě při placení odmítnout velkou bankovku nebo více mincí?

Každý z nás zažil situaci, že vám obchodník odmítl přijmout velkou bankovku s poukazem, že nemá drobné nazpět. Otázkou je, zda na to má právo. Zrovna tak ale naopak může někdo záměrně platit třeba pětitisícovkou s vědomím, že obchodník nebude mít na vrácení. Dalším případem je, když budete chtít platit nákup hromadou mincí, které jste si uspořili doma do prasátka. Většina obchodníků to odmítne s tím, že nemá čas to počítat. Jak tyto situace řeší zákon?

Maximálně 50 ks mincí

Od 1.7.2011 platí zákon 136/2011 Sb., o oběhu bankovek a mincí, podle kterého platí jediné pravidlo, a sice neplatit více než 50 kusy mincí. Obchodník je povinen přijmout platbu v mincích, když budete platit cenu 50 Kč padesáti kusy mincí v hodnotě 1 Kč, 100 Kč padesáti dvoukorunami atd. Pokud tedy bude zboží stát 52 Kč a vy vysázíte na pult 52 kovových korun, budete mít smůlu. Na druhou stranu budou někteří obchodníci rádi, když jim zaplatíte nákup mincemi co nejnižší nominální hodnoty.

Jak je to opačně?

Ani vy nemusíte přijmout více než 50 kusů mincí. Ovšem v praxi vždy záleží na dohodě. Zákon nijak neomezuje smluvní svobodu v otázce množství mincí v platbě. Obecně je v zájmu obou stran vyřešit platbu nějakým způsobem na místě, jelikož s odkladem splnění dluhu vznikají náklady na jeho zaplacení někdy později, případně na vymáhání.

Mince vám promění v bance

Výměnu umožňuje ČNB a banky provádějící pokladní operace. Pokud budete chtít vyměnit mince v maximálním počtu 100 kusů od každé nominální hodnoty a budete je mít roztříděné podle druhů do jednotlivých sáčků, bude výměna zadarmo. Jinak může banka od vás požadovat poplatek.

Bankovky bez omezení

Bankovky přijímají obchodníci bez omezení. Ovšem můžete se někde setkat s cedulí na kase, že se nepřijímají bankovky v nominální hodnotě 2 tisíce a vyšší. Zákon takové chování neumožňuje a je tedy protiprávní. Spotřebitel má dvě možnosti. Buď zde nenakoupit, nebo pokud již bylo plnění poskytnuto, vyžádat si od obchodníka potvrzení, že odmítl nabízenou platbu takovou bankovkou.

Obchodník tedy nemůže odmítat bankovky s tím, že je obecně nepřijímá. Může vám ale říci, že s vámi obchode nemůže uskutečnit, protože nemá dostatečnou zásobu peněz na vrácení, nebo by mu takový obchod znemožnil další obchody.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *